وزارت اطلاعات هویت عاملان حمله کرمان را منتشر کرد و از بازداشت ۳۵ نفر خبر داد

 گلزار شهدای کرمان، محل حملات مرگبار کرمان
گلزار شهدای کرمان، محل حملات مرگبار کرمان Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای نام عاملان انفجار‌های کرمان را منتشر کرد و از بازداشت ۳۵ نفر در ارتباط با این حملات خبر داد.

آگهی

در این اطلاعیه آمده است که «طراح و پشتیبانِ اصلی عملیات جنایت‌کارانه‌ مورد بحث، فردی تاجیکستانی به نام مستعارعبدالله تاجیکی بوده است.»

وزارت اطلاعات ایران گفته است که این فرد «در تاریخ ۲۸ آذرماه گذشته همراه با یک زن و یک کودک برای تأمین پوشش، به‌صورت غیرمجاز و توسط قاچاق‌برهای محلی، از مرزهای جنوب شرقی وارد کشور شده، به استان کرمان منتقل و در خانه‌ای اجاره‌ای در حومه‌ شهر کرمان مستقر شدند.»

بر اساس این اطلاعیه این فرد علاوه بر هدایت عملیات «در کار تولید بمب‌های دست‌ساز نیز تخصص» داشته است و این بمب‌ها را ساخته و نهایتا دو روز قبل از این حملات مرگبار از ایران خارج شده است.

این نهاد امنیتی با بیان اینکه هویت یکی از عاملان حمله به صورت کامل احراز شده است او را «بازیروف (بوزروف) اسرائیلی فرزند امان‌الله، ۲۴ ساله و تبعه‌ کشور تاجیکستان» معرفی کرد. 

در این اطلاعیه آمده است که این فرد از طریق تلگرام جذب گروه داعش شده و سپس از «شهر وان ترکیه» از طریق ایران به افغانستان رفته و سپس به داعش در استان بدخشان پیوسته و پس از دریافت آموزش‌هایی از سوی داعش به ایران آمده است.

به گفته وزارت اطلاعات ایران «این تروریست توسط قاچاق‌برهای محلی، از مرز جالقِ کلّه‌گانِ شهرستان سراوان وارد کشور شده و پس از طی شهرهای خاش، ایرانشهر و جیرفت» نهایتا به کرمان آمده است.

براساس این اطلاعیه عاملان این حمله مرگبار «در ساعت ۱۳:۰۳ و ۱۳:۱۴ دقیقه و بطور جداگانه، از خانه‌ تیمی خارج و به‌سوی گلزار شهدای کرمان حرکت می‌کنند.» اما زمانی که با «تدابیر شدید و چند لایه‌ حفاظتی و استقرار تجهیزات و نیروهای امنیتی و انتظامی» مواجه می‌شوند، تصمیم می‌گیرند عملیات را «در نقاطی نسبتاً دور از گلزار شهدا، در محیط خارج از مدارهای حفاظتی و نرسیده به گیت‌های بازرسی» به انجام برسانند. به‌ این ترتیب «نفر اول در ساعت ۱۴:۵۵ دقیقه در فاصله‌ ۷۰۰ متری از گلزار شهدای کرمان و نفر دوم در ساعت ۱۵:۱۵ دقیقه و در فاصله‌ هزار متری از مزار شهدا، جلیقه‌های انتحاری خود را منفجر می‌کنند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

دو انفجار در مراسم چهارمین سالگرد کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران  در کرمان بیش از ۹۰ کشته و  ۳۶۸ زخمی برجای گذاشت.  گروه داعش چند روز پس از این حملات مسئولیت آن را برعهده گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو انفجار پیاپی در مراسم سالگرد قاسم سلیمانی در کرمان دست‌کم ۹۵ کشته و ۲۱۱ زخمی برجای گذاشت

هم‌رزم قاسم سلیمانی در حمله اسرائیل به حومه دمشق کشته شد

چرا روحانی از حمله به عین‌الاسد بی‌خبر بود؟ پاسخ کیهان: محرمانه بود، فقط ۱۰ نفر خبر داشتند