Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قطر با شرکت بریتانیایی «شل» یک قرارداد ۲۷ ساله برای توسعه میدان گازی مشترک با ایران امضا کرد

Qatar
Qatar Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت دولتی انرژی قطر روز چهارشنبه اعلام کرد که دو قرارداد گازرسانی را با شرکت بریتانیایی «شل» برای یک دوره ۲۷ ساله امضا کرده است.

آگهی

در بیانیه دولت قطر آمده است که مطابق با این قراردادها، قطر سالانه ۳.۵ میلیون تن گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) را برای این شرکت چندملیتی که با پروژه توسعه میدان گازی «گنبد شمالی/پارس جنوبی» در خلیج فارس همکاری می‌کند، تامین خواهد کرد.

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر نیز گفت: «ما از امضای این دو قرارداد بلندمدت خرسندیم، زیرا باعث تقویت روابط و شراکت استراتژیک ما در قطر و سراسر جهان خواهد شد.»

شرکت بریتانیایی «شل» در اکتبر سال گذشته با شرکت «قطر انرژی» برای مشارکت ۹.۴ درصدی در پروژه میدان گازی «گنبد شمالی» در جنوب قطر بویژه برای توسعه فاز دوم آن به توافق رسیده بود.

در ژوئیه همان سال نیز شرکت «شل» یک سهم ۶.۲۵ درصدی در فاز اول توسعه «گنبد شمالی» به دست آورده بود.

انتظار می‌رود در چهارچوب این قرارداد، تحویل گاز طبیعی مایع به بندر روتردام از سال ۲۰۲۶ میلادی آغاز شود.

قطر در چهارچوب برنامه توسعه میدان گازی «گنبد شمالی» که بزرگترین میدان گاز طبیعی جهان محسوب می‌شود و در بستر خلیج فارس تا آب‌های سرزمینی ایران امتداد دارد، باید تولید گاز طبیعی مایع خود را ۶۰ درصد یا بیشتر افزایش دهد و تا سال ۲۰۲۷ میلادی به ۱۲۶ میلیون تن در سال برساند.

بازار اصلی گاز قطر بطور سنتی آسیا و کشورهایی مانند چین، ژاپن و کره جنوبی بوده است، اما کشورهای اروپایی از زمان حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته، به دنبال جایگزینی برای گاز روسیه هستند و این توافقات نیز در ادامه همین استراتژی وضع شده است.

قطر به تازگی قرادادی با مدت مشابه با شرکت فرانسوی «توتال انرژی» امضا کرد. مدت زمان قراردادهای این کشور با شرکت ملی نفت چین در ماه ژوئن امسال و شرکت چینی «سینوپک» در سال ۲۰۲۲ میلادی نیز ۲۷ سال بود.

شرکت‌های نفت‌وگاز آمریکایی «کونوکو فیلیپس» و «اکسون‌موبیل» نیز قراردادهایی برای مشارکت در توسعه میدان گازی «گنبد شمالی» امضا کرده‌اند.

قطر در کنار ایالات متحده، استرالیا و روسیه یکی از تولیدکنندگان پیشرو گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) در جهان است و تخمین زده می‌شود که میدان گازی پارس جنوبی که در قطر به آن گنبد شمالی گفته می‌شود تقریباً ۱۰ درصد از ذخایر شناخته شده گاز طبیعی جهان را در خود جای داده باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران «شبکه‌های خارجی» را به دست داشتن در اعتصاب‌ها در بزرگترین میدان گازی جهان متهم کرد

کشف میدان گازی جدید در دریای سیاه؛ اردوغان: ذخایر گازی ترکیه به ۷۱۰ میلیارد متر مکعب رسید

قطر از کشف گاز بیشتر در پارس‌ جنوبی خبر داد؛ «پروژه افزایش ۱۶میلیون تنی برداشت را فورا کلید می‌زنیم»