مدیر بیمارستان الشفا: در محاصره کامل اسرائیل هستیم؛ نتانیاهو از احتمال توافق بر سر گروگان‌ها خبر داد

انتقال مجروحان به بیمارستان شفا در غزه
انتقال مجروحان به بیمارستان شفا در غزه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین تحولات جنگ اسرائیل با حماس در روز یکشنبه ۲۱ آبان سال ۱۴۰۲ خورشیدی برابر با ۱۲ نوامبر سال ۲۰۲۳ میلادی را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

آگهی

سازمان پزشکان بدون مرز هشدار داده است که در صورت عدم برقراری آتش‌بس بین اسرائیل و شبه‌نظامیان فلسطینی در نوار غزه بیمارستان‌های این باریکه تبدیل به «سردخانه» برای نگهداری از اجساد قربانیان خواهد شد.

مراکز درمانی در نوار غزه از یک سو در معرض حملات قرار دارند و از سوی دیگر با قطع جریان برق روبرو هستند. تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفته که در پی «حملات مکرر» به بیمارستان الشفا در شهر غزه ارتباط خود با کادر درمان در این بیمارستان را از دست داده است. 

آخرین تحولات جنگ اسرائیل با حماس در روز یکشنبه ۲۱ آبان سال ۱۴۰۲ خورشیدی برابر با ۱۲ نوامبر سال ۲۰۲۳ میلادی را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

12.11.2023
19:35

حماس: شمار کشته‌شدگان حملات اسرائیل به ۱۱ هزار و ۱۸۰ نفر افزایش یافت

دولت حماس که کنترل غزه را در دست دارد شامگاه یکشنبه ۱۲ نوامبر ۲۰۲۳ از افزایش شمار قربانیان حملات اسرائیل به  این بخش محاصره شده از سرزمین‌های فلسطینی خبر داد.

به گفته مسئولان حماس تعداد کشته‌شدگان این حملات از هفت اکتبر تا کنون به ۱۱ هزار و ۱۸۰ نفر افزایش یافته است.

به ادعای وزارت بهداشت دولت حماس، در میان کشته‌شدگان تا به امروز نام ۴۶۰۹ کودک و ۳۱۰۰ زن به ثبت رسیده و ۲۸ هزار و دویست نفر نیز در این حملات مجروح شده‌اند.

12.11.2023
19:11

صدر اعظم آلمان می گوید مخالف آتش بس «فوری» در غزه است

به رغم افزایش درخواست‌ها در سراسر جهان برای توقف حملات ارتش اسرائیل به غزه، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان روز یکشنبه اعلام کرد که مخالف آتش بس «فوری» در این بخش محاصره شده از سرزمین‌های فلسطینی است.

آقای شولتس در جریان مناظره‌ای که از سوی یک نشریه آلمانی تدارک دیده شده بود، گفت: «فکر نمی‌کنم درخواست‌ها برای آتش‌بس فوری یا وقفه طولانی - که تقریباً مشابه هم هستند - منصفانه باشد، زیرا در نهایت به این معنی است که اسرائیل امکان بازیابی و دستیابی به موشک‌های جدید را به حماس می‌دهد.»

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان با این حال اعلام کرد که بیشتر خواستار «وقفه های بشردوستانه» در جنگ جاری میان اسرائیل و حماس است

پنج هفته پس از آغاز این جنگ که با حمله بی‌سابقه حماس به خاک اسرائیل در ۷ اکتبر آغاز شد، درخواست‌ها برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه که همچنان زیر آتش بمباران‌های مرگبار اسرائیل قرار دارد، رو به افزایش است.

12.11.2023
18:57

انتقاد حماس نسبت به دستاورد نشست سران کشورهای عربی و اسلامی در ریاض

اسامه حمدان، نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین می‌گوید نشست مشترک سران کشورهای عربی و اسلامی فاقد تصمیمات مشخص و همچنین «اقدامات مؤثر و سازوکارهای فوری برای توقف جنگ» بوده است.

وی که در یک کنفرانس خبری در بیروت سخن می‌گفت، افزود: «ما انتظار داشتیم که برادران عرب و مسلمان ما از تمام توان خود در زمینه قدرت سیاسی و اقتصادی برای فشار بر واشنگتن به منظور توقف فوری تجاوز به غیرنظامیان و کودکان استفاده کنند.»

12.11.2023
18:51

ادامه «وضعیت فاجعه‌بار» در بیمارستان الشفا؛ نتانیاهو حماس را مقصر دانست

وضعیت در بیمارستان الشفا، بزرگترین مرکز درمانی غزه برغم ادعای مقامات اسرائیلی مبنی بر گشودن کریدوری امن برای تخلیه بیماران همچنان بحرانی است.

