«خروج نظامیان اسرائیل از بیمارستان شفا»؛ شورای امنیت سرانجام برای «وقفه بشردوستانه» قطعنامه صادر کرد

تانک‌های اسرائیلی در اطراف بیمارستان شفا در غزه
تانک‌های اسرائیلی در اطراف بیمارستان شفا در غزه Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین تحولات جنگ حماس و اسرائیل در روز چهارشنبه ۲۴ آبان سال ۱۴۰۲ خورشیدی برابر با ۱۵ نوامبر سال ۲۰۲۳ میلادی را‌ در این صفحه دنبال کنید.

  • ارتش اسرائیل در چهلمین روز جنگ غزه اعلام کرد در حال حمله به شبه‌نظامیان حماس در بیمارستان الشفاء، بزرگترین بیمارستان نوار غزه است و از آنها خواست تا تسلیم شوند.
  • شاهدان عینی می‌گویند تانک‌ها و کماندوهای‌ اسرائیلی وارد بخش اصلی اورژانس این بیمارستان شده‌اند.
  • اسرائیل می‌گوید حماس کنترل غزه را از دست داده و زیر بیمارستان الشفاء مرکز کنترل و فرماندهی دارد، ادعایی که آمریکا نیز آن را تایید می‌کند.
  • در روز اول جنگ غزه که با حمله حماس در ۷ اکتبر آغاز شد، ۱۲۰۰ نفر در اسرائیل کشته و بیش از ۲۰۰ نفر گروگان گرفته شدند. در یورش زمینی ارتش اسرائیل به غزه هم تاکنون ۴۶ سرباز اسرائیلی کشته شده‌اند.
  • حماس آمار تلفات جانی جنگجویان خود را اعلام نکرده است و می‌گوید تاکنون بیش از ۱۱ هزار فلسطینی در باریکه غزه کشته شده‌اند از جمله بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ کودک.
آگهی

15.11.2023
23:27

شکست سکوت شورای امنیت؛ قطعنامه «وقفه‌ بشردوستانه» در غزه با رای ممتنع آمریکا  و روسیه به تصویب رسید

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه سرانجام برای نخستین بار پس از آغاز جنگ اسرائیل و حماس خواستار برقراری «وقفه های بشردوستانه» چند روزه در نوار غزه شد.

این قطعنامه که در آن بر توقف فوری حملات برای تعداد روزهایی به اندازه کافی و ایجاد کریدورهای بشردوستانه به منظور تسهیل در کمک‌رسانی به غیرنظامیان تاکید شده توسط مالت تهیه و به شورای امنیت ارائه شده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ایالات متحده، بریتانیا و روسیه به این قطعنامه رای ممتنع دادند تا سرانجام با ۱۲ رای موافق به تصویب برسد.

عبارت توقف حملات برای تعداد روزهایی به اندازه کافی این سوال را ایجاد می‌کند که چه تعداد روز مد نظر تدوین‌کنندگان این قعطنامه بوده است.

خبرگزاری فرانسه با اعلام اینکه به متن قبلی این قطعنامه دسترسی داشته درگزارش خود آورده است که پیشنهاد دهندگان خواستار توقف اولیه پنج روزه حملات به صورت متوالی ظرف ۲۴ ساعت پس از تصویب متن قطعنامه بودند.

عکس آرشیوی از نشست شورای امنیت
15.11.2023
23:02

 ارتش اسرائیل مدعی کشف سلاح در بیمارستان غزه شد؛ حماس تکذیب کرد

ارتش اسرائیل روز چهارشنبه ادعا کرد که بخشی از «مهمات، تسلیحات و تجهیزات نظامی» جنبش اسلامگرای فلسطینی، حماس را در بیمارستان الشفا در غزه کشف کرده است.

دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل ساعاتی پس از مداخله نظامیان اسرائیلی در بیمارستان الشفا به خبرنگاران گفت: «ما مدرکی داریم که نشان می‌دهد این بیمارستان برخلاف قوانین بین‌المللی برای مقاصد نظامی و تروریستی استفاده شده است.»

این در حالیست که وزارت بهداشت دولت تحت حاکمیت حماس در غزه ضمن رد این ادعا تاکید کرد که ارتش اسرائیل «هیچ سلاح و تجهیزات نظامی» در ساختمان بیمارستان نکرده وبه طور کلی مجوزی برای ورود سلاح به این تاسیسات پزشکی دده نشده است.

