Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دولت چین حرف «N» را در جستجوهای اینترنتی سانسور کرد

دولت چین حرف «N» را در جستجوهای اینترنتی سانسور کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از قرار معلوم این سانسور عجیب و غریب به تغییر قانون اساسی چین برای گسترش قدرت شی جین‌پینگ مربوط بوده است

آگهی

جمهوری خلق چین، دولت خوشنامی در زمینه آزادی بیان و اطلاعات نیست. با این حال به نظر می‌رسد سانسورچی‌های این کشور اخیرا کاربرد حرف «N» را در پیام‌رسان «ویبو»( معادل چینی توییتر) مسدود کرده اند.

دلیل این کار مقام‌های چینی هنوز کاملا مشخص نیست، اما ویکتور اچ مایر، استاد زبان و ادبیات چینی دانشگاه پنسیلوانیا معتقد است که این تصمیم احتمالا از وحشت رهبران پکن ناشی شده است. آقای مایر در چاینا دیجیتال تایمز نوشته است شاید این وضعیت به دلیل جلوگیری از دست به دست شدن پیام درباره دوره‌های ریاست جمهوری شی جی‌پینگ به وجود آمده باشد؛ اینکه شماری از مقام‌های عالی‌رتبه چینی، این احتمال را داده باشند که حرف لاتین «N» در مفهوم «شمار یا مرتبه» به کار رفته و ناظر بر «N مرتبه دوره ریاست جمهوری» یا بیشتر از «N مرتبه دوره ریاست جمهوری» شی‌ جین‌پینگ شود.

به نمایش در نیامدن حرف «N» در پیام‌رسان ویبو البته موقتی بود و توضیح استاد مایر هم صرفا یک «فرضیه» است. با این حال، آنچه بدیهی به نظر می‌رسد، گسترش حیطه اختیارات شی‌ جین‌پینگ و امکان حکومت وی به عنوان رهبر مادام‌العمر چین است.

نمونه‌هایی از کلمات و اعداد ممنوع در چین

پکن در سال ۱۹۸۹ تظاهرات دانشجویان دموکراسی خواه را در میدان تیان‌آنمن سرکوب کرد. از آن زمان تاکنون، حزب کمونیست چین توانسته است، اعتراضات پراکنده روشنفکران و نارضیان را در نطفه خفه کند. شاید به‌جز جنبش «چتر» در هنگ‌کنگ، حرکت دیگری به نام جنبش دموکراسی‌خواهی در چین پیدا نکنیم. گرچه پکن هرگز کشوری خوشنام در رعایت حقوق بشر و آزادی‌های مدنی نبوده است اما، به نظر می‌رسد از هفته پیش و پس از لغو محدودیت دو دوره متوالی یک شخص برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری، نگرانی‌ها نسبت به تبدیل شی‌جین‌پینگ از رئیس دولت به امپراطور به شدت افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

چین از اواخر دهه هفتاد و همزمان با سیاست‌های «مائوزدایی» دنگ شیايوپینگ، از کیش شخصیت مائو تسه‌تونگ، بنیانگذار جمهوری خلق فاصله گرفت. این بار، این هراس وجود دارد که ساز و برگ‌های ايدئولوژیک و سرکوب چین برای خلق کیش شخصیتی جدید، آنهم برای رهبری که در حد و اندازه‌های مائو نیست فعال شوند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شباهت دردسرساز رئیس جمهوری چین؛ نمایش فیلم پرفروش وینی پو در هنگ‌کنگ لغو شد

تصویر مجسمه «ونوس ویلندورف» از فیسبوک حذف شد

سانسور تصویر دو ورزشکار زن در تلویزیون چین؛ آیا پای واقعه تیان‌آن‌من در میان است؟