تحریم‌ها و تردیدها در سفر زلنسکی به واشنگتن؛ برآورد آمریکا از زمان به عقب افتادن نوسازی ارتش روسیه

همراهی زلنسکی توسط دو سناتور ارشد دموکرات و جمهوری‌خواه هنگام ورود به ساختمان کنگره
همراهی زلنسکی توسط دو سناتور ارشد دموکرات و جمهوری‌خواه هنگام ورود به ساختمان کنگره Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واشنگتن روز سه‌شنبه ۱۲ دسامبر همزمان با سفر ولودیمیر زلنسکی به آمریکا، مجازات‌هایی را علیه صدها فرد و نهاد در چین ، ترکیه و امارات عربی متحده به دلیل دور زدن تحریم‌های روسیه و کمک به تقویت بنیه نظامی و صنعتی این کشور وضع کرد.

آگهی

این مجازات‌ها به دلیل کمک‌های انجام شده به منظور توانمند‌سازی ظرفیت‌های آتی تولید انرژی و تقویت بخش‌های بانکی، فلزات و معادن روسیه اعمال شده است.

به گزارش رویترز، وزارت‌خانه‌های خزانه داری و خارجه آمریکا بیش از ۲۵۰ فرد و نهاد را در تازه‌ترین تلاش واشنگتن برای سرکوب روسیه و فرار این کشور از تحریم‌های اعمال شده از سوی ایالات متحده و دیگر متحدان، پس از اقدام نظامی علیه اوکراین مورد مجازات قرار داده است.

آنتونی بلینکلن ، وزیر امور خارجه آمریكا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما به استفاده از ابزارهایی كه در اختیار ماست برای ارتقاء مسئولیت پذیری در خصوص جنایات روسیه در اوكراین و مجازات آنهایی که از ماشین جنگ روسیه پشتیبانی می كنند، ادامه خواهیم داد.»

به گزارش خزانه‌داری آمریکا، شبکه‌ای از چهار نهاد و ۹ فرد مستقر در چین، روسیه، هنگ کنگ و پاکستان به دلیل تسهیل و تامین سلاح و فناوری‌های تولیدی چین برای ارسال به روسیه مورد مجازات قرار داده شده اند.

در این گزارش آمده است که شبکه یاد شده در صدد دور زدن تحریم‌های ایالات متحده و کنترل‌های اعمال شده از سوی چین در زمینه صادرات مواد مرتبط با صنایع و بخش‌های نظامی بوده است.

بنا به این گزارش، این مجازات‌ها همچنین شرکت‌هایی را در ترکیه، امارات عربی متحده و چین به دلیل صادرات فناوری برخی تجهیزات نظامی از جمله یاتاقان‌ و بلبرینگ‌های توپ، قطعات هواپیما و سیستم‌های اشعه ایکس هدف قرار داده است.

به گزارش رویترز، برخی از شرکت‌های مستقر در چین که تحت تحریم قرار گرفته‌اند در زمینه تصویربرداری ماهواره‌ای فعالیت می‌کنند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی است که تصاویر با کیفیت و وضوح بالا که توسط این شرکت‌ها رصد شده پیش‌تر دراختیار گروه واگنر قرار گرفته است.

دیدار زلنسکی با اعضای کنگره آمریکا

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین که به ایالات متحده سفر کرده روز سه‌شنبه با قانون‌گذاران آمریکایی در ساختمان کنگره (کاپیتول هیل) دیدار کرد.

آقای زلنسکی در این دیدار تلاش کرد تا حمایت نمایندگان آمریکایی را برای حفظ کمک‌های نظامی ایالات متحده به کشورش به منظور مقابله با ارتش روسیه جلب کند اما با استقبالی نه چندان خوشبینانه از سوی برخی جمهوری‌خواهان روبرو شد.

رئیس جمهوری اوکراین که پیراهنی مشکی و شلواری زیتونی به تن داشت و از سوی دو سناتور ارشد دموکرات و جمهوری‌خواه یعنی چاک شومر و میچ مک کانل همراهی می‌شد برای شرکت در نشستی پست درهای بسته با سناتورهای آمریکایی وارد ساختمان کنگره شد.

چاک شومر پس از این نشست به خبرنگاران گفت: «رئیس‌جمهور زلنسکی به صراحت اعلام کرد که به کمک نیاز دارد و اگر آن را دریافت کند، می‌تواند در این جنگ پیروز شود.»

اما برخی جمهوری‌خواهان این سوال را مطرح کردند که آیا کمک‌های بیشتر به اوکراین می‌تواند به این کشور کمک کند که روسیه را شکست دهد در حالی که عملیات تهاجمی تابستان گذشته ارتش اوکراین دستاورد مشخصی به همراه نداشته است.

ران جانسون، سناتور جمهوری‌خواه گفت: «می‌دانم که همه می‌خواهند اوکراین برنده شود، اما نشانه‌های آن را در نقشه نمی‌بینیم.»

زلنسکی در حالی خواستار تداوم حمایت‌های نظامی واشنگتن به کشورش است که در آستانه زمستان شرایط برای شهروندان و نیروهای نظامی اوکراینی سخت‌تر شده و این کشور علاوه بر مواجه شدن با کسری بودجه و پیشرفت‌های روسیه در شرق، تاکنون ده‌ها هزار تلفات متحمل شده است.

ولودیمیر زلنسکی در دومین روز از سفر خود به واشنگتن قرار است با مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان به طور خصوصی دیدار کند و سپس برای دیدار با جو بایدن به کاخ سفید برود.

سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا: جنگ اوکراین ۳۱۵ هزار کشته و مجروح روی دست روسیه گذاشته است

بر اساس ارزیابی‌های انجام شده در یک گزارش از طبقه‌بندی خارج شده سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، جنگ اوکراین تلفاتی ۳۱۵ هزار نفری به روسیه تحمیل کرده است.

به گفته یک منبع نزدیک به سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، این ارزیابی نشان می‌دهد که تقریبا ۹۰ درصد نیروهایی که در آغاز حمله به اوکراین بدنه ارتش روسیه را تشکیل می‌دادند در طول نبردها کشته یا زخمی شده‌اند.

آگهی

در این گزارش همچنین تخمین زده شده است که تلفات جانی و خسارات وارد آمده به پرسنل و خودروهای زرهی روسیه، فرایند نوسازی نظامی ارتش این کشور را ۱۸ سال به عقب بر می‌گرداند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراین طرح روسیه برای برگزاری انتخابات در مناطق تحت اشغال را محکوم کرد و خواستار پیگرد قانونی شد

محک اتحادی دیرینه در روزهای جنگ؛ آمریکا چگونه با کمک‌های نظامی خود پشت اسرائیل ایستاد؟

در مورد کمک‌های نظامی ایالات متحده به اسرائیل قبل و بعد از جنگ با حماس در نوار غزه چه می‌دانیم؟