Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فشار «ریسک‌زدایی» غرب بر پکن جواب داد؛ چین برای نخستین بار دچار کسری سرمایه‌گذاری خارجی شد

پل سنگی در کنار مجسمه طلایی رنگ گاو در چین
پل سنگی در کنار مجسمه طلایی رنگ گاو در چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

براساس داده‌های تراز پرداخت‌ها، چین برای اولین بار دچار کسری سه ماهه در سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی شده است. گفته می‌شود این وضعیت به دلیل برنامه «ریسک‌زدایی» دولت‌های غربی از چین رخ داده است.

آگهی

براساس داده‌های اولیه تراز پرداخت‌های چین، بدهی سرمایه‌گذاری مستقیم که یکی از معیارهای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) محسوب می‌شود، کسری ۱۱.۸ میلیارد دلاری در دوره سه ماه ژوئیه تا سپتامبر را نشان می‌دهد.

این اولین کسری سه ماهه از زمانی است که قانون‌گذاران پول ملی چین شروع به جمع‌آوری داده‌ها در سال ۱۹۹۸ کرده‌اند. به گفته کارشناسان این وضعیت می‌تواند به تاثیر «ریسک‌زدایی» کشورهای غربی از چین در بحبوحه تنش‌های ژئوپلیتیکی فزاینده مرتبط باشد. 

 گلدمن ساکس نوشت: «برخی از ضعف‌ها در سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی چین ممکن است به دلیل بازگرداندن درآمدهای شرکت‌های چندملیتی باشد. همچنین با توجه به این که نرخ بهره در چین برای مدت زیادی کاهش یافته و در مقابل در خارج از چین نرخ بهره افزایش پیدا کرده، فشار خروج سرمایه ادامه خواهد داشت.»

در نتیجه، تراز پایه چین کسری ۳.۲ میلیارد دلاری را ثبت کرد که دومین کسری سه ماهه بوده است. تراز پایه چین شامل مانده حساب جاری و سرمایه گذاری مستقیم است.

داده‌های رسمی نشان می‌دهد که مبادلات داخلی یوان در برابر دلار هم در ماه اکتبر به رکورد پایینی رسید که تلاش‌های فزاینده مقامات برای محدود کردن فروش یوان را نشان می‌دهد.  

آخرین داده‌ها نشان می‌دهد که حجم مبادلات داخلی یوان در برابر دلار به پایین‌ترین حد خود یعنی ۱.۸۵ تریلیون یوان (۲۵۴.۰۵ میلیارد دلار) در ماه اکتبر کاهش یافته که ۷۳ درصد کمتر از سطح ماه اوت است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

منابع آگاه به رویترز گفته‌اند که بانک خلق چین از بانک‌های بزرگ خواسته که تجارت را محدود کرده و مشتریان را از مبادله یوان با دلار منصرف کنند. 

داده‌های گلدمن ساکس نشان داد که در ماه سپتامبر، خروج ارز از چین به ۷۵ میلیارد دلار افزایش یافته که بزرگترین رقم ماهانه از سال ۲۰۱۶ است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهارراه فرهنگ‌ها؛ نگاهی به سرگذشت ابریشم در چین و اروپا

در آستانه زمستان، چین «جدی‌ترین رقیب» اروپا برای خرید گاز خواهد شد

چین، اروپا و آمریکا برای مقابله با خطرات هوش مصنوعی توافق کردند