Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لغو مسابقه لیون و مارسی؛ دولت فرانسه خشونت در ورزشگاه‌ها را «غیرقابل قبول» خواند

هواداران باشگاه المپیک لیون که برای دیدن مسابقه این تیم و مارسی به ورزشگاه ولودروم رفته بودند؛ دیداری که به دلیل خشونت لغو شد
هواداران باشگاه المپیک لیون که برای دیدن مسابقه این تیم و مارسی به ورزشگاه ولودروم رفته بودند؛ دیداری که به دلیل خشونت لغو شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فوتبال باشگاهی در فرانسه بار دیگر در پی حوادث منجر به لغو مسابقه المپیک لیون و المپیک مارسی که قرار بود روز یکشنبه در استادیوم ولودروم برگزار شود در شوک فرو رفته است.

آگهی

این مسابقه به دلیل حمله هواداران مارسی به اتوبوس حامل بازیکنان المپیک لیون و مصدوم شدن فابلیو گروسو، سرمربی ایتالیایی این تیم رسما از سوی مسئولان برگزاری مسابقات لیگ ۱ فرانسه لغو شد.

به گزارش فرانس‌پرس، شوک ناشی از این حادثه بر فوتبال باشگاهی فرانسه سایه انداخته، به نحوی که دولت، انگشت اتهام را به سوی باشگاه‌ها و مسئولان برگزاری مسابقات لیگ حرفه‌ای این کشور نشانه رفته است.

حادثه یاد شده در وزشگاه خانگی المپیک مارسی در حالی روی داد که سه هفته پیش، در روز هشتم اکتبر نیز دیدار مون‌پلیه با کلرمون در پی پرتاب ترقه و مواد آتش‌زا به زمین مسابقه از سوی تماشاگران و مصدوم شدن دروازه‌بان تیم کلرمون متوقف شده و ناتمام مانده بود.

آنچه روز یکشنبه در ولودروم اتفاق افتاد توجه مسئولان ورزش، دولت و رسانه‌های ورزشی فرانسه را بار دیگر به خشونت‌ در محیط‌های ورزشی این کشور معطوف کرد.

روزنامه «اکیپ» فرانسه عکس نخست صفحه اول خود را به چهره خونین فابیو گروسو، سرمربی لیون که پس از پرتاب سنگ به اتوبوس حامل اعضای این تیم به شدت مصدوم شد، اختصاص داد و دیگر رسانه‌ها و برنامه‌های ورزشی تلویزیونی در فرانسه نیز از یک شب کابوس‌وار دیگر برای «لیگ۱» یاد کردند.

در پی این حادثه رافائله لونگو، دستیار سرمربی ایتالیایی المپیک لیون نیز زخمی شد و اتوبوس‌های حامل هواداران لیون نیز قبل از به تعویق افتادن بازی توسط سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال فرانسه مورد حمله قرار گرفت.

این خشونت‌ها که تبعات زیان‌بار اقتصادی نیز به همراه دارد در زمانی روی می‌دهد که سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال فرانسه رایزنی و مذاکرات مهم و حساسی را برای اعطای حق پخش مسابقات داخلی و بین‌المللی باشگاه‌ها برای فصل ۲۰۲۴-۲۰۲۵ آغاز کرده است.

حوادث بازی لیون و مارسی خارج از ورزشگاه رخ داده است و طبق مقررات سازمان لیگ حرفه‌ای این کشور، محکومیتی از نظر قانونی متوجه باشگاه‌ها نمی‌شود.

این در حالیست که به نوشته روزنامه «اکیپ»، شعارها و اقدامات نژادپرستانه‌ای در حاشیه این حوادث از سوی هواداران لیون در پارکینگ خودرو تیم میهمان ورزشگاه گزارش شده که ممکن است مشمول مجازات‌هایی قرار گیرد.

مورد مشابه این نوع اقدامات روز ۲۴ سپتامبر در جریان دیدار پارس‌سن ژرمن و مارسی در استادیوم پارک دو پرنس روی داد که باشگاه پاریسی به دلیل شعارهایی با مضمون همجنس‌گراهراسی جریمه شد.

اتویوس حامل اعضای تیم لیون که مورد حمله هواداران مارسی قرار گرفت
اتویوس حامل اعضای تیم لیون که مورد حمله هواداران مارسی قرار گرفتAP Photo

آملی کاسترا، وزیر ورزش فرانسه در واکنش به حوادث مرتبط با مسابقه المپیک لیون و المپیک مارسی گفت در صورتی که نقش هواداران در این خشونت‌ها مشخص شود «باشگاه‌ها نمی توانند به سادگی از کنار آن بگذرند.»

وی تصریح کرد که بخشی از مسئولیت کلی این حوادث به عهده باشگاه‌ها است و دیگر نهاد‌های بخش ورزش نیز باید پاسخگو باشند.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

از سوی دیگر ژرال دارمنن، وزیر کشور فرانسه نیز روز دوشنبه ضمن «غیرقابل قبول» خواندن خشونت‌های پیش از مسابقه لغو شده لیون و مارسی از دستگیری و بازداشت ۹ نفر در این ارتباط خبر داد.

وزیر کشور فرانسه تاکید کرد که هیچ سرزنش و انتقادی متوجه ماموران پلیس در این حادثه نیست و باشگاه‌ها مسئولیت مدیریت هواداران خود را دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سر بابی چارلتون، اسطوره فوتبال انگلیس، در ۸۶ سالگی درگذشت

ناظران داوطلب برای مبارزه با نژادپرستی در استادیوم‌ها به تماشای فوتبال می‌نشینند

توهین‌های نژادپرستانه به وینیسیوس جونیور؛ دنیای فوتبال پشت ستاره رئال مادرید ایستاد