Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

طلاق بریتانیا از اتحادیه اروپا چقدر برای لندن آب می‌خورد؟ خان از هزینه‌های برکسیت گفت

شهروندان در مرکز لندن در ماه اوت ۲۰۲۳
شهروندان در مرکز لندن در ماه اوت ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صادق‌ خان، شهردار لندن روز پنجشنبه اعلام کرد که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا کنون اقتصاد این کشور را ۶ درصد کوچک‌‌تر کرده است.

آگهی

آقای خان می‌گوید این رقم که معادل ۱۴۰ میلیارد پوند در سال می‌شود، روندی که همچنان ادامه خواهد داشت و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۳۵ میلادی حجم اقتصاد بریتانیا ۱۰ درصد کوچک شود.

آقای خان یکی از اعضای حزب مخالف کارگر است که در همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یا اصطلاحا «برکسیت / Brexit» رای منفی داد.

او این آمار را بر اساس گزارش یک شرکت مشاور اقتصادی تحت عنوان «کمبریج اکونومتریکس» ارائه داد. این گزارش نشان می‌دهد که اگر بریتانیا به ماندن در اتحادیه اروپا رای می‌داد، اقتصاد آن چقدر سریع رشد می‌کرد.

شهردار لندن در اظهاراتی که پیش از سخنرانی پنجشنبه شب او منتشر شد گفت: «حالا دیگر معلوم شده است که برکسیت جواب نمی‌دهد. آن نسخه دو آتیشه از برکسیت که در نهایت دچار آن شدیم در حال پایین کشاندن اقتصاد ما و بالابردن هزینه‌های زندگی ما است.»

صادق خان، شهردار لندن و مخالف خروج بریتانیا از اتحادی اروپا
صادق خان، شهردار لندن و مخالف خروج بریتانیا از اتحادی اروپاآسوشیتدپرس

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا از حزب محافظه‌کار قصد دارد در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ در کشور انتخابات برگزار کند. این در حالی است که بر اساس نظرسنجی‌ها، حزب اپوزیسیون «کارگر»  به نسبت حزب حاکم «محافظه‌کار» از اقبال بیشتری برخوردار است.

با این حال، «کِر استارمر» در مقام رهبر حزب کارگر تاکنون در مورد ارائه جزئیات چگونگی تقویت روابط با اتحادیه اروپا دست به عصا بوده است.

برآوردی که موسسه کمبریج اکونومتریکس از هزینه‌های برکسیت بر اقتصاد بریتانیا کرده است به مراتب بیشتر از تخمین‌های برخی دیگر از موسسات بوده است.

به عنوان مثال، «موسسه ملی تحقیقات اقتصادی و اجتماعی بریتانیا» (NIESR) در ماه نوامبر تخمین زده بود که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اندازه اقتصاد این کشور را ۲ تا ۳ درصد کاهش داده است و انتظار می‌رود که تأثیر آن تا سال ۲۰۳۵ به ۵ تا ۶ درصد افزایش یابد.

جاناتان هسکل، یکی از اعضای سیاستگذار در بانک مرکزی انگلستان، خارج از مقام رسمی خود در سال گذشته میلادی تخمین زد که برکسیت آنقدر به سرمایه‌گذاری تجاری آسیب رسانده که تولید ناخالص داخلی را تا پایان سال ۲۰۲۲ به میزان ۱.۳ درصد کاهش داد، مبلغی که معادل ۱ هزار پوند در سال به ازای هر خانوار بریتانیایی است.

بنا به گزارش موسسه کمبریج اکونومتریکس می‌گوید انتظار می‌رود برکسیت رشد اقتصادی سالانه بریتانیا را از هم‌اکنون تا سال ۲۰۳۵ به میزان ۰.۴ درصد کاهش دهد، سطح اشتغال را تا سال ۲۰۳۵ به میزان ۳ میلیون کاهش دهد و میزان سرمایه‌گذاری را به میزان یک سوم در این کشور پایین بیاورد.

ارزیابی پیامدهای اقتصادی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چند ماه پس از اعلام رسمی برکسیت در ماه ژانویه ۲۰۲۰ و همزمان با شیوع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ پیچیده‌تر شد.

در این مدت، مهاجرت خالص به بریتانیا نیز افزایش یافته است، چراکه آندسته از شهروندان اتحادیه اروپا که قبلا برای کار کردن در بریتانیا نیاز به دریافت ویزا نداشتند اکنون باید درخواست ویزای کار بدهند‌ و همین موضوع باعث بالا رفتن آمار مهاجرت به بریتانیا شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نماینده محافظه‌کار بریتانیایی بخاطر انتساب «اسلامگرایی» به شهردار لندن از حزبش تعلیق شد

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد

طولانی شدن جنگ حماس و اسرائیل چه تبعاتی برای اقتصاد اتحادیه اروپا در پی خواهد داشت؟