حوثی‌ها با موشک بالستیک به یک کشتی تجاری حامل پرچم آمریکا حمله کردند

Red Sea
Red Sea Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی روز دوشنبه با یک موشک بالستیک، به یک کشتی کانتینری حامل پرچم آمریکا در خلیج عدن حمله کردند.

آگهی

این حمله، کمتر از یک روز پس از پرتاب موشک کروز ضدکشتی به سمت ناوشکن آمریکایی در دریای سرخ انجام شده است.

در بیانیه فرماندهی «سنتکام» آمده است: «این کشتی هیچ تلفاتی یا خسارت قابل توجهی گزارش نکرده است و به سفر خود ادامه می‌دهد.»

بر اساس این بیانیه، کشتی که «عقاب جبل‌الطارق» نام دارد، حدود ساعت ۴ بعدازظهر به وقت محلی مورد اصابت قرار گرفته است.

سنتکام افزود این موشک، از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن شلیک شده است.

اگرچه هنوز حوثی‌های یمن مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته‌اند اما وقوع آن، تنش‌ها را در کریدور مهم «دریای سرخ» که محموله‌های انرژی و دیگر محموله‌های آسیایی و خاورمیانه را به کانال سوئز و به اروپا منتقل می‌کند، تشدید خواهد کرد.

بنا بر اعلام عملیات تجارت دریایی بریتانیا که بر آب‌های خاورمیانه نظارت دارد، حمله روز دوشنبه در حدود ۱۷۷ کیلومتری جنوب شرقی عدن روی داده است.

در این بیانیه به نقل از کاپیتان کشتی آمده است که «موشک از بالا به آن سمت از کشتی که به طرف بندر بوده، اصابت کرده است.»

گفته می‌شود که این کشتی، حامل محموله‌ای از محصولات فولادی با پرچم جزایر مارشال و متعلق به شرکت «Eagle Bulk Shipping» مستقر در استمفورد، کانکتیکات بوده است.

این شرکت نیز در بیانیه‌ای وقوع این حمله را تایید کرد و افزود: «برخورد موشک، خسارت محدودی به انبار کشتی وارد کرده؛ اما وضعیت کشتی پایدار و در حال خروج از منطقه است. سرنشینان کشتی نیز هیج آسیبی ندیده‌اند.»

تحلیل داده‌های ردیابی ماهواره‌ای توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز نشان داد که کشتی «عقاب جبل‌الطارق» به سمت کانال سوئز در حال حرکت بوده که ناگهان چرخیده و تغییر مسیر داده است.

بنا بر گزارش «سنتکام» روز دوشنبه یک موشک بالستیک ضدکشتی دیگر نیز که به سمت جنوب دریای سرخ شلیک شده، درنهایت در عملیات پرواز «شکست خورده و در مناطق خشکی یمن سقوط کرده است».

اداره دریانوردی ایالات متحده، زیر نظر وزارت حمل و نقل، روز دوشنبه بار دیگر هشدار بالایی را صادر و تاکید کرد که همچنان «درجه بالایی از خطر» کشتی‌های تجاری را که در نزدیکی یمن در حال رفت و آمد هستند، تهدید می‌کند.

در توصیه نامه این اداره آمده است: «در حالی که تصمیم برای ترانزیت، به صلاحدید کشتی‌ها و شرکت‌ها بستگی دارد، توصیه می‌شود که کشتی‌های تجاری با پرچم ایالات متحده و متعلق به ایالات متحده، تا اطلاع ثانوی از یمن در دریای سرخ و خلیج عدن دور بمانند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هند: خدمه کشتی آمریکایی را پس از حمله حوثی‌ها نجات دادیم

حوثی‌های یمن موشک کروز ضدکشتی به ناوشکن آمریکا در دریای سرخ شلیک کردند

نظر رئیس سابق سرویس مخفی بریتانیا در باره میزان حرف‌شنوی حزب‌الله، حماس و حوثی‌ها از ایران