Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ارزیابی مستقل آمریکا: گروه‌های فلسطینی از بیمارستان شفا برای جنگ علیه اسرائیل استفاده می‌کردند

سربازان اسرائیلی در بیرون ساختمان بیمارستان شفاء به تاریخ ۲۲ نوامبر ۲۰۲۳
سربازان اسرائیلی در بیرون ساختمان بیمارستان شفاء به تاریخ ۲۲ نوامبر ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش اسرائیل دلیل حمله به بزرگترین مجتمع درمانی غزه یعنی بیمارستان «شفا» را استفاده نیروهای فلسطینی از آن برای اهداف جنگی اعلام کرده بود. مقامات ایالات متحده نیز در آن زمان اقدام به ارزیابی مستقل این ادعا کردند که به تازگی یکی از مقامات آمریکا گزارش این ارزیابی را منتشر کرد.

آگهی

بنا بر ارزیابی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا که گزارش آن روز سه‌شنبه برای اولین بار از طبقه‌بندی محرمانه خارج شد و توسط یک مقام آمریکایی به اشتراک گذاشته شد، معلوم می‌شود که ایالات متحده «مطمئن» است که گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی از بزرگترین بیمارستان غزه برای نگه داشتن «دست‌کم چند نفر» از گروگان‌هایی که در حمله هفتم اکتبر ربوده شده بودند، استفاده کرده‌اند.

بر اساس این اطلاعات، این بیمارستان برای نگهداری زیرساخت‌های فرماندهی نیز استفاده شده است.

این اطلاعات از وجود برخی همپوشانی‌ها بین ارزیابی ایالات متحده و ادعاهای اسرائیل در مورد مجتمع بیمارستانی شفا حکایت دارد.

حمله نیروهای اسرائیلی به این مجتمع بیمارستانی در ماه نوامبر، از سوی سازمان‌های بشردوستانه جهانی و برخی از اعضای حزب دموکرات آمریکا محکوم شد.

البته اطلاعات منتشر شده در چهارچوب این گزارش، همه ادعاهای اسرائیل در مورد این بیمارستان را تایید نمی‌کند؛ از جمله این ادعا که این بیمارستان نقطه مرکزی تلاقی فعالیت‌های حماس و جهاد اسلامی فلسطین بوده است.

این مقام آمریکایی گزارش این ارزیابی را به شرط ناشناس ماندن با نیویورک تایمز به اشتراک گذاشته است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

در این گزارش آمده است: «سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده به قضاوت خود در مورد این موضوع اطمینان دارند و مستقلا اطلاعات موجود در مورد استفاده حماس و جهاد اسلامی فلسطینی از این مجتمع بیمارستانی برای اهداف مختلف مرتبط با کارزار خود علیه اسرائیل را تایید می‌کنند.»

این گزارش ادامه می‌دهد که سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده معتقد هستند که این گروه‌ها «از مجتمع بیمارستان شفا در شهر غزه و مکان‌های زیر آن، برای استقرار زیرساخت‌های فرماندهی، انجام برخی فعالیت‌های فرماندهی و هدایت [کارزار علیه اسرائیل]، انبار برخی تسلیحات و نگه داشتن دست‌کم چند گروگان استفاده کردند».

گروه‌های فلسطینی «از مجتمع بیمارستان شفا در شهر غزه و مکان‌های زیر آن، برای استقرار زیرساخت‌های فرماندهی، انجام برخی موارد فرماندهی و هدایت [کارزار علیه اسرائیل]، انبار برخی تسلیحات و نگه داشتن دست‌کم چند گروگان استفاده کردند.»
ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا

ایالات متحده معتقد است که اعضای حماس چند روز قبل از حمله ۱۵ نوامبر اسرائیل به این مجتمع درمانی محل را ترک کردند و اسناد حساس و تجهیزات الکترونیکی را قبل از ورود نیروهای اسرائیلی به این مرکز نابود کردند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا، یک روز قبل از ورود نیروهای ارتش اسرائیل به بیمارستان شفا به خبرنگاران گفته بود: «من تأیید می‌کنم اطلاعاتی داریم که حماس و جهاد اسلامی فلسطین از برخی بیمارستان‌ها در نوار غزه از جمله بیمارستان شفا و تونل‌های زیر آن‌ها، برای پنهان شدن، پشتیبانی از عملیات نظامی و گروگان‌گیری استفاده می‌کنند.»

بیمارستان‌های غزه در نحوه روایت‌ طرفین از جنگ نقشی محوری ایفا کرده‌اند. وزارت بهداشت غزه که تحت نظر حماس است آمار کل تلفات جنگ را بدون رعایت تفکیک بین غیرنظامیان و شبه‌نظامیان فلسطینی چیزی بالغ بر ۲۲ هزار نفر اعلام کرده است.

بیمارستان‌ها بر اساس قوانین بین‌المللی جنگ از وضعیت ویژه محافظت شده برخوردار هستند. اما اگر از آن‌ها برای مقاصد نظامی استفاده شود، می‌توانند این مصونیت را از دست بدهند.

قبل از حمله به بیمارستان، ارتش اسرائیل از یک مدل سه بعدی دقیق از بیمارستان شفا رونمایی کرد که مجموعه‌ای از تاسیسات زیرزمینی را نشان می‌داد که به گفته آن‌ها بخشی از مرکز فرماندهی و کنترل حماس در زیر بزرگترین مرکز مراقبت‌های بهداشتی در این منطقه است.

البته ارتش اسرائیل هنوز زیرساختی به قد و قواره ادعاهای پیشین خود در خصوص تونل‌های مجهز زیرزمینی در بیمارستان شفا پیدا نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از عکس با نتانیاهو تا سرقت اقلام نظامی؛ مردی که خود را عضو ارتش جا زد و با حماس جنگید محاکمه می‌شود

پیش‌بینی دینداری جوانان مسیحی ایالات متحده؛ مذهبی‌ترین ایالت آمریکا کدام است؟

شعار «رایش سوم» در ویدیوی حساب کاربری شبکه اجتماعی دونالد ترامپ جنجالی شد