Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ادای احترام سران اتحادیه اروپا به معمار وحدت؛ مردی که زندگی «چند نسل» را شکل داد

ژاک دولور در سال ۱۹۸۴
ژاک دولور در سال ۱۹۸۴ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سران اتحادیه اروپا و رهبران کشورهای عضو این اتحادیه طی ساعات گذشته به ژاک دولور، رئیس پیشین کمیسیون اروپا که در سن ۹۸ سالگی درگذشت ادای احترام کرده‌اند.

آگهی

از ژاک دولور به عنوان پدر یورو، واحد پول مشترک اروپایی و معمار اتحادیه اروپا و وحدت کشورهای عضو یاد می‌شود. او بین سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۵ ریاست کمیسیون اتحادیه اروپا را برعهده داشت. 

او همچنین یکی از بخت‌های اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۹۹۵ در فرانسه بود اما از شرکت در آن رقابت صرف‌نظر کرد. 

اورزولا فن درلاین، رئیس کنونی کمیسیون اروپا درباره ژاک دولور گفت که کار او زندگی «چند نسل از اروپایی‌ها» را شکل داد. او خواستار گرامیداشت یاد ژاک دولور از طریق نوسازی دائمی اتحادیه اروپا شد.

دختر ژاک دولور شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که پدرش در آپارتمان خود در پاریس در خواب از دنیا رفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بسیاری از دستاوردهای وحدت کشورهای اروپایی در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ مانند شکل‌گیری بازار مشترک، امضای توافق شنگن، برنامه تبادل دانشجویان بین دانشگاه‌های اروپایی (اراسموس)، اصلاح سیاست کشاورزی مشترک کشورهای اروپایی و شکل‌گیری سیاست پولی و اقتصادی مشترک که منجر به پیدایش یورو شد از دستاوردهای ژاک دولور بود. 

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا نیز در مورد میراث ژاک دولور گفت که تاریخ از او به عنوان یکی از «سازندگان» اروپای کنونی یاد خواهد کرد. 

مارگارت تاچر و ژاک دولور
مارگارت تاچر و ژاک دولورAP Photo

ژاک دولور پیش از حضورش در راس کمیسیون اروپا بین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۴ وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه بود. او در سال ۱۹۹۴ هنگامی که نظرسنجی‌ها او را بخت اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری سال بعد نشان می‌داد در برابر ۱۳ میلیون تماشاگر تلویزیونی اعلام کرد که نامزد انتخابات نمی‌شود. در نهایت ژاک شیراک، نامزد راستگرایان به ریاست‌جمهوری فرانسه برگزیده شد. 

ژاک دولور از اواسط دهه ۱۹۹۰ دیگر فعالیت بارز سیاسی در سطح اروپا و فرانسه نداشت اما چند اندیشکده بنیانگذاری کرد. انستیتوی ژاک دولور یکی از معروف‌ترین این اندیشکده‌ها است که دفاتری در پاریس، بروکسل و برلین دارد. 

جورج هربرت واکر بوش و ژاک دولور
جورج هربرت واکر بوش و ژاک دولورAP Photo

او در واکنش به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا خواستار «جسارت» بیشتر رهبران اروپایی برای انجام اصلاحات شده بود. ژاک دولور در سال ۲۰۲۰ همزمان با همه‌گیری  ویروس کرونا نیز از سران اروپا خواسته بود «همبستگی» بیشتری از خود نشان دهند. 

نلسون ماندلا و ژاک دولور
نلسون ماندلا و ژاک دولورAP Photo

ژاک دولور سال ۱۹۲۵ در خانواده‌ای کاتولیک به دنیا آمده بود و به فعالیت سندیکایی علاقه داشت. 

او در سال ۱۹۷۴ و در حالی که ۴۹ سال داشت عضو حزب سوسیالیست فرانسه شد. سوسیالیست‌ها هفت سال بعد به رهبری فرانسوا میتران قدرت را در فرانسه به دست گرفتند. 

ژاک دولور در قامت وزیر اقتصاد و دارایی با اتخاذ تدابیر ریاضتی در سال ۱۹۸۲ توانست با تورم اقتصادی در فرانسه مقابله کند. او در سال ۲۰۲۱ در مصاحبه‌ای گفته بود که حسرتی در زمینه زندگی حرفه‌ای خود ندارد هرچند همواره هم تصمیم درست اتخاذ نکرده است. 

او درباره تفاوتش با دیگر سیاستمداران دورانش گفته بود: «من خیلی نگران حفظ استقلالم بودم و حس می‌کردم در این زمینه با کسانی که اطرافم بودند فرق دارم. نگاهی که من به سیاست داشتم با آنها یکسان نبود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپا در ۲۰۲۳ به روایت نمودارها و داده‌ها

منابع حقوق بشری از توقیف لوح جایزه اروپایی ساخاروف و بازجویی از وکیل خانواده مهسا امینی خبر می‌دهند

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست