Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اعتراض‌های کم‌سابقه در چین؛ شعار «شی جین پینگ استعفا» و سانسور در شبکه‌های اجتماعی

تجمعات اعتراض‌آمیز در چین
تجمعات اعتراض‌آمیز در چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهرهای پکن، شانگهای و ووهان روز یکشنبه به دنبال فراخوان منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی صحنه اعتراض‌های گروهی از شهروندان چینی بود. این اعتراض‌ها طی چند دهه گذشته بی‌سابقه محسوب می‌شود.

آگهی

مقامات چین سانسور اخبار و گزارش‌های مرتبط با اعتراض‌های چند روز اخیر در این کشور علیه محدودیت‌های اعمال شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را در دستور کار قرار داده‌اند. 

شهرهای پکن، شانگهای و ووهان روز یکشنبه به دنبال فراخوان منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی صحنه اعتراض‌های گروهی از شهروندان چینی بود. این اعتراض‌ها طی چند دهه گذشته بی‌سابقه محسوب می‌شود.

معترضان شعارهایی از جمله «تست کرونا نمی‌خواهیم، ما گرسنه هستیم»، «شی جین پینگ استعفا» و «نه به قرنطینه، ما آزادی می‌خواهیم» سر دادند. 

این اعتراض‌ها در حالی صورت می‌گیرد که چین اکنون تنها اقتصاد بزرگ جهان محسوب می‌شود که همچنان سیاست سختگیرانه معروف به «کووید صفر» در قبال همه‌گیری کرونا را اجرا می‌کند. بر همین اساس شهروندان همچنان با قرنطینه‌های سختگیرانه و تست‌های مکرر و تقریبا روزانه روبرو هستند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شعار کناره‌گیری شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین از قدرت در حالی از سوی معترضان سر داده شده است که او چند هفته پیش در کنگره حزب کمونیست برای سومین دوره پیاپی زمام امور را در چین در دست گرفت.

مقامات چین هرگونه اشاره به تجمعات اعتراضی روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی این کشور را حذف کرده‌اند. برهمین اساس جستجوی نام و محل تجمعات اعتراضی در شبکه‌های اجتماعی بی‌نتیجه خواهد بود. 

بنا به گزارش‌ها ماموران پلیس روز دوشنبه در محل تجمعات روز یکشنبه در پکن و شانگهای حضور چشمگیری داشتند. این در حالی است که شماری از شرکت‌کنندگان در این تجمع‌ها بازداشت شده‌اند. 

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در چین روز دوشنبه با شناسایی بیش از ۴۰ هزار مورد جدید رکورد تازه‌ای ثبت کرد. با این حال گزارش شده است که اکثر مبتلایان علائم بیماری «کووید ۱۹» را ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شباهت دردسرساز رئیس جمهوری چین؛ نمایش فیلم پرفروش وینی پو در هنگ‌کنگ لغو شد

عقب‌نشینی مقام‌های چینی از اعمال محدودیت‌های کرونایی پس از شدت‌گیری اعتراضات مردمی

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای