Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رقابت در شبه‌جزیره کره:ده روز پس از کره‌شمالی، ماهواره جاسوسی کره‌جنوبی باکمک ایلان‌ماسک به فضا رسید

تصویری از لحظه پرتاب راکت فالکون ۹ به تاریخ یکم دسامبر ۲۰۲۳
تصویری از لحظه پرتاب راکت فالکون ۹ به تاریخ یکم دسامبر ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره جنوبی روز شنبه تایید کرد که پس از پرتاب موفقیت‌آمیز موشک اسپیس‌ایکس، اولین ماهواره جاسوسی نظامی این کشور به مدار زمین رسیده و ارتباط با کنترل زمینی برقرار شده است.

آگهی

ماهواره شناسایی سئول که توسط یکی از موشک‌های «فالکون ۹» به فضا پرتاب شد، به رقابت فضایی در شبه جزیره کره دامن خواهد زد؛ چرا که در ده روز پیش بود که کره شمالی اولین چشم نظامی خود را با موفقیت به فضا فرستاد.

موشک‌های «فالکون ۹» متعلق به شرکت اسپیس ایکس به ریاست ایلان ماسک است.

وزارت دفاع کره جنوبی روز شنبه اعلام کرد که ماهواره این کشور که به نشان «KOREA» منقش بود، اندکی پس از پرتاب موشک اسپیس ایکس از پایگاه نیروی فضایی ایالات متحده در کالیفرنیا به مدار زمین رسید.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این ماهواره در ساعت ۰۳:۱۹ به وقت سئول پرتاب شد و ۱۱ دقیقه بعد با موفقیت از پرتابه جدا شده و در مسیر مداری خود قرار گرفت.

به مدار رسیدن این ماهواره به این معنی است که کره جنوبی اکنون اولین ماهواره جاسوسی ساخت داخل خود را برای نظارت بر کره شمالی را در اختیار دارد.

سئول قصد دارد تا برای تقویت ظرفیت شناسایی خود چهار ماهواره جاسوسی دیگر تا نیز پایان سال ۲۰۲۵ به فضا پرتاب کند.

چشم تیز بین ماهواره

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، ماهواره کره جنوبی که در فاصله بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار خواهد داشت، می‌تواند اجسامی به کوچکی ۳۰ سانتی‌متر را شناسایی کند.

خبرگزاری یونهاپ، به نقل از مقامات وزارت دفاع کره جنوبی گفت: «با توجه به وضوح و ظرفیت این ماهواره برای رصد زمین... می‌توان گفت که در زمزه پنج فناوری برتر جهان قرار دارد.»

این پرتاب کمتر از دو هفته پس از آن انجام شد که پیونگ یانگ با موفقیت ماهواره جاسوسی خود را در مدار زمین قرار داد.

یک کارشناس نظامی کره‌ای می‌گوید: «تا به حال اینگونه بود که کره جنوبی برای رصد کره شمالی شدیدا به ماهواره‌های جاسوسی آمریکا متکی بود.» چوآ جی‌لی به خبرگزاری فرانسه گفت: «درست است که کره جنوبی قبلا در پرتاب یک ماهواره ارتباطی نظامی موفق عمل کرده بود اما به دلیل موانع تکنولوژیکی بالاتر، برای پرتاب این ماهواره شناسایی زمان زیادی نیاز بود.»

این استاد دانشگاه گفت: «پس از پرتاب موفقیت آمیز ماهواره جاسوسی کره شمالی، دولت کره جنوبی باید نشان می‌داد که می تواند این کار را انجام دهد.»

کره شمالی تهدید کرد: ماهواره های جاسوسی آمریکا را نابود می‌کنیم

پیونگ یانگ روز شنبه با اشاره به برنامه ماهواره‌ای خود تهدید کرد که اگر واشنگتن تلاش کند‌ حریم قانونی سرزمین کره شمالی را نقض کند، ماهواره‌های جاسوسی آمریکا را «نابود خواهد کرد».

سخنگوی وزارت دفاع کره شمالی در بیانیه‌ای دولتی گفت: اگر ایالات متحده بخواهد «با به کارگیری غیرقانونی و ناعادلانه جدیدترین فناوری‌ها» حقوق فضایی کره شمالی را نقض کند، «کره شمالی نیز در دفاع از خود اقدامات واکنشی برای تضعیف یا از بین بردن قابلیت حیات ماهواره های جاسوسی ایالات متحده را در نظر خواهد گرفت.»

از زمان پرتاب ماهواره جاسوسی کره شمالی، پیونگ‌یانگ ادعا کرده است که ماهواره جدیدش تصاویری از سایت‌های اصلی نظامی آمریکا و کره جنوبی ابه دست آورده است.

البته کره شمالی هنوز هیچ یک از تصاویر ماهواره‌ای که ادعا می کند در اختیار دارد را منتشر نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خطر در کمین نیروگاه اتمی ژاپوریژیا؛ اوکراین و روسیه در «مرحله جدید جنگ» قوای رزمی را تقویت می‌کنند

از «علت و ملت» و «کمربند شیعی» تا «امپراتوری باستان»؛ استعاره‌های ماندگار کیسینجر از ایران

محکومیت دو نوجوان در کره شمالی به ۱۲ سال کار با اعمال شاقه به دلیل تماشای ویدیوهای کره جنوبی