Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرانسه در اقدامی متقابل دو دیپلمات آذربایجانی را اخراج کرد

پرچم‌های فرانسه و جمهوری آذربایجان
پرچم‌های فرانسه و جمهوری آذربایجان Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که در اقدامی متقابل نسبت به تصمیم روز سه‌شنبه باکو، ۲ دیپلمات جمهوری آذربایجان را اخراج کرده است.

آگهی

مقامات جمهوری آذربایجان روز گذشته از اخراج دو دیپلمات فرانسوی که «عنصر نامطلوب» خوانده شدند، خبر داده بودند.

در بیانیه مطبوعاتی وزارت امور خارجه فرانسه آمده است که پاریس «ادعاهای طرح شده توسط آذربایجان برای توجیه تصمیم اتخاذ شده در خصوص دیپلمات‌های فرانسوی را که بدون ارائه جزئیات بیشتر متهم به انجام فعالیت‌هایی "ناسازگار با جایگاهشان" شده‌اند را قاطعانه رد می‌کند.»

دستگاه دیپلماسی فرانسه اعلام کرد که سفیر جمهوری آذربایجان برای اطلاع از این تصمیم روز چهارشنبه به وزارت خارجه احضار شد.

جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی ضمن اعتراض شدید به اقدامات دو کارمند سفارت فرانسه که به ادعای باکو «با وضعیت دیپلماتیک آنها سازگار نبوده است» به آنها ۴۸ ساعت فرصت داد تا خاک کشور را ترک کنند.

آذربایجان طی ماه های اخیر فرانسه را به بی‌ثبات کردن قفقاز از طریق کمک به ارمنستان، رقیب باکو در این منطقه متهم کرده است.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان نوامبر گذشته پاریس را به دامن زدن به «جنگ‌های تازه» در منطقه از طریق کمک نظامی و تسلیح ایروان متهم کرده بود.

ارمنستان و آذربایجان به ویژه بر سر قره‌باغ، سرزمینی جدایی ‌طلب که باکو سپتامبر گذشته بار دیگر کنترل آن را بدست گرفت، روابط پرتنشی دارند.

دو کشور همسایه پیش‌تر بر سر کنترل این منطقه دو بار دیگر یکی بین سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ و دیگری در پاییز سال ۲۰۲۰ درگیر جنگ شده بودند.

با این حال، باکو و ایروان اخیراً تمایل خود را برای عادی سازی روابط اعلام کرده و اطمینان داده‌اند که در صورت پیشرفت مذاکرات، توافقنامه صلحی را به زودی امضا کنند.

فرانسه که میزبان دیاسپورای بزرگی از ارمنی‌ها است طی ماه‌های اخیر تلاش‌های میانجیگرانه‌ای برای رفع اختلافات میان این دو جمهوری اتحاد شوروی سابق به خرج داده و در عین حمایت بی‌دریغ خود را از ارمنستان در این مناقشه پنهان نکرده است.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارامنه: مصیبت‌هایی که بر ما در قره‌باغ رفت و می‌رود «نسل‌کشی جدیدی» است که جهان تنها نظاره‌گر آن است

الهام علی‌اف پرچم جمهوری آذربایجان را در پایتخت قره‌باغ برافراشت

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است