دفاع ترامپ از ساخت دیوار مرزی: چرخ از دیوار هم قدیمی‌تر است

رئیس جمهوری آمریکا
رئیس جمهوری آمریکا Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه تاکید کرد که دولتش برای خروج از بن بست سیاسی کنونی می تواند با اعلام وضعیت «اضطراری ملی» دیوار مرزی را بدون نیاز به تصویب بودجه آن از سوی کنگره احداث کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در جریان سفر به ایالت تگزاس از طرح خود برای ساخت دیوار در مرز مکزیک دفاع کرد.

آگهی

رئیس جمهوری ایالات متحده به دنبال کسب بودجه ای پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری برای ساخت دیوار در مرز کشورش با مکزیک است. این در حالی است که رهبران دموکرات‌ها در کنگره آمریکا با اختصاص چنین بودجه ای برای ساخت دیوار مخالفت می کنند.

اختلاف بین کاخ سفید و دموکراتها در کنگره منجر به تعطیلی دولت فدرال آمریکا شده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه تاکید کرد که دولتش برای خروج از بن بست سیاسی کنونی می‌تواند با اعلام وضعیت «اضطراری ملی» دیوار مرزی را بدون نیاز به تصویب بودجه آن از سوی کنگره احداث کند. برخی گزارشها حاکی است که رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد با استفاده از بودجه بخش مهندسی ارتش طرح ساخت دیوار در بخش‌هایی از مرز مکزیک را آغاز کند.

پیش بینی می شود دموکرات‌ها در صورت اعلام وضعیت فوق‌العاده از سوی دونالد ترامپ این تصمیم را در مراجع قضایی به چالش بکشند.

اعضای دموکرات کنگره ساخت دیوار مرز را «غیراخلاقی»، «ناکارآمد» و «قرون وسطایی» دانسته اند. دونالد ترامپ روز پنجشنبه در پاسخ به این انتقادات گفت: «آنها می گویند دیوار قرون وسطایی است، خوب چرخ هم قرون وسطایی است. چرخ از دیوار هم قدیمی تر است. من به هر کدام از خودروهای موجود که نگاه می کنم، حتی گرانترین آنها که سرویس‌های مخفی از آنها استفاده می کند [...] وقتی می پرسم چرخ دارند یا نه؟ پاسخ می دهند که بله چرخ دارند!»

در صورت عدم دستیابی کاخ سفید و کنگره به توافقی برای تامین بودجه دولت فدرال، رکورد ۲۱ روزه تعطیلی دولت فدرال جمعه شب شکسته خواهد شد. تعطیلی دولت فدرال در زمان زمامداری بیل کلینتون، رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده ۲۱ روز طول کشیده بود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکایت ۱۶ ایالت آمریکا علیه ترامپ به دلیل اعلام وضعیت اضطراری

ساخت دیوار مرزی و بن‌بست‌سیاسی در آمریکا؛ ترامپ به مرز با مکزیک می‌رود

ادعای نویسنده کتابی جدید درباره مرداک: آرزوی میلیاردر ۹۲ ساله آمریکایی شنیدن خبر مرگ ترامپ است