Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا عضویت سریع اوکراین در اتحادیه اروپا پرچالش‌ است؟

CANVA
CANVA Copyright پرچم‌های اوکراین و اتحادیه اروپا مقابل پارلمان اروپا
Copyright پرچم‌های اوکراین و اتحادیه اروپا مقابل پارلمان اروپا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا پنجشنبه شب از چراغ سبز و توافق سران اروپایی برای آغاز مذکرات با اوکراین بر سر پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا خبر داد.

آگهی

آغاز این مذاکرات که رهبران کشورهای عضو طی نشستی در بروکسل بر سر آن توافق کردند احتمالا سال‌ها طول می‌کشد.

این در حالیست که الحاق اوکراین، کشوری که ۴۴ میلیون نفر جمعیت دارد و از نظر جغرافیایی بزرگتر از هر عضو دیگر اتحادیه اروپا است، با چالش‌هایی منحصر به فرد برای این نهاد بزرگ اروپایی همراه است.

پول

سرانه تولید ناخالص داخلی اوکراین از لحاظ قدرت خرید، کمتر از یک سوم میانگین اتحادیه اروپا است، این بدان معنا است که اوکراین بلافاصله پس از عضویت، به دریافت بودجه‌ای برای یکسان سازی استانداردهای زندگی و حمایت از بخش عظیم کشاورزی خود نیازمند است.

بر اساس تحقیقی که ماه ژوئیه گذشته در اتحادیه اروپا انجام شد، اگر اوکراین در حال حاضر عضو اتحادیه بود می‌بایست به موجب سیاست‌های مشترک اتحادیه در بخش کشاورزی، دست کم ۹۶.۵ میلیارد یورو دریافت کند.

این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که اوکراین در صورت عضویت باید ۶۱ میلیارد یورو دیگر نیز به موجب سیاست انسجام اتحادیه اروپا که با هدف یکسان سازی استانداردهای زندگی در سراسر کشورهای عضو تعین شده، دریافت کند.

در تحقیق اتحادیه اروپا آمده است که اوکراین از بودجه هفت ساله اتحادیه اروپا در مجموع، واجد شرایط دریافت ۱۸۶.۳ میلیارد یورو خواهد بود.

این بدان معناست که بسیاری از کشورهایی که در حال حاضر دریافت‌کنندگان خالص وجوه اتحادیه اروپا هستند، به مشارکت‌کنندگان مالی تبدیل خواهند شد و مشارکت‌کنندگان موجود نیز باید میزان بیشتری نسبت به قبل بپردازند؛ مشکلی بزرگ که با عضویت اوکراین پیش روی اغلب ۲۷ عضو اتحادیه اروپا خواهد بود.

کشاورزی

اوکراین یک قدرت بزرگ کشاورزی در اروپا با ۴۱ میلیون هکتار زمین قابل کشت است که از این لحاظ بالاتر از فرانسه (با ۳۰ میلیون هکتار زمین قابل کشت) قرار دارد.

بیشتر محصولات کشاوزی تولید شده در اوکراین در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به فروش می‌رسد؛ این کشور پس از الحاق، به عنوان یک از اعضا، بخشی از بازار واحد اروپایی خواهد بود و به همین دلیل کالاها و محصولات تولیدی در آن بدون تعرفه یا سهمیه در مرزها جابجا خواهد شد.

مقامات انتظار دارند که اوکراین پس از عضویت، تولیدات کشاورزی و صادرات خود را به اتحادیه اروپا افزایش دهد؛ امری که سبب افزایش صادرات اروپایی این کشور و در برگرفتن بخش‌ها و بازارهای بیشتری در اروپا خواهد شد.

این موضوع می‌تواند چالش دیگری را به همراه داشته باشد؛ به نحوی که سبب واکنش شدید کشاورزان در سراسر اتحادیه اروپا و فشار زیاد بر دولت‌ها خواهد شد.

کار

عضویت در اتحادیه، سبب گشایش کل بازار کار اتحادیه اروپا به روی میلیون‌ها کارگر اوکراینی می‌شود که دستمزد‌های کمتری را در کشورشان دریافت می‌کنند.

رویترز در گزارش خود از ورود گسترده کارگران لهستانی به بریتانیا پس از الحاق این کشور به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار یاد می‌کند که منجر به برکسیت شد.

سایر کشورهای اتحادیه اروپا پیش از گشایش کامل بازار کار خود به روی اعضای جدید اتحادیه از شرق اروپا، دوره‌های زمانی مرحله‌ای را برای این امر قائل شده‌اند.

امنیت

بر اساس معاهدات اتحادیه اروپا، اعضا موظفند «با هر امکانی که در اختیار دارند» به دیگر کشورهای عضو اتحادیه که قربانی حملات و تجاوزات مسلحانه در قلمرو خود واقع شده‌اند، کمک کنند.

اگر اوکراین در حالی که جنگ با روسیه در خاکش همچنان ادامه داشته باشد به عضویت اتحادیه اروپا درآید، کشورهای اتحادیه اروپا باید به این اصل احترام بگذارند.

اتحادیه اروپا در صورت الحاق اوکراین همچنین از یک مرز طولانی جدید‌تری با روسیه و بلاروس برخوردار خواهد شد که به نوبه خود پیامدهایی برای امنیت، مهاجرت و دفاع به همراه خواهد داشت.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چراغ سبز کمیسیون به آغاز مذاکرات الحاق اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ فن درلاین: روز تاریخی است

بسته حمایتی اروپا به اوکراین؛ ۱.۴ میلیارد یورو کمک‌های تسلیحاتی و صنعتی راهی کی‌یف می‌شود

سند امنیتی جدید اتحادیه اروپا؛ بروکسل حمایت بلندمدت نظامی و تسلیحاتی از اوکراین را تضمین می‌کند