ارتش اسرائيل روز چهارشنبه در حالی از انجام «عملیات هدفمند» در بزرگترین بیمارستان نوار غزه خبر داد که به گفته مسئولان سازمان ملل متحد، حدود ۲ هزار و سیصد نفر از جمله شماری از بیماران، مراقبان و سکنه آواره غزه در آن حضور داشتند.

15.11.2023
22:47

قطر خواستار «تحقیق بین‌المللی» در باره حملات اسرائيل به بیمارستان‌های غزه شد

دولت قطر روز چهارشنبه یورش نظامی به بیمارستان شفا در غزه را «جنایت جنگی» خواند و خواستار انجام «تحقیقات بین المللی» در خصوص عملیات نظامی اسرائیل علیه بیمارستان‌ها در این بخش محاصره شده از سرزمین‌های فلسطینی شد.

وزارت امور خارجه قطر با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص، حمله به مجتمع بیمارستانی الشفا در غزه را به شدت محکوم کرد و آنرا «جنایت جنگی و نقض آشکار قوانین و توافق‌های بین‌المللی» خواند.

ارتش اسرائیل روز چهارشنبه از انجام عملیاتی در بیمارستان شفا، بزرگترین مرکز درمانی غزه خبر داد که ضمن برانگیختن انتقاد‌های زیاد، نگرانی‌ها نسبت به سرنوشت هزاران بیمار و غیرنظامی گرفتار شده در این بخش از شهر غزه را به همراه داشت.

مقامات اسرائیلی حماس را متهم می کنند که از بیمارستان شفا به عنوان پایگاه نظامی استفاده می کند، ادعایی که مسئولان جنبش اسلامگرای فلسطینی آن را رد به کلی رد کرده است.

در بیانیه تند وزارت خارجه قطر آمده است: «دوحه خواستار تحقیقات بین‌المللی فوری و اعزام بازرسان مستقل سازمان ملل برای تحقیق در مورد هدف قرار دادن بیمارستان‌ها توسط ارتش اشغالگر اسرائیل» است.

وزارت امور خارجه قطر همچنین هشدار داده است که «سکوت جامعه بین‌المللی در برابر جنایات علیه بشریت (...) اسرائیل را به تشدید اقدامات خشونت‌آمیز و ارتکاب جنایات بیشتر تشویق می‌کند.»

به گفته حماس، بمباران‌های غزه توسط اسرائیل تاکنون ۱۱ هزار و پانصد کشته به جا گذاشته که شمار قابل توجهی از آنان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

عکس آرشیوی از حمله اسرائيل به بیمارستان شفا در غزه
15.11.2023
19:32

کاخ سفید: به عملیات اسرائیل در بیمارستان شفا چراغ سبز ندادیم

کاخ‌سفید می‌گوید واشنگتن عملیات نظامی اسرائیل در اطراف بیمارستان شفا در شهر غزه موافقت نکرده بود.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا افزود که کشورش در جریان این عملیات و دیگر تصمیم‌های نظامی اسرائیل نبوده است. 

وی افزود که آمریکا همواره در تماس با مقام‌های اسرائیل بر لزوم به حداقل رساندن تلفات غیرنظامی به ویژه هنگامی که پای بیمارستان در میان است تاکید کرده است.

یکی از بیمارستان‌های نوار غزه
15.11.2023
18:50

«نیروهای اسرائیلی از مجتمع بیمارستانی شفا خارج شدند»

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک خبرنگار که با این رسانه همکاری می‌کند گزارش داد که نیروهای اسرائیلی چهارشنبه شب از مجتمع بیمارستانی شفا در غزه «خارج شدند.»

بنا به همین گزارش سربازان اسرائیل در اطراف این بیمارستان مستقر شده‌اند. حماس ادعای اسرائیل مبنی بر حضور این گروه در بیمارستان را رد می‌کند.

بیمارستان شفا در شهر غزه بزرگترین مجتمع بیمارستانی باریکه غزه محسوب می‌شود. این مرکز درمانی از چند روز پیش به کانون درگیری‌ها در شهر غزه تبدیل شده است. 

