Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

افزایش ۶ درصدی بودجه صنایع دفاعی اتحادیه اروپا؛ همچنان هزینه‌ها کفاف نیازهای اوکراین را نمی‌دهد

سربازان نظامی
سربازان نظامی Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس دفاعی اروپا می‌گوید هزینه‌های نظامی اتحادیه اتحادیه اروپا به رکورد ۲۴۰ میلیارد یورویی در سال ۲۰۲۲ رسیده که ۶ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

آگهی

این هشتمین سال متوالی رشد بودجه دفاعی در اتحادیه اروپا است و بسیاری از کشورها از نیاز خود به افزایش قابل توجه هزینه‌ها در صنایع نظامی دفاع می‌کنند و معتقدند با توجه به جنگ روسیه و اوکراین و تهدیداتی که متوجه آنها است، چنین سیاستی اجتناب‌ناپذیر است. 

شش کشور از ۲۷ عضو اتحادیه اروپا در سال گذشته بیش از ۱۰ درصد هزینه های نظامی خود را افزایش دادند. در این میان رکوردار سوئد بوده که شاهد افزایش بیش از ۳۰ درصدی بودجه نظامی بوده است؛ کشوری که در انتظار پیوستن به ناتو است.  با این حال، برخی کشورها این روند را کاهش دادند، به عنوان مثال فرانسه در سال ۲۰۲۲ تنها هفت دهم درصد هزینه‌های نظامی خود را افزایش داد.

کشورهای اتحادیه اروپا به طور کلی ۱ و نیم درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) خود را به بخش دفاعی اختصاص دادند. میزانی که البته بسیار کمتر از هدف تعیین شده توسط ناتو که شامل ۲۲ عضو اتحاددیه اروپا هم می‌شود بوده است. 

آژانس دفاعی اروپا یا همان EDA که مسئول بهبود قابلیت‌های دفاعی در اتحادیه است می‌گوید حدود ۵۸ میلیارد یورو در بخش دفاع سرمایه‌گذاری شده است. با وجود افزایش هزینه‌ها، صنعت دفاعی اروپا همچنان نمی‌تواند تقاضای اوکراین را که درگیر جنگ با روسیه است به طور کامل براورده کند. 

اروپایی‌ها متعهد شده‌اند که تا ماه مارس یک میلیون گلوله به کی‌یف تحویل دهند؛ هدفی بلندپروازانه که به نظر نمی‌رسد قابل حصول باشد.

 جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا هم در خصوص هزینه‌های دفاعی در بیانیه‌ای گفت: «نیروهای مسلح ما باید آماده رویارویی با زمان‌های بسیار سخت‌تر باشند.» با این حال او اذعان کرد که «شکاف‌های قابل توجهی» در ظرفیت نیروهای دفاعی اتحادیه اروپا وجود دارد. بورل همچنین تاکید کرد که در این زمینه اروپا از سایر بازیگران عقب‌تر است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روسیه قصد دارد در سال ۲۰۲۴ هزینه های نظامی خود را ۶۷ درصد افزایش دهد که حدود ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را شامل می‌شود. بر اساس گزارش آژانس دفاعی اروپا هزینه تحقیق و توسعه دفاعی در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال قبل ۲۰۰ میلیون یورو کاهش و به حدود ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرکت‌های دفاعی راه‌های مقابله با حملات پهپادی را با اعضای ناتو به اشتراک گذاشتند

صنایع دفاعی ترکیه در حال افزایش نفوذ خود در جهان است؛ سودای آنکارا برای افزایش صادرات تسلیحات نظامی

«رکوردشکنی» صادرات نظامی اسرائیل؛ مشتریان کدام کشورها هستند؟