بنیامین نتانیاهو در گفتگو با سی‌ان‌ان ضمن مقصر دانستن حماس در نا‌امن کردن بیمارستان‌ها تاکید کرد که دلیلی وجود ندارد که اسرائيل نتواند بیماران را از بیمارستان خارج کند.

نخست وزیر اسرائیل در پاسخ به سوال خبرنگار سی‌ان‌ان در خصوص بیمارستان های غزه، می گوید که نظامیان کشورش با ایجاد کریدورهایی امن زمینه تخلیه بیماران را بحبوحه عملیات زمینی فراهم کرده‌اند اما در عین تاکید کرد که اسرائیل هیچ مصونیتی برای «تروریست‌های حماس» قائل نمی‌شود.

بنیامین نتانیاهو در این مصاحبه یادآور شد: «ما برای تخلیه همه بیماران از آن بیمارستان (الشفا) فراخوان داده‌ایم و حدود ۱۰۰ نفر قبلاً تخلیه شده‌اند.

وی روز یکشنبه به سی‌ان‌ان گفت: ما مسیرهایی امن را برای رسیدن به جنوب شهر غزه تعیین کرده‌ایم و می خواهیم که همه غیرنظامیان از دیگر مسیر‌ها خارج شوند.»

با این حال، وی تاکید کرد که حماس «هر چه در توان دارد به کار می‌گیرد تا آنها را در معرض آسیب قرار بگیرند.»

این در حالیست که معاون وزارت بهداشت حماس صبح روز یکشنبه از تخریب یکی از ساختمان‌های بیمارستان‌ الشفا بر اثر حمله اسرائیل خبر داده بود.

به گزارش وزارت بهداشت غزه، کارکنان و بیماران قادر به ترک بیمارستان الشفا نیستند زیرا این مجتمع در «محاصره کامل» قرار دارد.

ارتش اسرائیل روز شنبه از «درگیری شدید» در اطراف بیمارستان الشفا خبر داده اما این ادعا را که به صورت مستفیم به سوی این مجتمع پزشکی شلیک و یا آن را محاصره کرده، رد کرده بود.

به گفته جمعیت هلال احمر فلسطین و مقامات بیمارستان، گمان می رود هزاران غیرنظامی آواره هنوز در محوطه بیمارستان باشند.

سی‌ان‌ان در تازه‌ترین گزارش به نقل از مقامات بهداشتی در غزه و آژانس‌های امدادی آورده است که درگیری‌های شدید در نزدیکی بیمارستان بزرگ پزشکی غزه، این مرکز پزشکی را در «وضعیتی فاجعه‌بار» قرار داده است.

12.11.2023
18:25

نتانیاهو برای نخستین بار از احتمال توافق بر سر گروگان‌ها سخن گفت

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی برای نخستین بار احتمال توافقی بالقوه بر سر آزادی افراد به گروگان‌گرفته شده توسط حماس را مطرح کرد.

نخست وزیر اسرائيل در پاسخ خبرنگار ان‌بی‌سی در خصوص امکان توافق بالقوه برسر آزادی زنان، کودکان و افراد مسن به گروگان گرفته شده، گفت: می‌تواند چنین توافقی بدست آید اما هر چه کم‌تر در خصوص این موضوع اظهار نظر کنم۷ احتمال تحقق آن را بیشتر کرده‌ام.»

بنیامین نتانیاهو که پیش‌تر هدف از عملیات نظامی جاری در غزه را نابودی حماس عنوان کرده بود در ادامه تصریح کرد که همه چیز به لطف فشار نظامی اسرائیل در حال پیشرفت است.

12.11.2023
10:45

نهاد وابسته به سازمان ملل از کشته و مجروح شدن «تعداد زیادی» در حمله به مقرش در نوار غزه خبر داد

آژانس سازمان ملل متحد برای توسعه اعلام کرد که «تعداد زیادی» در پی حمله به مقر این نهاد در نوار غزه کشته و مجروح شده‌اند. 

کارکنان آژانس سازمان ملل برای توسعه مقر خود در نوار غزه را تخلیه کرده‌اند. به جای آنها تعدادی از آوارگان فلسطینی در این محل مستقر شده بودند. 

