Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چهارمین سالگرد ساقط کردن هواپیمای اوکراینی؛ از روایت تازه حامد اسماعیلیون تا آزادی متهم ردیف اول

ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی در تهران
ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مراسم چهارمین سالگرد ساقط کردن هواپیمای مسافربری پی‌اس‌۷۵۲ (PS752) در شاهد شهرِ تهران، محل سرنگونی این هواپیما و در تورنتویِ کانادا با حضور خانواده‌های جانباختگان برگزار شد.

آگهی

در مراسمی که در تهران برگزار شد، خانواده تنی چند از قربانیان سخنرانی کردند. توران شمس‌الهی، مادرهمسر پریسا اقبالیان و مادربزرگ ری‌را اسماعیلیون، از قربانیان ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی از ممنوع‌الخروج شدن خودش برای شرکت در چهارمین سالگرد این حادثه در تورنتو سخن گفت. 

جمشید رحمانی‌فر، پدر نسیم رحمانی‌فر نیز از نیروهای امنیتی حاضر در این مراسم خواست تا روایت‌گر با شرف درد و رنج خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس۷۵۲ باشند.  

منظر ضرابی نیز ۴ تن از اعضای خانواده‌اش را در این حادثه از دست داده، بیانیه انجمن را قرائت کرد.

در این بیانیه، خانواده‌های قربانیان ضمن تشکر از تعهد دولت‌های کانادا، بریتانیا، اوکراین و سوئد به خانواده‌ها و پیگیری پرونده آن در دیوان بین‌المللی دادگستری، خواستار روشن شدن حقیقت و اجرای عدالت شدند.

آنها همچنین سه خواسته مشخص نیز مطرح کردند: «۱. درخواست بررسی ویژه‌ پرونده در دادگاه لاهه با توجه به رفتار جمهوری اسلامی با خانواده‌ها ۲. باز شدن پرونده‌ جنایی در کانادا توسط پلیس فدرال ۳. قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی.»

حامد اساعیلیون، عضو هیات مدیره انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس‌۷۵۲ نیز، در مراسم چهارمین سالگرد ساقط کردن هواپیمای اوکراینی که در تورنتو برگزار شد، نحوه رخداد این فاجعه را این‌گونه روایت کرد: «مسافران سوار هواپیما می‌شوند، به جای ۰۵:۱۵ دقیقه با ۵۷ دقیقه تاخیر که هیچ کس از دلایل دقیق آن آگاه نیست، این پرواز از فرودگاه بین‌المللی تهران بلند می‌شود، ۸۲ چمدان را بار نمی‌زنند و بعدا این چمدان‌ها را تفتیش می‌کنند.»

او افزود: «وقتی در ۰۶:۱۲ این هواپیما بلند می‌شود، ۳ دقیقه بعد، به این هواپیما شلیک می‌کنند، ۳۰ ثانیه بعد دوباره به این هواپیما شلیک می‌کنند در حالی که خلبان در حال برگشتن به فرودگاه بود. از شلیک اول به این هواپیما تا به زمین خوردن آن ۳ دقیقه و ۴۲ ثانیه طول کشیده است و طبق آن چه که خودشان منتشر کرده‌اند، در ۱۹ ثانیه‌ای که در بلک باکس منتشر کرده‌اند، مسافران پرواز پی‌اس‌۷۵۲ زنده بوده‌اند.» 

طی چهار سالی که از رخداد این حادثه می‌گذرد، ۲۰جلسه دادگاه در تهران برگزار شد و در نهایت اواخر فروردین ماه امسال حکم بدوی پرونده متهمان ساقط کردن پرواز مسافری با شلیک دو فروند موشک که جان ۱۷۶ مسافر را گرفت، صادر شد: متهم ردیف اول پرونده به عنوان فرمانده سامانه دفاعی تور ام یک به ۱۳ سال حبس و پرداخت دیه و ۹ متهم دیگر به یک تا سه سال حبس محکوم شدند.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل چند تن از خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی درباره نتیجه فرجام خواهی، روز دوشنبه به سایت دیده‌بان ایران گفت: «فرجام خواهی به دیوان عالی کشور رفته و هنوز تصمیمی گرفته نشده است. درواقع پرونده از همان ابتدای سال تاکنون تغییری نکرده است.»

آقای علیزاده طباطبایی همچنین درخصوص شکایت چهار دولت از ایران به دیوان بین المللی دادگستری گفت: «دادگاه لاهه مرجع صالح به رسیدگی نیست. لاهه یک دیوان داوری است نه کیفری و فقط تصمیم حقوقی می‌گیرند. دادگاه لاهه دیوان بین‌المللی دادگستری و محل شکایت رسیدگی دولت‌ها علیه یکدیگر است و به دعوای اشخاص رسیدگی نمی‌کند.» 

او درباره فرصت یک ماهه ایران برای ارائه مستندات خود به دیوان لاهه توضیح داد: «بله، ایران مدارکش را به دادگاه لاهه ارائه می‌کند. وقتی دولتی علیه دولت دیگری طرح دعوی می‌کند، به هیات داوری ارجاع می‌شود، طرفین داور خود را معرفی می‌کنند و به دلایل طرفین رسیدگی می‌شود. دیوان بین‌المللی دادگستری هم صلاحیت خود را برای رسیدگی اعلام نکرده است؛ ایران منتظر است که صلاحیت را اعلام کنند و بعد وارد دعوی شود.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

وکیل چند تن از خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی در پاسخ به این که آیا متهم ردیف اول آزاد شده است، عنوان کرد: «تنها یکی از متهمان در بازداشت بود که آزاد شده است. بقیه متهمان هم حکم‌شان قطعی نشده تا بازداشت شوند. متهم ردیف اول بیش از نیمی از محکومیتش را گذرانده و چون حکم قطعی نشده بود، با قرار آزاد شد. به دلیل این که ایشان با قرار بازداشت در زندان بود، بعد از این همه سال باید تبدیل به قرار وثیقه شده باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دومین سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ بیانیه «گروه بین‌المللی هماهنگی» در نکوهش عملکرد ایران

اوکراین و کانادا گزارش ایران درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی را رد کردند

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد