Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سانسور تصویر دو ورزشکار زن در تلویزیون چین؛ آیا پای واقعه تیان‌آن‌من در میان است؟

تصویر دو قهرمان دو‌میدانی زنان چین در بازی‌های آسیایی هانگژو
تصویر دو قهرمان دو‌میدانی زنان چین در بازی‌های آسیایی هانگژو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز چهارم ماه ۶ (ژوئن) همواره برای چینی‌ها تداعی‌کننده ورود تانک‌های ارتش به میدان تیان‌آن‌من برای سرکوب خونین جنبشی دموکراسی‌خواهانه با محوریت دانشجویان در سال۱۹۸۹ است.

آگهی

سی‌ان‌ان در گزارشی مدعی شده است که تلویزیون چین تصویر دو ورزشکار زن این کشور را در بازی‌های آسیایی هانگژو به دلیل تداعی نمادی مرتبط با واقعه میدان تیان‌آن‌من، سانسور کرده است.

این نماد در واقع دو عدد ۴ و ۶ است که به عنوان شماره خطوط مسابقه فینال دو با مانع در بازی‌های آسیایی هانگژو، هر یک به صورت برچسب روی لباس یکی از این ورزشکاران درج قرار گرفته بود.

لین یووِئی با برچسب شماره ۶ وقتی در پایان مسابقه فینال این رشته، وو یانی، دیگر ورزشکار زن چینی با برچسب شماره ۴ را در آغوش می‌کشد این دو عدد کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و به نوعی نماد ۶-۴ که یادآور واقعه کشتار خونین میدان تیان‌آن‌من در ششم ژوئن (روز چهارم از ماه ششم میلادی) ۱۹۸۹ است، شکل می‌گیرد.

روز چهارم ژوئن همواره برای چینی‌ها تداعی‌کننده ورود تانک‌های ارتش به میدان تیان‌آن‌من برای سرکوب خونین جنبشی دموکراسی‌خواهانه با محوریت دانشجویان است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی مدعی شده است که شکل‌گیری اتفاقی نماد این واقعه هنگام هم‌آغوشی دو قهرمان دومیدانی‌کار چینی در پایان مسابقه فینال دو با مانع، با سانسور رسانه‌های این کشور همراه شده است.

پکن همواره کلیه ارجاعات به این رویداد را به شدت کنترل می‌کند، به همین منظور سانسورچی‌های چینی هر گونه اشاره به واقعه میدان تیان‌آن‌من، چه به صورت مستقیم و یا از طریق‌ انعکاس نماد‌های آن را در شبکه‌های اجتماعی زیر نظر دارند و به سرعت آنها حذف می‌کنند.

این اقدام حتی اغلب زمانی که دو عدد ۴ و ۶ به عنوان نماد‌های روز و ماه این واقعه و یا عدد‌های ۸ و ۹ به عنوان دو عدد پایانی سال وقوع این رویداد به صورت اتفاقی و بی ارتباط با چنین واقعه‌ای کنار هم قرار می‌گیرند، نیز انجام می‌شود.

مسابقه فینال رشته دو با مانع زنان در بازی‌های آسیایی هانگژو، یکشنبه اول اکتبر، همزمان با روز ملی چین برگزار شد.

در گزارش سی‌‌ان‌ان آمده است که مقامات چینی در این مناسبت برای مقابله با هرگونه نماد مخالفت با دستگاه حاکم که ممکن است توجه‌ را از جشن‌ها منحرف و به سوی واقعه‌ای خاص معطوف کند، بسیار دقیق‌تر و سخت‌گیرانه‌تر عمل می‌کنند.

Vincent Thian/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
فینال رشته دو با مانع زنان در بازی‌های آسیایی هانگژوVincent Thian/Copyright 2023 The AP. All rights reserved

بنا به این گزارش، شبکه تلویزیون دولتی چین، عکس مربوط به دو ورزشکار زن این کشور در فینال مسابقات دو با مانع را یکشنبه شب ابتدا در حساب کاربری خود در «ویبو»، شبکه اجتماعی مشابه توییتر در چین، منتشر کرد، اما حدود یک ساعت بعد آن را برداشت.

تصویر یاد شده اما با حذف اعداد برچسب شده به لباس ورزشکاران در مطلبی روز دوشنبه توسط خبرگزاری دولتی شین‌هوا منتشر شد.

چین نه تنها هرگونه انتقاد از حزب کمونیست را در این کشور برنمی‌تابد و آنرا سانسور می‌کند بلکه این سخت‌گیری را در خصوص مواردی که از نگاه مقامات این کشور با ارزش‌ها و ایدئولوژی حزب حاکم ناسازگار است نیز اعمال می‌کند.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه درخشش زنان ایرانی در بازی‌های آسیایی؛ کسب مدال در دوچرخه‌سواری، قایقرانی و تکواندو

تیم مردانه افغانستان در بازی‌های آسیایی هانگژو؛ زنان در تبعید جداگانه شرکت کردند

دیپلماسی بازی‌های آسیایی؛ اسد پس از نزدیک به ۲۰ سال به چین رفت و با شی جین‌پینگ دیدار کرد