Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شرکت‌های دفاعی راه‌های مقابله با حملات پهپادی را با اعضای ناتو به اشتراک گذاشتند

سربازهای ایتالیایی در تمرینی برای مقابله با ریزپهپادها
سربازهای ایتالیایی در تمرینی برای مقابله با ریزپهپادها Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افسران نظامی ناتو و مدیران شرکت‌های دفاعی در کشور هلند گرد هم آمدند تا جدیدترین راه‌های مقابله با انواع حملات پهپادی را بررسی کنند.

آگهی

ویلِم کودام، افسر سابق نیروی هوایی هلند و متخصص یگان ضدپهپادی ناتو می‌گوید که پهپادهایی که علیه نیروهای اوکراینی استفاده می‌شوند «کوچک و سریع» هستند و یافتن راهی برای مقابله با آن‌ها «پیچیده» است.

نمایندگان ۵۷ شرکت دفاعی با حضور در یک پایگاه نظامی در شهر «فِرِده‌پیل» هلند، جدیدترین سامانه‌های خود را در معرض دید نیروهای ناتو قراردادند.

سامانه‌هایی که این شرکت‌ها ارائه می‌دهند برای مقابله با طیف وسیعی از تهدیدهای پهپادی - از پهپادهای عادی قابل خرید برای همگان گرفته تا پهپادهای شاهد ایرانی که گفته می‌شود توسط نیروهای روسیه استفاده می‌شود - طراحی شده‌اند.

استفاده از تور ماهیگیری

لودویگ فروهاف، رئیس شرکت آلمانی DDTS در زمینه پدافند پهپادی می‌گوید: «بهترین راه برای مقابله با پهپاد شاهد، استفاده از [پهپاد با پیشران] جت است.»

با این حال، مَت روپر از آژانس «ارتباطات و اطلاعات ناتو / NCI» که مرکز فناوری و سایبری ناتو محسوب می‌شود معتقد است که تهدید ریزپهپادها کماکان پابرجا است و می‌توانند برای زیرساخت‌های حیاتی مانند نیروگاه‌ها، مرگبار یا مخرب باشند.

در برخی موارد، بهترین روش این است که به جای اینکه این پهپادها را در آسمان منفجر کرد و باعث بروز آسیب‌های جانبی شود؛ باید آن‌ را به دام انداخته یا باعث تغییر مسیر آن شد.

یک شرکت آلمانی دیگر به نام «آرگوس اینترسیپشن»، نوعی از «تور ماهیگیری» را برای مقابله با این ادوات دشمن توسعه داده است. 

در این روش، هدف باید ابتدا توسط رادار، دوربین یا فرکانس‌های نظارتی شناسایی شود. سپس یک پهپاد رهگیر به آسمان پرتاب می‌شود و یک توری را بر روی پهپاد متخاصم پرتاب می‌کند و آن را به دام می‌اندازد. کریستین شونینگ، رئیس شرکت «آرگوس اینترسیپشن» گفت که این شیوه به طور ویژه برای حفاظت از فرودگاه‌ها مفید است.

با این حال، برای ایونوت ولاد کوزموتا کاپیتان نیروی هوایی رومانیایی، روش استفاده از توری ممکن است برای مقابله با پهپادهای ارتش روسیه در نزدیکی حریم هوایی رومانی بهترین نباشد.

کشور رومانی به عنوان یکی از اعضای ناتو به دنبال یافتن راه‌هایی برای محافظت از خود در برابر حملات احتمالی هواپیماهای بدون سرنشین است. در هفته‌های اخیر بقایای برخی از پهپادهای پرتاب شده از خاک روسیه در قلمرو رومانی پیدا شده است.

بهترین روش کدام است؟

آقای کوزموتا به جای به دام انداختن پهپادها، ایجاد «اختلال» سیگنالی را پیشنهاد داد که به موجب آن پهپاد را از مسیر خود خارج می‌کند.

اما تهاجمی‌تر از پارازیت انداختن و ایجاد اختلال سیگنالی این است که بتوان کنترل پهپاد دشمن را در اختیار گرفت و آن را به یک هدف جدید یا مقصد دیگر هدایت کرد.

اما برای این کار، ناتو نیاز به ایجاد یک استاندارد مشترک دارد که به سیستم‌های مختلف پدافند پهپادی اجازه می‌دهد با یکدیگر هماهنگی داشته باشند. به نظر می‌رسد که اکنون با پذیرش سیستم بریتانیایی به نام «Sapient»، این امر محقق شده است.

هیچ افسر اوکراینی در این گردهمایی ضد پهپادی حضور نداشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش ۶ درصدی بودجه صنایع دفاعی اتحادیه اروپا؛ همچنان هزینه‌ها کفاف نیازهای اوکراین را نمی‌دهد

کریدور «سووالکی»، نقطه ضعف بزرگ ناتو در برابر روسیه؛ اشتباه محاسباتی مسکو و تدبیر ناتو چه بود؟

افسر ارتش آمریکا تایید کرد: هواپیمای آواکس روسیه با «موشک پاتریوت» سرنگون شد