Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ستاره‌های داوود بر در و دیوار پاریس؛ دادستان‌های فرانسه: دست خارجی در میان است

نقش ستاره آبی داوود بر دیوارهای چندین ساختمان در پاریس و حومه
نقش ستاره آبی داوود بر دیوارهای چندین ساختمان در پاریس و حومه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تحقیقات دادستانی پاریس که به تازگی و در پی مشاهده نقوش ستاره داوود بر نمای چندین ساختمان‌ در پایتخت فرانسه آغاز شد فرضیه «مداخله خارجی» را به میان کشیده است.

آگهی

به گفته دادستان پاریس، ده‌ها نقش گرافیتی آبی رنگ از ستاره داوود بر ساختمان‌های پایتخت و مناطق اطراف آن که به عنوان اقدامی تحریک‌آمیز و «یهودی‌ستیزانه» محکوم شده ممکن است با دستور فردی خارج از کشور کشیده شده باشد.

در بیانیه دادستانی پاریس آمده است: دو زوج که مظنونند هفته گذشته نقش ستاره‌ داوود را بر ساختمان‌های پایتخت و حومه آن شابلون کرده‌اند، ظاهراً با شخص ثالثی که در خارج از کشور زندگی می‌کند، مرتبط هستند.

این بیانیه می‌افزاید که ارتباط خارجی در این پرونده بر اساس بر اساس مکالمه تلفنی یکی از زوج‌ها به زبان روسی تایید شده است.

لور بکو، دادستان پاریس در این بیانیه تصریح می‌کند: «در این مرحله منتفی نیست که گرافیتی‌های ستاره‌ آبی دیوید در منطقه پاریس به درخواست صریح یک فرد ساکن خارج از کشور انجام شده باشد.»

یک قاضی تحقیق از این پس پرونده را برای «شناسایی هویت عاملان و تجزیه و تحلیل دقیق اهداف هدایت کنندگان» در دست خواهد گرفت.

مکالمات تلفنی به زبان روسی

صبح روز ۳۱ اکتبر گزارش‌هایی مبنی بر نقش بستن حدود ۶۰ ستاره آبی داوود، شبیه ستاره پرچم اسرائیل، بر نمای چندین ساختمان در پاریس و حومه آن منتشر شد.

در بیانیه دادستانی پاریس آمده است که بررسی تصاویر دوربین‌های مدار بسته شهری، مرد و زنی را در حال شابلون زدن دیوارها با ستاره داوود نشان می‌دهد و شخص سومی در تصاویر دیده می‌شود که در حال عکس گرفتن از این زوج است.

به موجب آنچه در بیانیه دادستانی پاریس به آن اشاره شده، زوجی که اقدام به شابلون‌زنی کرده‌اند یک روز پس از این اقدام از فرانسه گریخته‌اند.

بر اساس این گزارش، زوج دیگری با تابعیت کشور مولداوی که مجوز قانونی برای ماندن در فرانسه نداشتند چهار روز قبل از آن، در روز ۲۷ اکتبر حین شابلون زدن ستاره داوود بر نمای ساختمانی در پاریس، بازداشت شده بودند.

این افراد بنا به گفته مقامات قضایی فرانسه، پس از دستگیری «اعتراف کردند که تحت دستور شخصی ثالث و برای دریافت پاداش دست به چنین کاری زدند.»

در بیانیه دادستانی پاریس تصریح شده است که ضبط یک مکالمه تلفنی به زبان روسی، زبانی که بسیاری از مولداوها به آن صحبت می کنند، این ادعا را تایید کرده است.

از سوی دیگر، یک شبکه رادیویی فرانسه در گزارشی که به این موضوع اختصاص یافته هویت فردی که مشغول عکس‌برداری از شابلون زدن ستاره‌های داوود بوده را مشخص کرده است.

به گزارش رادیو «اروپ۱» این فرد «آناتولی. پ»، نام دارد و از او به عنوان یک مولداوی تبار فعال در محافل طرفدار روسیه یاد شده است.

در همین حال، به گزارش روزنامه لوموند، تصاویر گرافیتی‌های ستاره داوود با هدف «تحریف اطلاعات و انتشار تبلیغات در حمایت از جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین»، به طور گسترده در یک پایگاه خبری آنلاین حامی روسیه موسوم به RRN منتشر شده است.

فراخوان برای راهپیمایی بزرگ علیه یهودی‌ستیزی

فرانسه بزرگترین جمعیت یهودی و مسلمان اروپا را در خود جای داده و تنش‌ها بر سر «یهودی‌ستیزی» به ویژه در پاریس پس از حمله ۷ اکتبر حماس که با واکنش‌ شدید اسرائیل و حملات مرگبار به غزه همراه شد، به شکل چشم‌گیری افزایش یافته است.

آگهی

در همین راستا، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز چهار‌شنبه به جریان‌های راست افراطی برای بهره‌برداری از شرایط ویژه جاری هشدار داد.

آقای ماکرون در کنایه‌ای آشکار به احزاب راست افراطی تاکید کرد که عده‌ای به بهانه حمایت از هم‌وطنان یهودی، دو موضوع «حمایت از یهودیان و رد مسلمانان» را با یگدیگر در می‌آمیزند.

وی که در حضور اعضای «گراند اوریان» یکی از مهم‌ترین و بزرگترین لژهای فراماسونری اروپا و فرانسه سخن می‌گفت در ادامه تاکید کرد که «هدف از حمله به یک یهودی، تلاش برای ضربه زدن به جمهوری است.»

وزارت کشور فرانسه پیش‌تر اعلام کرده بود که از زمان حمله حماس به اسرائیل تاکنون ۲ هزار و پانصد مورد اقدام ضد یهودی در سراسر این گزارش شده است.

آگهی

الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه نقوش گرافیتی ستاره آبی را به عنوان اقدامی «نفرت انگیز» محکوم کرده و گفته است که عاملان آن بدون مجازات نخواهد ماند.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود آورده است که مجازات تعیین شده برای چنین جرمی حداکثر چهار سال حبس و ۳۰ هزار یورو جریمه نقدی است.

به گفته دادستان عمومی پاریس، لازم است «ماهیت یهودی‌ستیزانه» این اقدام به ویژه با توجه به «ابعاد ژئوپلیتیکی موضوع و پیامدهای آن در فرانسه» مورد بررسی قرار گیرد.

روسای مجالس قانونگذاری و سنای فرانسه خواستار برپایی یک راهپیمایی بزرگ در روز یکشنبه برای محکوم کردن یهودی‌ستیزی در این کشور شده‌اند.

آگهی

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون حمله هفت اکتبر حماس را «بزرگترین کشتار یهودیان در قرن حاضر» خواند

ادعای سازمان یهودی: از زمان حمله حماس به اسرائيل، یهودی‌ستیزی در آمریکا ۴۰۰ درصد افزایش یافته

تظاهرات یهودیان در پایتخت اسپانیا همزمان با تنش دیپلماتیک؛ مادرید سفیر اسرائیل را احضار کرد