Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

عهد تمیمی دختر ۲۲ ساله فلسطینی و نماد مبارزه با اسرائیلی‌ها در کرانه باختری بازداشت شد

عهد تمیمی از دوران کودکی
عهد تمیمی از دوران کودکی Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

عهد تمیمی، جوان فلسطینی روز دوشنبه به دلیل انتشار مطالبی که به گفته مقامات اسرائیلی «محرک تروریسم» است بازداشت شد. تمیمی برای فلسطینی‌ها و حامیان آن‌ها در سراسر جهان نمادی از مبارزه با اشغالگری اسرائیل است.

آگهی

عهد تمیمی، جوان فلسطینی روز دوشنبه به دلیل انتشار مطالبی که به گفته مقامات اسرائیلی «محرک تروریسم» است بازداشت شد. تمیمی برای فلسطینی‌ها و حامیان آن‌ها در سراسر جهان نمادی از مبارزه با اشغالگری اسرائیل است.

تصاویر این زن فلسطینی که اکنون ۲۲ ساله است در دوره‌های مختلف و سال‌های زیاد در سراسر جهان دست به دست شد. یکی از نخستین عکس‌های او به حدود ۱۱ سال پیش بر می‌گردد زمانی که تنها ۱۱ ساله بود و مقابل سرباز اسرائیلی مشت‌ گره کرده‌اش را بالا برده بود. در سن ۱۴ سالگی تصویر دیگری از او منتشر شد که به همراه سایر اعضای خانواده‌اش در تلاش برای رها کردن یک پسر فلسطینی از دستان سرباز اسرائیلی است. این اتفاق در اوت ۲۰۱۵ در روستای نبی صالح در نزدیکی رام الله رخ داد. در این تصاویر او در حالی که دست سرباز اسرائیلی را گاز می‌گیرد دیده می‌شود و در صحنه دیگری پسری را که نجات داده‌اند در حالی که دستش شکسته است در کنار او قرار دارد.

در نهایت در ۱۶ سالگی با لباس زندانی در محاصره افسران پلیس اسرائیل ظاهر شد.

عهد تمیمی در کودکی در لباس سنتی فلسطینی ها
عهد تمیمی در کودکی در لباس سنتی فلسطینی هاخبرگزاری فرانسه
عهد تمیمی در ۱۱ سالگی مقابل سرباز اسرائیلی
عهد تمیمی در ۱۱ سالگی مقابل سرباز اسرائیلیخبرگزاری فرانسه
عهد تمیمی و مادرش در کرانه باختری رود اردن
عهد تمیمی و مادرش در کرانه باختری رود اردنخبرگزاری فرانسه
عهد تمیمی و خانواده‌اش در حال نجات دادن پسر فلسطینی از دستان سرباز اسرائیلی
عهد تمیمی و خانواده‌اش در حال نجات دادن پسر فلسطینی از دستان سرباز اسرائیلیخبرگزاری فرانسه
عهد تمیمی در کنار پسر بچه ای که از دستان سرباز اسرائیلی نجات پیدا کرد
عهد تمیمی در کنار پسر بچه ای که از دستان سرباز اسرائیلی نجات پیدا کردخبرگزاری فرانسه
عهد تمیمی در درگیری با نیروهای اسرائیلی
عهد تمیمی در درگیری با نیروهای اسرائیلیخبرگزاری فرانسه
عهد تمیمی در بازداشت
عهد تمیمی در بازداشتخبرگزاری فرانسه
عهد تمیمی به همراه مادرش نریمان تمیمی
عهد تمیمی به همراه مادرش نریمان تمیمیABBAS MOMANI/AFP or licensors

خانه پدری تمیمی در شمال کرانه باختری قرار دارد. این خانه جزو اراضی فلسطینی محسوب می‌شود که از سال ۱۹۶۷ از سوی اسرائیل اشغال شده است و از آن زمان این مکان به نقطه‌ای در درگیری‌ها تبدیل شده است.

حال بار دیگر عهد تمیمی از سوی ارتش اسرائیل بازداشت شده است. به گفته یکی از سخنگوهای ارتش اسرائیل، او «مظنون به تحریک خشونت و اقدامات تروریستی» است. ارتش اسرائیل می‌گوید خانم تمیمی تحت بازجویی است.

یک منبع در سرویس امنیتی اسرائیل به خبرگزاری فرانسه گفت که بازداشت وی در ارتباط با استوری اینستاگرامی منتسب به وی است که در آن خواهان کشتن اسرائیلی‌ها در تمام شهرهای کرانه باختری شد.

نریمان تمیمی، مادر وی که همسرش هم بیش از دو هفته است که در زندان اسرائیل به سر می‌برد این اتهام را «بی‌اساس» و «غیر ممکن» توصیف می‌کند. وی می‌گوید که وقتی عهد سعی می‌کرد حسابی در شبکه‌های اجتماعی باز کند بلافاصله مسدود می‌شد. با این حال به طور مرتب از این زن جوان در شبکه‌های اجتماعی نقل قول می‌شود.

او در سال ۲۰۱۸ به خبرگزاری فرانسه گفت: «هر کلمه‌ای که من می‌گویم یک وزن است، یک مسئولیت است و بنابراین بار سنگینی است که من به دوش می‌کشم.»

وی سال‌ها پیش از طرف محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی تقدیر شد و از رجب طیب اردوغان، نخست وزیر وقت ترکیه جایزه شجاعت دریافت کرد.

عهد تمیمی، در ۱۶ سالگی زمانی که ویدئو سیلی زدن او به صورت سرباز اسرائیلی منتشر شد، بازداشت شد و دادگاهی در اسرائیل به به تحمل هشت ماه زندان و پرداخت جریمه محکوم کرد. 

 ویدئوی سیلی زدن او به سرباز اسرائیلی بطور گسترده در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد و با این ویدئو بود که نام عهد تمیمی در سراسر جهان به نامی آشنا تبدیل شد.

عهد تمیمی در سال ۲۰۰۱ در روستای نبی صالح به دنیا آمد. او آرزو داشت که فوتبالیست شود با این حال او در کرانه باختری بزرگ شد. او دیوار جدایی اسرائیل را دید که در زمین‌های فلسطینی پیش می‌روند، شهرک‌های جدید در اطراف محل زندگی‌اش توسعه پیدا می‌کردند و داستان‌های خانوادگی را شنید. باسم پدرش اغلب در راس تظاهرات علیه شهرک‌نشینان اسرائیلی بود و چندین سال را در زندان‌های اسرائیل سپری کرد. او می‌گوید که دخترش همیشه همراه با داستان‌هایی از هجوم و دستگیری بوده است و در خانواده‌اش چندین «شهید» از جمله عمو و عمه‌‌اش را دارند.

بار دیگر روز دوشنبه با انتشار خبر بازداشت وی، عکس عهد تمیمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در توییتی یک فلسطینی نوشته است: «خداوند قهرمان ما را حفظ کند.»

گزارش از خبرگزاری فرانسه

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عهد تمیمی پس از ۸ ماه حبس از زندان اسرائیل آزاد شد

عهد تمیمی در دادگاه اسرائیل به ۸ ماه زندان محکوم شد

ارتش اسرائیل برای تسهیل کمک‌های بشردوستانه به غزه «تا اطلاع ثانوی» عملیات روزانه را متوقف می‌کند