Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ادعای سربریدن نوزادان؛ دروغی برای توجیه حملات اسرائيل یا جنایت جنگی حماس؟

حضور سربازان اسرائیلی در کفار عزه
حضور سربازان اسرائیلی در کفار عزه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در روزهای گذشته ادعایی وحشتناک از سوی رسانه‌های اسرائیلی مبنی بر این که شبه‌نظامیان حماس «دست‌کم ۴۰ کودک را سربریده‌اند»، مطرح شد. این قضیه ابعاد گسترده‌ای پیدا کرد و حتی تا اظهار نظر رئیس جمهور آمریکا هم پیش رفت، اما سپس گفته شد هیچ شواهدی برای آن موجود نیست. آیا چنین اتفاقی افتاده است؟

آگهی

 اگر واقعا شبه‌نظامیان حماس سر دست کم ۴۰ کودک را بریده باشند، یکی از وحشیانه‌ترین جنایات جنگی رقم خورده است. این موضوع که یادآور جنایات داعش است، احتمالا ابعادی فراتر می‌یابد و نگرش به مبارزه با حماس را همچون مبارزه همه‌جانبه‌ با داعش منطبق می‌کند. 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل روز سه‌شنبه ۱۰ اکتبر در سخنرانی خود حماس را با داعش مقایسه کرد و گفت: «جنایات حماس از زمان جنایات داعش دیده نشده است. کودکانی که به همراه خانواده‌هایشان اعدام می‌شوند. مردان و زنان جوانی که از پشت تیر می‌خورند و اعدام می‌شوند. وحشت و تروری که نمی‌توانم توصیف کنم. هویت حماس همیشه بر ما روشن بوده است. حالا همه دنیا این را می‌دانند. حماس داعش است و ما آن را شکست خواهیم داد. درست همان‌طور که جهان داعش را شکست داد.»

ماجرا از کجا آغاز شد؟

یکی از نخستین جاهایی که شبه‌نظامیان حماس در حمله روز شنبه به اسرائیل به آن وارد شدند، شهرک «کفار عزه»، در نزدیکی مرز نوار غزه بود. این شهرک پیش از حمله حماس سکونت‌گاه بیش از ۴۰۰ اسرائیلی بود. 

ایتی فیروب، فرمانده ارشد سابق نیروهای دفاعی اسرائیل می‌گوید که در حدود ساعت ۶:۳۰ صبح شنبه، ۷۰ شبه نظامی حماس به این شهرک حمله کردند و  خانه‌ها و خودرو‌ها را به آتش کشیدند. 

اگرچه هیچ آمار رسمی از تلفات این حمله گذارش نشده است، اما به گفته سربازان حاضر در محل دست‌کم ۱۰۰ اسرائیلی از جمله کودکان به دست شبه‌نظامیان حماس کشته شده‌اند.

چند روزی طول کشید تا نیروهای دفاعی اسرائیل توانستند مجددا به این منطقه مسلط شوند. آن‌ها در روز سه‌شنبه از رسانه‌های بین‌المللی و محلی دعوت کردند تا برای تهیه گزارش به شهرک «کفار عزه» بیایند.

جرمی بوئن، سردبیر بخش خاورمیانه بی‌بی‌سی در گزارشی از قول داوید بن زیون، معاون فرمانده واحد چترباز نیروی دفاعی اسرائیل که کنترل این شهرک یهودی نشین را در دست گرفت، به بریده شدن سر چند نفر در جریان حمله حماس به این شهرک اشاره کرد. با این حال او مشخص نکرد که کسانی که سرهایشان بریده شده کودک بوده‌اند یا بزرگسال.

او گفت: «آن‌ها شهرک‌نشینان را کشتند و سر چند تن را از بدن‌هایشان جدا کردند، مشاهده چنین چیزی وحشتناک است.»