عکس هوایی از بیمارستان شفا در غزه و مناطق اطرافش
15.11.2023
18:42

دفتر نتانیاهو: یکی از گروگان‌های اسرائیلی در نوار غزه زایمان کرد

سارا نتانیاهو، همسر نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید یکی از گروگان‌های این کشور که زنی باردار بود در نوار غزه وضع حمل کرد. 

به گزارش دفتر نخست‌وزیر اسرائیل همسر بنیامین نتانیاهو در نامه خود به جیل بایدن، همسر رئیس‌جمهوری آمریکا به این موضوع اشاره کرده است. 

نصب تصاویر گروگان‌های اسرائیلی در تل‌آویو

15.11.2023
18:33

ماکرون می‌گوید با «قاطعیت تمام» حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی در نوار غزه را محکوم می‌کند

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه می‌گوید با «قاطعیت تمام» حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی در نوار غزه را محکوم می‌کند.

رئیس‌جمهوری فرانسه بر لزوم «محافظت» از زیرساخت‌های غیرنظامی در جنگ اسرائیل با گروه حماس تاکید کرد. 

او در بخش دیگری از سخنانش در واکنش به انتقادهای داخلی از سیاستش در قبال جنگ در خاورمیانه گفت که سیاست پاریس «متوازن» است و «انحرافی» هم نداشته است.

رئیس‌جمهوری فرانسه
15.11.2023
16:45

نتانیاهو: هیچ نقطه‌ای در غزه خارج از دسترس ارتش اسرائیل نیست

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت که شبه‌نظامیان حماس که در حمله ۷ اکتبر دست داشتند در هیچ نقطه‌ای از غزه در امان نخواهند بود.

او همچنین گفت که هیچ نقطه‌ای از غزه خارج از دسترس ارتش اسرائیل نیست.

نتانیاهو در ادامه گفت: آن‌ها (حماس) به ما می‌گفتند که اسرائیل نمی‌تواند به حومه شهر غزه برسد، اما رسیدیم. آن‌ها به ما می‌گفتند که نمی‌توانیم وارد بیمارستان شفاء شویم، اما وارد شدیم.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل/ عکس از آسوشیتدپرس
15.11.2023
16:24

ابراز نگرانی سازمان جهانی بهداشت از وضعیت بیماران و کارکنان بیمارستان شفا در غزه

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که نسبت به وضعیت بیماران و کارکنان بیمارستان شفا در غزه «به شدت» نگران است.

تدروس آدهانوم گبر‌یسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، گزارش‌های مربوط به ورود نیروهای اسرائیل به بیمارستان شفاء در غزه را «عمیقا نگران‌کننده» توصیف کرد.

او همچنین گفت که بار دیگر تماس سازمان جهانی بهداشت با کارکنان بیمارستان شفاء قطع شده است.

عکس از آسوشیتدپرس
15.11.2023
15:17

بانک مرکزی اسرائیل نسبت به تبعات جنگ غزه بر اقتصاد این کشور هشدار داد

بانک مرکزی اسرائیل با هشدار نسبت به تبعات جنگ غزه بر اقتصاد این کشور، از دولت بنیامین نتانیاهو خواست برای بازپرداخت بخشی از زیان‌های وارده به اقتصاد اسرائیل از میلیاردها «شکل» که در پی ائتلاف میان حزب حاکم لیکود با احزاب متحد با دولت در اختیار دارد، استفاده کند.

بنا به اعلام بانک مرکزی اسرائیل، در این شرایط اگر آقای نتانیاهو همچنان بخواهد شرکای سیاسی خود را راضی نگاه دارد، وضعیت مالی اسرائیل در سال آینده میلادی بحرانی خواهد شد.

به گفته برخی از شاهدان عینی، کالاهای اساسی در اسرائیل در مقایسه با روزهای پیش از جنگ غزه به‌شدت گران‌تر شده است. همچنین این گروه از شاهدان عینی از توقف صنعت گردشگری که منبع مهمی برای درآمد اسرائیل است، خبر دادند.

عکس از آسوشیتدپرس

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین از سفر به عربستان و امارات به دنبال چیست؟

امیر قطر: انفعال جامعه جهانی نسبت به وقایع غزه شرم آور است

شرکت پالتل: خدمات ارتباطی و اینترنتی در نوار غزه دوباره قطع شده است