Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دوره‌های درسی ویژه جادو از نروژ تا بریتانیا؛ دانشگاه اکستر انگلیس فوق لیسانس «جادوگری» می‌دهد

جادوگری
جادوگری Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئولان دانشگاه اکستر می‌گویند جامعه نسبت به مسئله جادو و علوم غریبه کنجکاو است و این دوره درسی فرصتی است برای دانشجویان تا از نزدیک بر فرضیه‌های موجود مطالعه کنند.

آگهی

دانشگاه اکستر بریتانیا اعلام کرده است با توجه به افزایش علاقه عمومی به مبحث جادو و جادوگری، از ماه سپتامبر سال آینده رشته تحصیلی «جادو و علوم غیبی» را در مقطع فوق لیسانس به دانشجویان متقاضی ارائه خواهد کرد.

بنابر اعلام این دانشگاه، دوره تحصیلی جدید برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های تاریخ، ادبیات، فلسفه، باستان‌شناسی، جامعه‌شناسی، روانشناسی، نمایشنامه‌‌نویسی و دین در دسترس خواهد بود.

سرفصل برخی دروس این دوره شامل اژدها در ادبیات و هنر غرب، افسانه شاه آرتور، جادو در یونان و روم، دیرینه‌نگاری، تفکر اسلامی، باستان‌شناسی در فرضیه و عمل و تصویر زنان در قرون وسطی است.

پروفسور امیلی سلاو، که هدایت این دوره را بر عهده دارد، در این باره می‌گوید: «افزایش علاقه اخیر به جادو و علوم غیبی در داخل و خارج از محیط دانشگاهی، بازتاب سوالاتی است که در جامعه نسبت به این موضوع وجود دارد.»

خانم سلاو اضافه کرد: «استعمارزدایی، کاوش در تاریخچه معرفت‌شناسی‌های جایگزین، فمینیسم و مبارزه با نژادپرستی هدف اصلی این برنامه درسی را تشکیل می‌دهند.»

این دوره تحصیلی یک ساله توسط گروه مطالعات اسلام و عرب دانشگاه اکستر ارائه می‌شود و هزینه آن ۱۲ هزار پوند تعیین شده است.

به گفته مسئولان این مقطع، داشتن مدرک «جادو و علوم غیبی» می‌تواند دانشجویان را برای فعالیت در زمینه تدریس، مشاوره و راهنمایی آماده کند و همچنین در زمینه یافتن کار در حوزه میراث فرهنگی و موزه‌ها، کتابخانه‌ها، مراکز گردشگری، سازمان‌های هنری و یا صنعت نشر به آنان یاری برساند.

پروفسور امیلی سلاو با تاکید بر نقش جادو در تاریخ فرهنگ غرب گفت: «این دوره کارشناسی ارشد دانشجویان را قادر می‌سازد این فرض را که غرب محل عقل‌گرایی و علم بوده در حالی که بقیه جهان در جادو و خرافات به سر می‌برده‌اند، مورد بازنگری قرار دهند.»

عکس: کانوا
جادو و علوم غریبه از دیرباز علاقه‌مندان خود را داشته استعکس: کانوا

این نخستین دوره تحصیلات تکمیلی و یکی از معدود مدارک تحصیلی در نوع خود در بریتانیا و جهان برای مطالعه تاریخ جادو و نقش آن در غرب و شرق به شمار می‌رود.

دانشگاه ولز جنوبی پیش از این یک دوره درسی «علم و جادو» را به عنوان بخشی از مدرک لیسانس تاریخ خود برای دانشجویان ارائه داده بود. کالج امپریال لندن نیز یک دوره آموزشی ۲۰ هفته‌ای با عنوان «تاریخ جادوگری، جادو و علوم غیبی» را برگزار می‌کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

در خارج از بریتانیا نیز دانشگاه اسلو در نروژ یک واحد درسی برای دانشجویان مقطع لیسانس را به تاریخ جادو و جادوگری اختصاص داده بود

اولین مدرک جادویی که توسط دولت به رسمیت شناخته شده است توسط موسسه «دوبل فون»، یک مرکز ویژه مطالعات جادو در پاریس، ارائه شده بود و نخستین دانشجویان آن در سال ۲۰۲۰ فارغ التحصیل شده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسکاتلند جادوگران را عفو می‌کند

فال‌گیرهای رومانی می‌خواهند با جادو سیاستمداران را به راه راست هدایت کنند

اظهارات بحث‌برانگیز محقق کمبریج: «اگر شایسته‌سالاری در کار بود، هیچ سیاه‌پوستی استاد هاروارد نمی‌شد»