Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هکرهای مرتبط با اسرائیل مسئولیت «حمله سایبری» به جایگاه‌های سوخت در «سراسر ایران» را برعهده گرفتند

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد «نظر به بروز اختلال فنی در بعضی جایگاه‌های عرضه سوخت کشور ناشی از توطئه معاندان برای تحت‌الشعاع قرار دادن رفاه و آسایش مردم، تا اطلاع ثانوی عرضه فرآورده‌های نفتی در جایگاه‌های عرضه سوخت، به‌صورت آفلاین انجام خواهد شد.»

آگهی

رئیس صنف جایگاه‌داران پمپ‌بنزین در ایران روز دوشنبه اعلام کرد که در سامانه‌ هوشمند برخی جایگاه‌های سوخت اختلال نرم‌افزاری بوجود آمده و متخصصان مربوطه در حال تلاش برای حل این مشکل هستند.

اسدالله قلی‌زاده روز دوشنبه خاطر نشان کرد که این اختلال برای همه جایگاه‌ها نبوده و تنها برخی از آن‌ها با این مساله مواجه شده‌اند. وی به افرادی که نیاز ضروری به بنزین ندارند توصیه کرد که طی چند ساعت آینده از مراجعه به جایگاه‌های سوخت خودداری کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیش از این، یک حمله سایبری در تاریخ ۲۶ اکتبر سال ۲۰۲۱ میلادی (۴ آبان ۱۴۰۰) سیستم کارت‌های سهمیه دولتی برای خرید سوخت با نرخ یارانه‌ای را مختل کرده بود. این اختلال در ابتدا تمامی ۴۳۰۰ پمپ بنزین در ایران را تحت تأثیر قرار داد. 

در آن زمان، مصرف کنندگان یا باید قیمت آزاد را می‌پرداختند که بیش از دو برابر نرخ یارانه‌ای سوخت است، یا باید منتظر می‌بودند تا پمپ‌های بنزین دوباره به سیستم توزیع مرکزی متصل شوند. چند روز بعد از آن یعنی در تاریخ ۳۰ اکتبر، حدود ۳۲۰۰ جایگاه سوخت از ۴۳۰۰ ایستگاه مجددا به سیستم متصل شدند. ایران اسرائیل و آمریکا را مقصر این جریان دانست.

جواد اوجی، وزیر نفت ایران هم اعلام کرد که جایگاه‌هایی که دچار اختلال شده به تدریج و بصورت دستی در حال بازگشت به چرخه ارائه خدمات هستند و تا راه اندازی مجدد جایگاه‌ها، بدون کارت سوخت سوخت‌رسانی به خودروها انجام می‌شود.

«گنجشک‌ درنده» مدعی انجام حمله سایبری شد

صف پمپ بنزین در تهران بعد از حمله سایبری دو سال پیش
صف پمپ بنزین در تهران بعد از حمله سایبری دو سال پیشآسوشیتدپرس

در همین حال، یک گروه هکری که قبلا با اسرائیل مرتبط بود، ادعا می‌کند که در یک حمله سایبری، پمپ بنزین‌ها را در سراسر ایران فلج کرده است.

گروه موسوم به «گنجشک درنده» می‌گوید که «اکثریت پمپ‌های بنزین را در سراسر ایران از کار انداخته است.»

این گروه در بیانیه‌هایی به زبان انگلیسی آورده است که «این حمله سایبری در پاسخ به تجاوزات جمهوری اسلامی و دست نشاندگان آن در منطقه صورت می‌گیرد.»

این گروه در یک رشته‌ توئیتی به زبان فارسی نیز نوشته است که «خامنه ای! همانطور که قبلا تذکر دادیم در مقابل تحریکات شرورانه تو در منطقه عکس العمل نشان خواهیم داد.»

این گروه در رشته‌توئیت دیگری در شبکه اجتماعی ایکس مدعی شده است که «قبل از شروع عملیات هشدارهایی را به خدمات اورژانس در سراسر کشور» داده است و اطمینان خاطر دادند که بخشی از این پمپ بنزین‌ها در سراسر کشور برای سوخت‌رسانی به خدمات اورژانس به فعالیت خود ادامه خواهند داد. این گروه مدعی شده است که در غیر این صورت، «دسترسی و توانایی لازم برای مختل کردن کامل عملکرد» این جایگاه‌های سوخت را داشته است.

«گنجشک درنده» پیش از این مدعی حمله سایبری به شرکت‌های بزرگ فولاد ایران شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدها نفر در پی وقوع طوفان و سیل در شمال شرقی استرالیا مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»

تلاش جمهوری اسلامی برای تعیین جایگزین رئیسی؛ شور و شوق مردم برای بازی همستر از انتخابات بیشتر است