Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آلمان ۲۷ نفر را به اتهام توطئه برای کودتا علیه دولت محاکمه می‌کند

Heinrich XIII Prince Reuss
Heinrich XIII Prince Reuss Copyright AP photo
Copyright AP photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستان‌های آلمان روز سه‌شنبه اعلام کردند که ۲۷ نفر از جمله یک نماینده پیشین پارلمان این کشور که دارای دیدگاه‌های راست افراطی هستند، به دلیل تلاش برای سرنگونی دولت، با اتهامات تروریستی روبرو شده‌اند و به زودی محاکمه خواهند شد.

آگهی

تلاش این گروه برای سرنگونی دولت آلمان، سال گذشته برملا شد و پس از آن شمار قابل توجهی از افراد مرتبط بازداشت شدند.

به گفته دادستان‌ها، کیفرخواست ۱۰ مظنون اصلی که شامل چهره‌های اصلی این گروه می‌شوند، در تاریخ ۱۱ دسامبر در دادگاه ایالتی فرانکفورت تنظیم شده است و بر اساس سیستم حقوقی آلمان، دادگاه اکنون باید تصمیم بگیرد که آیا رسیدگی قضایی به این پرونده‌ها آغاز شود یا خیر.

بر اساس بیانیه دادستان فدرال، ۹ نفر از مظنونان این پرونده که همگی شهروند آلمان هستند، متهم به عضویت در یک «سازمان تروریستی» هستند که در ژوئیه ۲۰۲۱ با هدف «سرنگونی دولت آلمان آنهم با حمله مسلحانه» تاسیس شده بود.

دادستان‌ها می‌گویند که آنها به «مجموعه‌ای از تئوری‌های توطئه» بویژه درباره جنبش «شهروندان رایش» و ایدئولوژی «کیوانان» اعتقاد دارند و متقاعد شده بودند که آلمان توسط یک به اصطلاح «دولت پنهان» اداره می‌شود. 

تئوری «کیوانان» ریشه در ایالات متحده دارد و طرفداران جنبش «شهروندان رایش» نیز قانون اساسی آلمان پس از جنگ را رد می‌کنند و خواستار سرنگونی دولت شده‌اند.

از دیگر اتهامات این ۹ مظنون این پرونده «برنامه‌ریزی برای خیانت بزرگ» است و در میان آنها فردی موسوم به «شاهزاده هاینریش سیزدهم» نیز دیده می‌شود که گفته می‌شود این گروه قصد داشته پس از سرنگون کردن دولت کنونی، او را به عنوان رهبر موقت جدید آلمان منصوب کند.

برژیت بیرگیت مالساک‌وینکمان، نماینده پیشین پارلمان آلمان از حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان همچنین یک چترباز بازنشسته، از دیگر اعضای این گروه بودند.

تلاش برای ارتباط با روسیه

به گفته دادستان‌ها، این گروه قصد داشته به ساختمان پارلمان در برلین یورش برده و قانونگذاران را دستگیر کند. 

این گروه همچنین در تلاش بوده با روسیه به عنوان یکی از متحدان پیروز در جنگ جهانی دوم، درباره برنامه‌های پس از کودتا مذاکره کند.

بر اساس اسناد دادگاه، فردی که «شاهزاده هاینریش سیزدهم» خوانده می‌شود، در سال ۲۰۲۲ میلادی سعی کرده با مقامات روسیه تماس بگیرد تا حمایت روسیه از این طرح را جلب کند. هنوز مشخص نیست که پاسخ روسیه به این اقدامات چه بوده است.

بنا بر اعلام دادستان‌ها، دهمین فرد مظنون نیز یک شهروند روس به نام «ویتالیا بی.» است که در این پرونده به حمایت از این سازمان تروریستی متهم شده است. او به عنوان رابط میان این گروه و کنسولگری روسیه در لایپزیگ عمل می‌کرده و همچنین هاینریش را در جریان این دیدار همراهی کرده است.

دادستان‌ها اعلام کردند که کیفرخواست‌های جداگانه‌ای علیه ۱۷ عضو دیگر این گروه، در دادگاه‌های اشتوتگارت و مونیخ تنظیم شده است.

پیش از این مقامات آلمان بارها هشدار داده بودند که گروههای دارای دیدگاههای راست افراطی اکنون به بزرگترین تهدید برای امنیت داخلی آلمان تبدیل شده‌اند. 

این تهدیدها، پیش از این با قتل یک سیاستمدار منطقه‌ای همچنین در حمله به یک کنیسه در سال ۲۰۱۹ میلادی برجسته شد. 

گروههای راست افراطی همچنین در سال ۲۰۲۰ میلادی در اعتراض به محدودیت‌های وضع شده از سوی دولت در مقابل همه‌گیری ویروس کرونا، تلاش کردند به ساختمان پارلمان در شهر برلین حمله کنند.

در ماه مه نیز در یک پرونده جداگانه، پنج نفر که خود را عضو گروه «میهن پرستان متحد» می‌نامیدند و به گفته دادستان‌ها با جنبش «شهروندان رایش» مرتبط بودند، به دلیل برنامه‌ریزی برای اجرای یک کودتای راست افراطی و ربودن وزیر بهداشت آلمان، در دادگاه محاکمه شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان کاردار ایران را بر سر پرونده تلاش برای آتش زدن یک کنیسه در بوخوم احضار کرد

حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان»، رهبر خود در کارزار انتخاباتی پارلمان اروپا را انتخاب کرد

یورش پلیس آلمان به مقر راست گرایان افراطی؛ جنبش«شهروندان رایش» در صدد سرنگون کردن دولت بوده است