Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فشارها برای ادامه آتش‌بس؛ چرا تداوم وقفه در جنگ برای اسرائیل تیغ دولبه است؟

سربازان اسرائیل در دومین روز از آتش‌بس
سربازان اسرائیل در دومین روز از آتش‌بس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت اسرائیل در حالی برای ادامه آتش‌بس در نوار غزه تحت فشارهای داخلی و خارجی قرار دارد که مسئولان نظامی این کشور نگران استفاده حماس از وقفه در جنگ برای بازیابی توان نظامی خود هستند.

آگهی

طبق توافق اسرائیل با حماس که با میانجیگری قطر، آمریکا و مصر به دست آمد دو طرف به مدت چهار روز با برقراری آتش‌بس موافقت کردند. این دوره چهار روزه که دوشنبه شب به پایان می‌رسد در نهایت تا ده روز قابل تمدید است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا که کشورش متحد نزدیک اسرائیل محسوب می‌شود خواهان ادامه آتش‌بس کنونی شده است.

قرار است به ازای هر وقفه ۲۴ ساعته در جنگ گروه حماس حدود ده نفر از گروگان‌های اسرائیلی را آزاد کند. در مقابل اسرائیل نیز سه برابر این رقم افرادی را از میان فلسطینیان زندانی آزاد خواهد کرد. 

آزاد شدن تعداد بیشتری از گروگان‌های اسرائیلی برای دولت این کشور یک دستاورد محسوب خواهد شد زیرا آزادی گروگان‌ها یکی از خواسته‌های افکار عمومی اسرائیل پس از حملات هفت اکتبر بود. با این حال هر روزی که وقفه در جنگ ادامه پیدا می‌کند زمینه سازمندهی نظامی مجدد را برای گروه حماس فراهم می‌کند. 

از سوی دیگر بسیاری از کشورها یا به امید آزادی اتباع خود که گروگان حماس هستند و یا به دلایل بشردوستانه خواهان ادامه آتش‌بس هستند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«گذر زمان به ضرر اسرائیل است»

تظاهرات برای بازگرداندن گروگان‌ها در تل‌آویو
تظاهرات برای بازگرداندن گروگان‌ها در تل‌آویوAP Photo

آندرئاس کریگ، استاد مطالعات امنیتی در کینگز کالج لندن معتقد است که گذر زمان در شرایط کنونی به ضرر اسرائیل است. او می‌گوید: «[آنها] از یک طرف می‌خواهند همه گروگان‌هایشان آزاد شوند. این را هم می‌دانند که از طریق نظامی نمی‌توانند آنها را آزاد کنند. از سوی دیگر نمی‌خواهند روند جنگ از دست‌شان خارج شود.»

ارتش اسرائیل که هدف جنگ را «نابودی حماس» می‌داند از نشان دادن تمایل خود به از سرگیری درگیری‌ها ابایی ندارد. 

پرچم اسرائیل با رنگ خون در تظاهرات برای بازگرداندن گروگان‌ها
پرچم اسرائیل با رنگ خون در تظاهرات برای بازگرداندن گروگان‌هاAP Photo

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل هم روز یکشنبه در جریان سفر به نوار غزه بر ادامه جنگ تاکید کرد. او گفت: «تا پایان و تا پیروزی ادامه می‌دهیم. هیچ چیز ما را متوقف نخواهد کرد.»

با این حال او برای تداوم آتش‌بس علاوه بر فشارهای خارجی با فشارهای داخلی نیز روبرو است. آریک رودنیزکی، عضو مرکز موشه دایان در دانشگاه تل‌آویو در این باره می‌گوید بیشترین فشارها برای تداوم وقفه در جنگ «از داخل اسرائیل و از خانواده گروگان‌ها می‌آید.»

در همین راستا هزاران نفر روز شنبه در تل‌آویو خواستار تلاش برای آزاد شدن همه گروگان‌ها شدند. 

تلاش حماس برای «بازیابی ظرفیت‌های خود»

تانک‌های اسرائیل در نوار غزه
تانک‌های اسرائیل در نوار غزهAP Photo

با این حال یک مسئول نظامی اسرائیل که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با خبرگزاری فرانسه از «معمای وحشتناک» پیش‌روی ارتش این کشور سخن گفت. به گفته این منبع نظامی اسرائیل هر چه آتش‌بس بیشتر ادامه پیدا کند حماس فرصت بیشتری برای «بازیابی ظرفیت‌های خود و حمله مجدد به اسرائیل» خواهد داشت. 

این در حالی است که گروه حماس برای تداوم آتش‌بس ابراز تمایل کرده است. یک منبع نزدیک به این گروه روز یکشنبه گفت که حماس به میانجی‌ها اطلاع داده است که برای تمدید وقفه در درگیری‌ها آمادگی دارد. 

آوی ملامد، از کارکنان پیشین سرویس‌های اطلاعاتی اسرائيل به خبرگزاری فرانسه می‌گوید که منفعت حماس در «طولانی کردن» ماجرای گروگان‌ها است. به گفته او حماس به این ترتیب تلاش می‌کند تا اسرائیل را مجبور کند «بهای سنگینی» برای گروگان‌ها بپردازد. 

حماس امیدوار است که اسرائیل با کاهش حمایت داخلی از جنگ و فشارهای خارجی مجبور شود تا «با شرایطی که اجازه ادامه حیات حماس را می‌دهد» کنار بیاید. 

اوا کولوریوتی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه نیز بر باور است که حماس برای ادامه حیات خود مبارزه می‌کند و گذر زمان در شرایط کنونی به سود این گروه است. 

او می‌گوید: «هر سناریویی در این جنگ که منجر به نابودی حماس در نوار غزه نشود برای این گروه یک پیروزی محسوب می‌شود.»

وی می‌افزاید: «در این میان [برای حماس] فرقی ندارد که تلفات مالی و جانی، میزان خرابی‌ها در غزه و میزان تلفات غیرنظامی چه قدر باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده‌ها زندانی فلسطینی و گروگان دیگر اسرائیلی در سومین روز آتش‌بس جنگ غزه آزاد شدند

سایه جنگ اسرائیل و حماس بر پرونده هسته‌ای ایران؛ چرا قدرت‌های غربی در مقابل تهران منفعل هستند؟

سربازان مسلمانی که در ارتش اسرائیل برای یهودیان و با حماس می‌جنگند