Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پنگوئن‌‌های ریش خطی بیش از ۱۰ هزار بار در روز چرت می‌زنند

پنگوئن‌های ریش‌خطی
پنگوئن‌های ریش‌خطی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چرت زدن غیرمنتظره برای انسان‌ها نشان از خستگی دارد اما برای برخی از پنگوئن‌‌ها چرت‌ زدن‌های چند ثانیه‌ای به منزله خوابیدن محسوب می‌شود.

آگهی

براساس یک مطالعه جدید که روز پنجشنبه در مجله «Science» منتشر شد، «پنگوئن‌های ریش‌خطی»، به‌طور میانگین روزانه بیش از ۱۰ هزار بار چرت می‌زنند که هر کدام حدود چهار ثانیه‌ طول می‌کشد. این چرت زدن‌های کوتاه به آنها این امکان را می‌دهد که تا بیش از ۱۱ ساعت در روز خواب داشته باشند.

به گفته نویسندگان این مطالعه، این گونه از پنگوئن‌ها به دلیل نیاز به هوشیاری مداوم، چند هزار بار در روز به مدت چند ثانیه چرت می‌زنند.

این مطالعه نشان می‌دهد که برخلاف تصور‌ قبلی، خوابیدن حتی اگر به صورت پیوسته نباشد، اما میزان آن در طول روز کافی باشد، می‌تواند برای برخی از گونه‌ها همچنان مزایای خود را داشته باشد.

جمعیت پنگوئن‌های ریش خطی (Pygoscelis antarcticus) نزدیک به ۸ میلیون جفت مولد تخمین زده شده است که عمدتاً در قطب جنوب و جزایر جنوب اقیانوس اطلس زندگی می‌کنند.

گفته می‌شود پنگوئن‌ها در حالی که شریک زندگی‌شان برای یافتن غذا، کُلنی را ترک می‌کند، باید مراقب تخم‌ها باشند و از آن‌ها در برابر خطرات احتمالی مانند پرندگان شکارچی محافظت کنند. نرها و ماده‌‌ها به نوبت جای خود را عوض می‌کنند و گاهی پنگوئنی که برای یافتن غذا می‌رود به مدت چند روز به خانه باز نمی‌گردد.

این تیم تحقیقاتی به رهبری پل آنتوان لیبورل از «مرکز تحقیقات علوم اعصاب لیون» در دسامبر ۲۰۱۹، الکترودهایی را روی ۱۴ پنگوئن در جزیره کینگ جورج کار گذاشتند.

آنها فعالیت الکتریکی مغز و عضلات گردن این حیوانات را ثبت کردند و از شتاب سنج و جی‌پی‌اس برای ثبت حرکات و مکان آنها استفاده شد.

نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که پنگوئن‌ها در حالت ایستاده یا درازکش برای جوجه کشی می‌خوابند. آن‌ها همچنین دریافتند که این گونه از پنگوئن‌ها به طور متوسط ​​۳.۹۱ ثانیه و بیش از ۱۰ هزار بار در روز به خواب می‌روند.

در بخش دیگری از این مطالعه آمده است که کسانی که در حاشیه گروه قرار داشتند، احتمالاً به دلیل سطح سر و صدای بالاتر و تماس فیزیکی با پنگوئن‌های دیگر در مرکز کُلنی، بیشتر می‌خوابند.

محققان مستقیما نتوانستند کافی بودن یا نبودن خواب‌ این موجودات را بررسی کنند اما از آنجایی که آنها قادر به تولید مثل و زندگی هستند، نتیجه گرفتند که این خواب‌های چند ثانیه‌ای در طول روز می‌تواند برای آن‌ها کافی باشد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

از سوی دیگر خواب‌های ناپیوسته برای سلامت انسان مضر است و می‌تواند بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر را تسریع کند.

این دانشمندان می‌گویند: «آنچه در انسان غیرطبیعی است ممکن است در پرندگان و سایر حیوانات، حداقل در شرایط خاص، کاملاً طبیعی باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابزارهای هوش مصنوعی که می توانند به پویایی تحقیقات دانشگاهی کمک کنند

نتایج یک مطالعه: مغز دروازه‌بان‌ها دنیا را به طور متفاوتی درک می‌کند

نتایج یک مطالعه تازه: سیاه‌چاله‌ها نزدیک‌تر از آنچه تصور می‌شد در کمین زمین هستند