Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کلوین کیپتوم با اقتدار رکورد جهانی ماراتن را شکست

کلوین کیپتوم
کلوین کیپتوم Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از امید لهبی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کلوین کیپتوم کنیایی روز یکشنبه در مسابقه ماراتن شیکاگو توانست با زمان ساعت و ۳۵ ثانیه رکورد جهانی این رشته را بشکند. به این ترتیب او به نخستین انسان در تاریخ تبدیل شد که مسابقه ماراتن را در کمتر از ۲ ساعت و ۱ دقیقه دویده است.

آگهی

کلوین کیپتون ۲۳ ساله، دونده جوان و بسیار پراستعدادی است که در همان نخستین مسابقه ماراتنی که شرکت کرد توانست به دومین انسانی تبدیل شود که ماراتن را در زمانی کمتر از ۲ ساعت و ۲ دقیقه می‌دود.

او نخستن ماراتن خود را در دسامبر سال ۲۰۲۲، یعنی ۹ ماه پیش از رکوردشکنی، در والنسیای اسپانیا دوید، سپس در سال ۲۰۲۳ در ماراتن لندن هم بسیار خوش درخشید و اکنون در سومین مسابقه ماراتن خود توانسته است رکورد جهان را با اقتدار جابجا کند.

پیش از این رکورد ماراتن با زمان ۲ ساعت و ۱ دقیقه و ۹ ثانیه در اختیار الیود کیپچوگه کنیایی قرار داشت که در سال ۲۰۱۹ میلادی در مسابقه ماراتن برلین به دست آمده بود. او نخستین انسان در تاریخ ماراتن است که توانسته بود مسافت ۴۲ کیلومتر و ۱۸۲ متری مسابقه را زیر ۲ ساعت و ۲ دقیقه بپیماید.

AFP
سیفان حسن، دونده هلندیAFP

وی در نخستین واکنش خود گفت: «الزاما برای رکورد شکنی آماده نبودم اما می‌دانستم که روزی که این کار را خواهم کرد.»

در بخش زنان نیز سیفان حسن، دونده هلندی با تبار اتیوپیایی توانست مسیر ۴۲ کیلومتر و ۱۸۵ متری مسابقه را در ۲ ساعت و ۱۳ دقیقه و ۴۴ ثانیه طی کند تا جایگاه دوم را در فهرست بهترین رکوردهای ثبت شده به خود اختصاص دهد.

رکورد ماراتن زنان با زمان ۲ ساعت و ۱۱ دقیقه و ۵۳ ثانیه در اختیار تیگیست آصفه، دونده اتیوپیایی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانش‌آموز کانادایی رکورد جهانی دو ۴۰۰ متر داخل سالن را شکست

وداع با کلوین کیپتوم؛ رکورددار ماراتن جهان که در زمان مرگ تنها ۲۴ سال داشت

برای اولین بار؛ پرواز و عبور دو چترباز با لباس بال‌دار از میان پل برج لندن