Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ در بحبوحه کارزار انتخاباتی: ایران خرد شده بود اما بایدن آن‌ها را پولدار کرد

دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی
دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی Copyright Charlie Neibergall/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
Copyright Charlie Neibergall/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در برنامه تلویزیونی «تنها اخبار، بدون سر و صدا» در انتقاد به جو بایدن گفت: «ایران پولدار شد چرا که جو بایدن به آن‌ها اجازه داد.»

آگهی

 وی بایدن را «رئیس جمهوری بی‌کفایت» توصیف کرد و گفت: «او یک رئیس جمهور سازشکار است. کاملا سازشکار. او به آن‌ها [ایران] اجازه داد تا پولدار شوند.»

وی افزود: «اما بدتر از پولدار شدن، آن‌ها [ایران] در زمان کوتاهی سلاح هسته‌ای خواهد داشت و این چیزی نیست که بتوان اجازه رخ دادن آن را داد.»

ترامپ به صراحت اعلام کرد قصد دارد در صورت بازگشت به کاخ سفید، «رژیم تحریمی سختگیرانه» علیه ایران را بازگرداند تا راه‌های هرگونه کمک مالی به تهران برای استفاده از سلاح یا حمایت از تروریسم را مسدود کند.

وی گفت: «ایران خرد شده بود. پولی برای رفت و آمد نداشتند. تحریمشان کردم. به بسیاری از کشورها مانند چین، هند، فرانسه گفتم که نفت نخرید. اگر نفت بخرید با شما معامله نمی‌کنیم. آن‌ها [ایران] برای حزب‌الله پول نداشتند.»

دونالد ترامپ و نیکی هیلی

اما بخش دیگری از سخنان ترامپ در این گفت‌وگو درباره نیکی هیلی، رقیب او در انتخابات داخلی جمهوری‌خواهان بود. وی گفت معتقد است که رابطه خوبی با هیلی دارد اما زمانی که هیلی تصمیم گرفت در مقابل او نامزد انتخابات شود احساس کرد کمی بی‌وفا بوده است.

وی گفت: «من نیکی را خیلی خوب می‌شناسم و در واقع خیلی خوب با او کنار آمدم اما قرار نبود که نامزد شود. او گفته بود که من رئیس جمهور بزرگی هستم و تا زمانی که من نامزد باشم او اعلام نامزدی نمی‌کند اما یک روز تصمیم گرفت که نامزد انتخابات شود. بنابراین فکر کردم تا حدودی بی‌وفایی بود. من از این موضوع کمی تعجب کردم.»

او همچنین تاکید کرد که هیلی در فهرست نامزدهای معاونت ریاست جمهوری قرار ندارد.

این در حالی است که سخنان نیکی هیلی در کارزار انتخاباتی‌اش به دلیل خودداری از بیان برخی از دلایل جنگ داخلی جنجالی شد.

سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل از گفتن اینکه برده داری یکی از دلایل جنگ داخلی بود خودداری کرد اما در عوض نقش دولت را پررنگ دانست.

وی در پاسخ به سوالی گفت: «من فکر می‌کنم علت جنگ داخلی اساسا نحوه اداره دولت بود.»

وقتی پرسش کننده از شنیدن پاسخ او «بدون اشاره به برده‌داری» تعجب کرد هیلی گفت که «درباره برده‌داری چه می‌خواهی بگویم؟». وی سپس خواستار پرسیدن سوال بعدی شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاخ سفید: عدم اطلاع‌ بستری شدن وزیر دفاع به بایدن مورد بررسی قرار می‌گیرد

بازگشت ترامپ به قدرت در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا؛ ۴ دلیل برای احتمال پیروزی دوباره رئیس جمهوری «جنجالی»

اتحاد رقبای جمهوری‌خواه در پی سوء قصد نافرجام؛ نیکی هیلی: جمهوری اسلامی در زمان ترامپ ضعیف شد