نیکول زدک، خبرنگار شبکه خبری آی‌۲۴ اسرائیل روز در همان روز سه‌شنبه در گزارشی ویدیویی از شهرک «کفار عزه» ادعای بریده‌شدن سر کودکان را مطرح کرد. خانم زدک گفت: «چند سرباز نیروهای دفاعی اسرائیل به من گفتند که در هنگام سرکشی به خانه‌های گوناگون کودکانی را یافتند که سرهایشان از بدن جدا شده است.»

نیکول زدک در ویدیوی دیگر از همان محل گفت: «سربازها به من گفتند که به باور آن‌ها ۴۰ کودک کشته شده‌اند. آمار دقیقی از تعداد کشته‌شده‌ها در دست نیست او ارتش همچنان به جستجوی خانه‌به‌خانه برای یافتن اجساد ادامه می‌دهد. 

در ویدیوی دیگری نیکول زدک با داوید بن زیون گفتگو کرد و آقای بن زیون مجددا به موضوع بریده‌شدن کودکان اشاره کرد و  گفت: «ما خانه به خانه سرکشی کردیم و بسیاری از تروریست‌ها را کشتیم. ما قوی‌تر از آن‌هاییم. آن‌ها تهاجمی عمل می‌کنند و بسیار بد هستند. آن‌ها سر از بدن کودکان جدا می‌کنند. سر از بدن زنان جدا می‌کنند.»

تنها دوساعت پس از انتشار ویدیوی نخست، حساب کاربری israel@ این ویدیو را مجددا منتشر کرد و نوشت «۴۰ کودک به قتل رسیدند». نکته جالب این است که در این ویدیو خانم زدک حرفی درمورد تعداد نزده بود.

وزارت خارجه اسرائیل که خود کنترل حساب کاربری israel@ را در دست دارد، در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر تعداد کشته‌شده‌های شهرک «کفار عزه» اعلام کرد: «درحال حاضر هیچ شماری را نمی‌توانیم تایید کنیم.»

بازنشر ادعا

پس از این که حساب کاربری  israel@ این ویدیو را بازنشر کرد، رسانه‌های محلی و بین‌المللی به صورت گسترده به آن پرداختند. 

با بازنشر گسترده این ادعا، تعداد افرادی که سر از تنشان جدا شده به گونه‌های مختلفی مطرح شد. 

نیر بارکات، وزیر اقتصاد اسرائیل در گفتگویی با شبکه اسکای نیوز اشاره غیر مستقیمی به این ادعا کرد و گفت: «تاکنون مشاهده کردیم. در مورد ۴۰ پسربچه شنیدیم. برخی از آن‌ها زنده‌ زنده سوزانده شدند. سر از تن بعضی از آن‌ها جدا شد و به سر برخی دیگر شلیک شد.»

درست روز بعد یعنی چهارشنبه ۱۱ اکتبر روزنامه‌های مطرحی چون تایمز، ایندیپندنت و دیلی میل صفحه نخست خود را به این موضوع اختصاص دادند. 

نیروی دفاعی اسرائیل سه‌شنبه عصر با اشاره به ویدیوهای سربریدن اسرا که داعش منتشر می‌کرد در بیانیه‌ای بدون اشاره به تعداد، بریده شدن سرها به دست حماس را تایید و اعلام کرد: «ما هیچی، حدود و تعداد را نمی‌توانیم تایید کنیم. اما آن‌چه در کفار عزه روی داد، کشتار است. زنان، کودکان، نوزادان و کهنسالان، داعش‌وار و وحشیانه سلاخی‌ شدند.»

آگهی

با این حال نیروهای دفاعی اسرائیل در آخرین بیانیه خود گفتند که گزارش‌ها درباره سر‌بریدن‌ها «غیرقابل تایید» است. 

تل هاینریش، سخنگوی دولت اسرائیل در گفتگو با رادیوی مستقر در لندن ال‌بی‌سی بر مجددا بر ادعای سربریدن صحه گذاشت و گفت: «نوزادان و کودکانی که سر از تنشان جدا شده است در کفار عزه کشف شدند.» 

