امتیازدهی بایدن به جمهوری‌خواهان برای کمک به اوکراین؛ شرایط پناهندگی به آمریکا دشوارتر می‌شود

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و بازنگری محدودیت‌های مرزی و پناهندگی
دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و بازنگری محدودیت‌های مرزی و پناهندگی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های ارشد دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در جریان مذاکرات با جمهوری‌خواهان سنا با هدف جلب موافقت آن‌ها برای تصویب کمک به اوکراین، در آخرین لحظه با بازنگری محدودیت‌های مرزی و پناهندگی این کشور و تشدید مقررات برای محدود کردن عبور مهاجران از مرز آمریکا و مکزیک موافقت کردند.

آگهی

با آشکار شدن جزئیات این طرح، نگرانی‌ها در میان حامیان مهاجران و دموکرات‌ها بالا گرفت و آن‌ها نسبت به بازگشت به محدودیت‌های احتمالی دوران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا هشدار دادند.

با توجه به تعطیلات پایان سال ۲۰۲۳ کنگره، قانونگذاران آمریکا زمان کمی برای دستیابی به توافق در مورد درخواست ۱۱۰ میلیارد دلاری دولت بایدن برای کمک به اوکراین و اسرائیل و همچنین تامین مالی نیازهای امنیت ملی آمریکا دارند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز سه‌شنبه با سفر به واشنگتن با قانونگذاران کنگره آمریکا ملاقات کرد و خواستار ادامه حمایت نظامی این کشور از کی‌یف برای مقابله با تهاجم نظامی روسیه شد.

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا روز چهارشنبه با اشاره به زمان باقی‌مانده، گفت که مذاکرات ادامه دارد.

آسوشیتدپرس در گزارشی به نقل از چند منبع نوشت، در میان پیشنهادهایی که به طور جدی مورد بحث قرار می‌گیرد، طرح‌هایی است که به مقام‌های امنیت داخلی آمریکا اجازه می‌دهد در صورتی که تعداد کل عبور از گذرگاه‌ها از ظرفیت روزانه حدود ۵ هزار نفر عبور کند، از درخواست پناهندگی در مرز جنوبی این کشور جلوگیری کنند. 

بنا به برخی از گزارش‌ها، تعداد کل عبور از گذرگاه‌ها در برخی از روزها در سال جاری میلادی از ۱۰ هزار نفر فراتر رفته است.

همچنین پیشنهادهایی برای بازداشت متقاضیان پناهندگی در مرز، از جمله خانواده‌های دارای فرزند، به طور بالقوه با سیستم‌های نظارت الکترونیکی در دست بررسی است.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

مذاکره‌کنندگان همچنین به دنبال راه‌هایی هستند که به مقام‌ها اجازه می‌دهند تا به سرعت مهاجرانی را که کمتر از دو سال در آمریکا بوده‌اند، حتی اگر دور از مرز هم باشند، اخراج کنند. البته به گفته یک منبع آشنا با گفت‌وگوهای مقام‌ها، این اخراج‌ها افرادی را که درخواست پناهندگی نداده‌اند، شامل می‌شود.

این پیشنهادها شبیه سیاست‌هایی است که دولت جمهوری‌خواه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، تلاش کرد برای جلوگیری از اینگونه ترددهای مرزی اجرا کند، اما بسیاری از آن‌ها با موفقیت در دادگاه‌های آمریکا به چالش کشیده شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دفاع ترامپ از ساخت دیوار مرزی: چرخ از دیوار هم قدیمی‌تر است

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند

مجلس نمایندگان آمریکا «از نهر تا بحر» را به عنوان شعار «یهودستیزانه» محکوم کرد