رهبران اروپایی بر سر آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا به توافق رسیدند

Belgium EU Summit
Belgium EU Summit Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه بر سر آغاز مذاکرات الحاق اوکراین و مولداوی به این اتحادیه به توافق رسیدند. این توافق پس از آن ممکن شد که مجارستان از «حق وتوی» خود برای پیوستن این دو کشور به اتحادیه اروپا صرف‌نظر کرد.

آگهی

اگرچه روند عضویت اوکراین ممکن است سال‌ها طول بکشد، اما ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری این کشور از این تصمیم استقبال کرد و آن را یک «پیروزی برای اوکراین و تمام اروپا» خواند.

آقای زلنسکی گفت: «تاریخ را کسانی می‌سازند که از مبارزه برای آزادی خسته نمی‌شوند.»

شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز گفت: «این یک پیام سیاسی بسیار قدرتمند برای مردم اوکراین است که نشان می‌دهد ما همچنان در کنار آنها هستیم. این تصمیم، برای اعتبار اتحادیه اروپا بسیار مهم است و لازم بود که هیچ عضوی با آن مخالفت نکند.»

چراغ سبز جدید اتحادیه برای آغاز مذاکرات الحاق اوکراین، یک پیروزی ژئوپلیتیکی برای کی‌یف محسوب می‌شود که درگیر ضدحملات طاقت فرسایی علیه تهاجمات روسیه است.

لفاظی‌های ویکتور اوربان

توافق جدید در حالی حاصل شد که ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان بارها مقامات اتحادیه اروپا را تهدید به «وتو» کرده بود و بارها آمادگی اوکراین برای شروع این مذاکرات همچنین اعتبار کمیسیون اروپا را به عنوان یک داور بی‌طرف زیر سوال برده بود.

پس از آنکه در ژوئیه سال گذشته میلادی با نامزدی اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا موافقت شد، برای این کشور هفت شرط به عنوان الزامات آغاز مذاکرات الحاق تعیین شد. 

اکنون بروکسل می‌گوید که اگرچه همه این پیش‌شرط‌ها بطور کامل تحقق نیافته، اما اصلاحات به اندازه کافی برای آغاز مرحله بعدی روند الحاق انجام شده است. نخست‌وزیر مجارستان همین استدلال را زیر سوال برده و اتحادیه اروپا را به چالش کشیده است.

ویکتور اوربان در ویدئوی کوتاهی که بلافاصله پس از این تصمیم‌گیری در فیس‌بوک منتشر شد، گفت که در این رای گیری حیاتی، «رای ممتنع» داده است. 

او افزود: «موضع مجارستان روشن است. اوکراین آماده شروع مذاکرات برای عضویت در اتحادیه اروپا نیست. این یک کار کاملا بیهوده، غیرمنطقی و اشتباه است که در این شرایط مذاکرات با اوکراین را آغاز کنیم و مجارستان موضع خود را تغییر نمی‌دهد.»

او در ادامه افزود که تنها از این رو با این تصمیم مخالفت نکرده که «بیست و شش کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا همچنان تصمیم به انجام این کار داشتند» اما تاکید کرد: «مجارستان نمی‌خواهد در این تصمیم بد شریک شود و بنابراین امروز از دادن رای موافق خودداری کرده است.»

مایا ساندو، رئیس جمهور مولداوی نیز اعلام کرد: «مولداوی امروز با مجوز اتحادیه اروپا برای آغاز مذاکرات الحاق، صفحه جدیدی را ورق می‌زند. ما امروز آغوش گرم اروپا را احساس کردیم و از حمایت و ایمان شما سپاسگزاریم.»

او افزود: «ما همچنان متعهد هستیم تا اصلاحات سختی را که برای عضویت در اتحادیه اروپا لازم است، انجام دهیم. مولداوی آماده است تا با این چالش روبرو شود.»

در جریان نشست بروکسل، سران کشورها به گرجستان نیز وضعیت نامزدی عضویت در این اتحادیه را اعطا کردند.

سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهور گرجستان از یک «نقطه عطف تاریخی برای گرجستان» صحبت کرد و اعلام کرد که «اراده تزلزل‌ناپذیر مردم گرجستان منجر به کسب جایگاه شایسته نامزدی شده است».

۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا همچنین قرار است در این نشست دو روزه، درباره یک کمک ۵۰ میلیارد یورویی جدید به اوکراین تصمیم‌گیری کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشدید حملات پهپادی روسیه و اوکراین؛ پوتین در آستانه دو سالگی جنگ: بایدن چرند می‌گوید

رئیس کمیسیون اروپا: هر اتفاقی بیفتد راهی برای کمک به کی‌یف پیدا خواهیم کرد

راه دشوار اتحادیه اروپا برای تبدیل شدن به زرادخانه اوکراین