Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دادگاه واتیکان مشاور پیشین پاپ را به پنج سال و نیم زندان محکوم کرد

Giovanni Angelo Becciu
Giovanni Angelo Becciu Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه واتیکان روز شنبه آنجلو بچیو، کاردینال ایتالیایی و مشاور پیشین پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان را به دلیل ارتکاب جرایم مالی به پنج سال و نیم زندان محکوم کرد.

آگهی

کاردینال بچیو که اکنون ۷۵ سال دارد و زمانی خود را یکی از رقبای پاپ می‌دانست، بلندپایه‌ترین مقام واتیکان است که تا کنون با چنین اتهاماتی روبرو شده است.

او متهم به تخلفات مالی متعددی از حمله اختلاس و سوء‌استفاده از مقام خود است؛ اتهاماتی که از سوی وکیلش رد شده و برای کاردینال بچیو درخواست تجدیدنظر در حکم را کرده است.

در این پرونده، نام ۹ متهم دیگر نیز مطرح بود که درنهایت برخی مجرم شناخته شده و برخی نیز تبرئه شدند.

رسیدگی به این پرونده که بخشی از اختلافات داخلی در بالاترین رده‌های واتیکان آشکار کرد، دو سال و نیم طول کشید و درنهایت نیز رای نهایی با تصمیم سه قاضی اعلام و کاردینال بچیو به اختلاس محکوم شد.

دیگر متهمان این پرونده، سرمایه‌داران و وکلا و کارمندان پیشین واتیکان بودند که به جرایم مختلفی از جمله کلاهبرداری، پولشویی و سوءاستفاده از مقام متهم شدند.

معامله‌ای پرهزینه در لندن

یکی از موضوعاتی که در جریان این محاکمات به آن پرداخته شد، معامله ملکی در لندن بود. 

واتیکان در سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از ۲۰۰ میلیون یورو برای خرید ۴۵ درصد از سهام یک ساختمان که قرار بود به آپارتمان‌های لوکس تبدیل شود، پرداخت کرد و در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز دبیرخانه امور خارجه واتیکان تصمیم گرفت که این ملک را به طور کامل بخرد و ۱۵۰ میلیون یورو دیگر برای آن پرداخت.

گفته می‌شود کاردینال بچیو که در آن زمان معاون واتیکان برای امور عمومی و در واقع رئیس دفتر پاپ بود، کل این قرارداد را امضا کرده و بخشی از پول پرداختی برای انجام این معامله نیز پولی بوده که باید در کارهای خیریه استفاده می‌شده است.

واتیکان این خرید را با هدف سرمایه‌گذاری انجام داده بود اما بعدا روشن شد مبالغ هنگفتی که در این راه به واسطه‌ها داده شده، خسارت قابل توجهی برای واتیکان در پی داشته است.

پیگیری‌های دفتر پاپ و بانک واتیکان، آغازگر تحقیقات گسترده‌ای بود که به متهم شدن کاردینال بچیو همچنین یک سرمایه‌دار ایتالیایی مستقر در لندن به نام رافائله مینسیون و ۸ نفر دیگر منتهی شد.

از دیگر اتهامات کاردینال بچیو، فرستادن مبالغ هنگفتی پول به اسقف‌نشین محل زندگی خود در ساردینیا بوده که در واقع به نفع خانواده‌اش انجام شده است.

دادستان‌ها همچنین می‌گویند که او بخش قابل توجهی از دارایی واتیکان را صرف کالاهای لوکس و تعطیلات کرده است.

طرح این اتهامات، باعث برکناری کاردینال بچیو از مقامش در سال ۲۰۲۰ میلادی شد و پاپ فرانسیس نیز برخی از اختیارات او از جمله حق رای دادن در کنفرانس آینده برای انتخاب جانشین پاپ را لغو کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واتیکان پرونده «سوء استفاده مالی» کاردینال بلندپایه را بررسی می کند

موج گرما در اروپا؛ تصاویری از ایتالیا

نجات کوهنوردان لهستانی در آلپ