رومانی از یافتن قطعه پهپاد در خاک خود خبر داد؛ نگرانی‌ها از گسترش جنگ اوکراین به کشورهای منطقه

تصویر آرشیوی است
تصویر آرشیوی است Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های رومانیایی می‌گویند قطعه‌ای از یک پهپاد مشکوک را پیدا کرده‌اند که ممکن است در اثر درگیری‌های روسیه و اوکراین در نزدیکی مرز رومانی و اوکراین منفجر شده باشد.

آگهی

کشف این قطعه پهپاد در سه کیلومتری غرب روستای پلائورو، که در آن سوی رودخانه دانوب از بندر ازمیل اوکراین قرار دارد، نگرانی‌ها نسبت به احتمال سرایت جنگ به این کشور عضو ناتو را افزایش داده است. 

وزارت دفاع رومانی پیش از این اعلام کرده بود که یک سری پهپادها را در حال حرکت شناسایی کرده است. این وزارتخانه گفته بود که احتمالا پهپاد بر اثر برخورد منفجر شده است، اما در آن زمان هنوز مشخص نشده بود که این پهپاد چه زمانی و از کجا پرتاب شده‌اند.

حالا اما مقام‌های رومانیایی می‌گویند این پهپادها حاصل حملات روسیه به اوکراین بوده است. لومینیتا اودوبسکو، وزیر امور خارجه در توییتر در این خصوص، نوشت: «حملات فجیع روسیه به زیرساخت های غیرنظامی اوکراین دوباره عواقب جدی در خاک رومانی داشت. ما از روسیه می‌خواهیم که این جنایات جنگی را متوقف کند.» 

مقام‌های رومانیایی پیش‌تر هم از یافتن قطعات هواپیماهای بدون سرنشین در خاک این کشور خبر داده و از روسیه خواسته بودند به حملات پهپادی خود به اوکراین پایان دهد. 

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز چهارشنبه گفت که این ائتلاف پس از یافتن قطعات پهپاد، تعداد هواپیماهای نظارت بر آسمان رومانی را افزایش داده است. با این حال او افزود که هیچ مدرکی دال بر «حمله عمدی» به عضو ناتو وجود ندارد.

دبیر کل ناتو همچنین در ادامه گفت: «اما مطمئن باشید، ما تمام توانایی خود را برای نظارت دقیق و همچنین کمک و محافظت از متحدانمان به کار می‌بندیم.» 

کلاوس یوهانیس، رئیس جمهوری رومانی، کشف قطعات هواپیمای بدون سرنشین را «نقض مطلقا غیرقابل قبول حریم هوایی رومانی، خواند و تاکید کرد چنین اقداماتی در قبال یک متحد ناتو خطرات واقعی را برای امنیت شهروندان رومانیایی به همراه دارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حوادث مکرر در ماه گذشته برخی از ساکنان نزدیک مرز را نگران کرده است که جنگ ممکن است به کشور آنها سرایت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تغییر زمان‌بندی تکمیل کارخانه پهپاد ترکیه‌ در اوکراین؛ کی‌یف به زودی به بیرقدار پیشرفته مجهز می‌شود

دولت رومانی به حکم دیوان حقوق بشر اروپا در زمینه حقوق همجنسگراها تمکین نخواهد کرد

ازدواج سنتی در رومانی با یک لباس عروس ۲۵ کیلویی