خانم هاینریش بعدتر عنوان کرد که این سخن او تنها بر اساس اظهارات سربازان حاضر در کفار عزه بوده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه در دیدار با رهبران جامعه یهودی در کاخ سفید به گونه‌ای اذعان کرد که تصاویر سرهای بریده کودکان را دیده است و گفت: «هیچ‌وقت فکرش را نمی‌کردم که تصاویری از از بریدن سر کودکان را به دست تروریست‌ها ببینم و آن را تایید کنم.»

به گزارش واشنگتن پست، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه تصریح کرد که هیچ‌کدام از مقامات ایالات متحده از جمله رئیس‌ جمهوری هیچ تصویری را ندیده‌اند و یا به طور مستقل چنین گزارش‌هایی را تایید نکرده‌اند.

آگهی

این سخنگو افزود: «رئیس جمهور اظهارات خود در مورد جنایات ادعایی را بر اساس ادعاهای سخنگوی نتانیاهو و گزارش های رسانه ای از اسرائیل بیان کرد.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در جریان سفر به اسرائیل گفت که دولت اسرائیل تصاویر و ویدیوهایی از جنایات حماس از جمله نوزادی که گلوله‌باران شده، سربازانی که سر از تنشان جدا شده و جوانانی که زنده زنده در خودروهایشان سوزانده شدند را به او نشان داده است.

وی افزود: «این صرفا تباهی به بدترین شکل ممکن است. تصاویر هزاران کلمه ارزش دارند اما ارزش این تصاویر میلیون‌ها کلمه است.»

آقای بلینکن همچنین گفت که جنایاتی که در تصویر دیده، «یادآور داعش» است. 

با این‌حال نیروی دفاعی اسرائیل روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «شبه‌نظامیان حماس در مواردی به بریدن سر و دیگر جنایات داعش‌وار دست زده‌اند. با این حال ما نمی‌توانیم تایید کنیم که قربانیان این جنایات، مرد، زن، بچه، سرباز و یا غیرنظامی بوده‌اند.»

آگهی

سارا سیدنر، گزارشگر سی‌ان‌ان نیز که روز ۱۱ اکتبر از بریده شدن سر کودکان به دست حماس خبر داده بود، در روز ۱۲ اکتبر این خبر را با توجه به بیانیه دولت اسرائیل غیر قابل تایید دانست. 

 وی در توئیتی نوشت: «دفتر نخست‌وزیری اسرائیل روز گذشته در حالی که ما در پخش زنده بودیم، تایید کرد که حماس سر کودکان و نوزادان را بریده است. اما دولت اسرائیل آن را پس گرفته و می‌گوید که نمی‌تواند بریده‌شدن سر کودکان را تایید کند.»

او افزود: «من باید بیشتر مراقب آنچه می‌گویم باشم. عذرخواهی می‌کنم.»

روزنامه‌نگاران بسیاری تا کنون از شهرک «کفار عزه» بازدید کردند، اما هیچکدام خبر سربریدن کودکان را به طور مستقل تایید نکرده‌اند.

اورن زیو، گزارشگر مجله ۹۷۲ اسرائيل گفن که هیچ شواهدی مبنی بر این موضوع طی بازدید خود از منطقه نیافته است.

آگهی

همچنین، استوارت رامسی، خبرنگار اسکای نیوز که در کفار عزه حضور داشته است نیز گفت که فرمانده‌های نیروهای دفاعی اسرائیل که در محل حضور داشتند در این باره چیزی به او نگفته‌اند.

او افزود که اگر چنین چیزی بود، حتما او و سایر خبرنگاران مطلع می‌شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات هوایی اسرائيل به خان یونس ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت

«رکوردشکنی» صادرات نظامی اسرائیل؛ مشتریان کدام کشورها هستند؟

انحلال کابینه جنگ اسرائیل؛ نتانیاهو از این پس در مورد جنگ با چه افرادی مشورت خواهد کرد؟