Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سقوط محبوبیت خاندان سلطنتی هلند در پی افشای عضویت پدربزرگ پادشاه در حزب نازی

ویلم-آلکساندر، پادشاه هلند و همسرش ملکه ماکسیما
ویلم-آلکساندر، پادشاه هلند و همسرش ملکه ماکسیما Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پرنس برنهارد، پدربزرگ پادشاه فعلی هلند در زمان حیاتش بارها افشاگری‌های مربوط به عضویت در حزب تحت ریاست آدولف هیتلر را انکار کرده و در این خصوص به مردم کشورش دروغ گفته بود.

آگهی

افشاگری‌ تازه درباره گذشته نازی پدربزرگ ویلم-آلکساندر، پادشاه فعلی هلند، واکنش‌های منفی و توام با خشم را در هلند برانگیخته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این افشاگری که با انتشار تصویر نسخه اصلی کارت عضویت پرنس برنهارد در حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان موسوم به «حزب نازی» همراه شده، محبوبیت خانواده سلطنتی هلند را به نصف کاهش داده است.

مسئولان آرشیو کاخ سلطنتی هلند روز پنجشنبه صحت این سند را که تاریخ آن به سال ۱۹۳۳ باز می‌گردد مورد تایید قرار دادند.

یک روز قبل از آن نیز فلیپ مارشالکرویر، مورخ و مدیر سابق آرشیو کاخ سلطنتی کتابی را منتشر کرد که در آن چگونگی کشف کارت عضویت پدر بزرگ پادشاه فعلی هلند در حزب نازی، حین کار روی بایگانی‌های خصوصی پرنس برنهارد به تفصیل شرح داده شده است.

بر اساس آنچه در این کتاب آمده، پرنس برنهارد پیش‌تر در زمان حیاتش بارها افشاگری‌های مربوط به عضویت در حزب تحت ریاست آدولف هیتلر را که برای نخستین بار سال ۱۹۹۶ رسانه‌ای شد، انکار کرده و تا زمان مرگش در سال ۲۰۰۴ در سن ۹۳ سالگی، در این خصوص به مردم کشورش دروغ گفته بود.

او حتی در مصاحبه ای که چند روز پس از مرگش در نشریات هلندی منتشر شد، به صراحت گفته بود: «می توانم با دست گذاشتن روی کتاب مقدس اعلام کنم هرگز نازی نبوده و کارت عضویت این حزب را نداشته‌ام.»

برنهارد فن بیسترفلد سال ۱۹۱۱ در «ینا» واقع در بخشی از امپراتوری آلمان متولد شد و هنگام پیوستن به حزب نازی، در برلین زندگی می‌کرد.

ریک اِوِرز، روزنامه‌نگار هلندی که اخبار خانواده سلطنتی را دنبال می‌کند از این واقعیت که شاهزاده برنهارد سند یاد شده را نگه داشته و این سند هنوز در آرشیو خانواده سلطنتی موجود است، ابراز شگفتی می‌کند.

به گفته وی، اگر این افشاگری‌ها امکان وقوع یافت، به این دلیل است که خود پادشاه ویلم الکساندر اجازه آن را داده است.

این روزنامه‌نگار هلندی سپس تصریح می‌کند: «این یک آرشیو خصوصی است، نه یک آرشیو ملی. بنابر این او در خصوص مدیریت و نحوه استفاده از آن تصمیم می‌گیرد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، با توجه به آنچه روی داده محبوبیت خانواده سلطنتی در هلند به شدت کاهش یافته و صداهای بلندتری برای افشای جزئیات بیشتر این ماجرا به گوش می‌رسد.

بخشی از مجلس سفلی پارلمان هلند خواستار آن است که دولت تحقیقاتی را درباره گذشته نازی شاهزاده برنهارد آغاز کند، درخواستی که تاکنون توسط مارک روته، نخست وزیر مستعفی هلند رد شده است.

یک سازمان یهودی هلندی نیز با استناد به این افشاگری که آنرا «صفحه سیاه جدیدی از تاریخ اخیر هلند» هلند خوانده، خواستار تحقیقات بیشتر در این خصوص شده است.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جایزه شهر اروپایی سال؛ کیفیت زندگی ساکنان در کدام شهر بیشتر است؟

رئیس مجلس عوام کانادا بابت تشویق مرد ۹۸ ساله‌ای که به نازی‌ها خدمت کرده بود عذرخواهی کرد

ماندگارترین معماهای هیتلر؛ کاربران اینترنتی معتقدند پناهگاه نازی‌های آلمان را در قطب جنوب پیدا کردند