حملات اسرائیل به نوار غزه
12.11.2023
10:36

معاون وزارت بهداشت حماس: یکی از ساختمان‌های بیمارستان‌ الشفا در حمله اسرائیل تخریب شد

معاون وزارت بهداشت حماس در نوار غزه می‌گوید یکی از ساختمان‌های بیمارستان الشفا در شهر غزه در پی حمله نظامیان اسرائیل تخریب شده است. 

این مقام حماس گفت این ساختمان دوطبقه که برای بیماران قلبی مورد استفاده قرار می‌گرفت در حمله هوایی اسرائیل «به طور کامل» تخریب شد. 

مجروحان در یکی از بیمارستان‌های باریکه غزه
12.11.2023
10:24

مدیر بیمارستان الشفا در غزه: کاملا در محاصره نیروهای اسرائیلی هستیم

محمد ابو سلمیا، مدیر بیمارستان الشفا در غزه می‌گوید این مرکز درمانی «به طور کامل» در محاصره نیروهای اسرائیلی است. 

وی افزود که کادر درمان قادر به فعالیت نیستند و امکان انتقال «ده‌ها جسد» به خارج از بیمارستان و تدفین آنها وجود ندارد. ارتش اسرائیل حمله به بیمارستان الشفا را تکذیب کرده و مدعی شده که راکت شبه‌نظامیان فلسطینی به این مرکز درمانی اصابت کرده است. 

ارتش اسرائیل گفته است که روز یکشنبه به انتقال نوزدان از بیمارستان الشفا کمک خواهد کرد. این در حالی است که به گفته محمد عبید، جراح سازمان پزشکان بدون مرز دو نوزاد به دلیل قطع جریان برق و از کار افتادن دستگاه‌های نگهداری از نوزادان تازه متولد شده در الشفا جان باخته‌اند. 

مجروحان در یکی از بیمارستان‌های نوار غزه

12.11.2023
07:47

ارتش اسرائیل: به زیرساخت‌های تروریستی در سوریه حمله کردیم

ارتش اسرائیل می‌گوید به دنبال حمله به بلندی‌های اشغالی جولان از داخل خاک سوریه به مواضعی در این کشور حمله کرده است. 

به گفته ارتش اسرائيل در این حملات «زیرساخت‌های تروریستی» در داخل خاک سوریه هدف گرفته شدند. اسرائیل پیش از این از شلیک «دو پرتابه» از داخل خاک سوریه به بلندی‌های جولان خبر داده بود. این حادثه باعث شده بود تا آژیر خطر به نشانه احتمال حمله راکتی در منطقه به صدا درآید. 

اسرائیل روز جمعه نیز اعلام کرده بود که در پی حمله پهپادی به ایلات در جنوب این کشور به مواضعی در سوریه حمله کرده است. 

اسرائیل در جریان جنگ سال ۱۹۶۷ بخش‌هایی از بلندی‌های جولان را تصرف کرد و سپس در سال ۱۹۸۱ آن را به خاک خود ضمیمه کرد. با این حال الحاق این بخش از بلندی‌های جولان به خاک اسرائیل از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته نشده است. 

عکس از حملات پیشین اسرائیل به داخل خاک سوریه
12.11.2023
07:35

سقوط یک جنگنده آمریکایی در شرق دریای مدیترانه

ستاد فرماندهی ارتش آمریکا اعلام کرد که یک جنگنده این کشور پس از آنکه در شرق دریای مدیترانه دچار «حادثه» شد سقوط کرد. 

در بیانیه ستاد فرماندهی ارتش آمریکا در اروپا اشاره‌ای به سرنوشت خلبان یا خلبانان این جنگنده نشده است. آمریکا تاکید کرده است که هیچ نشانه‌ای از «فعالیت‌های متخاصم» در حادثه سقوط این جنگنده وجود ندارد. 

واشنگتن از زمان آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس با اعزام ناو هواپیمابر و شناورهای دیگر به شرق دریای مدیترانه تلاش کرده است تا مانع از پیوستن گروه‌ها یا کشورهای دیگر به جنگ با اسرائیل شود. 

آمریکا نوع جنگنده‌ای را که در شرق دریای مدیترانه سقوط کرده مشخص نکرده است.

جنگنده آمریکایی (عکس از آرشیو)

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشورهای عربی و اسلامی خواستار قطعنامه الزام‌آور شورای امنیت برای توقف «تجاوز» اسرائیل به غزه شدند

اسرائیل برای اولین بار از سامانه دفاع موشکی «پیکان-۳» برای رهگیری استفاده کرد

شمار کشته‌ها در غزه از «۱۱ هزار نفر» گذشت، در اسرائیل ۲۰۰ نفر کاهش یافت