Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تصویر مجسمه «ونوس ویلندورف» از فیسبوک حذف شد

تصویر مجسمه «ونوس ویلندورف» از فیسبوک حذف شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فیسبوک تصویر مجسمه «ونوس ویلندورف» که پیکره عریان یک زن از دوران پارینه سنگی است را تصویری «پونوگرافیک» تشخیص داده و پست محتوی این تصویر را سانسور کرده است.

آگهی

فیسبوک تصویر مجسمه «ونوس ویلندورف» که پیکره عریان یک زن از دوران پارینه سنگی است را تصویری «پونوگرافیک» تشخیص داده و پست حاوی این تصویر را سانسور کرده است.

ماجرا از آن آغاز شد که لارا جیاندا یک هنرمند ایتالیایی در پستی در صفحه شخصی‌ خود تصویر مجسمه «ونوس ویلندورف» را به اشتراک گذاشت. فیسبوک بر اساس قوانین مبارزه با هرزه‌نگاری و تصاویر مبتذل، پست خانم جیاندا را بعد از تشخیص به عنوان «تصویر پورنوگرافیک خطرناک» حذف کرد. خانم جیاندا بعد از چندین بار تلاش موفق به انتشار تصویر عریان این زن پارینه سنگی شد. وی از مخاطبانش خواست تا هر چه بیشتر تصویر مجسمه «ونوس ویلندورف» را بازنشر دهند تا با سانسور هنر مبارزه شود.

مجسمه «ونوس ویلندورف» یک تندیس ۱۱،۵ سانتی‌متری است که قدمتش به حدود بیست تا سی هزار سال قبل از میلاد بازمی‌گردد. این مجسمه کوچک پارینه سنگی در موزه تاریخ طبیعی وین نگه‌داری می‌شود. این موزه در واکنش به سانسور تصویر«ونوس ویلندورف» گفت: «یک شیء باستانی و به خصوص پیکره این زن سمبلی تاریخی‌ است و نباید سانسور شود. در واقعیت هیچ اثر هنری نباید سانسور شود».

بیشتر بخوانید:جورج سوروس: فیسبوک و گوگل سد راه دموکراسی هستند

بعد از هیاهو‌های ناشی از این اتفاق، روز پنج‌شنبه فیسبوک در بیانه‌ای از سانسور تصویر «ونوس ویلندورف» عذرخواهی کرد و اضافه کرد: «سیاست ما حذف تصاویر لخت است اما برای این مجسمه استثناء قائل می‌شویم».

این اولین بار نیست که فیسبوک آثار هنری را به عنوان تصاویر پورن تشخیص می‌دهد و سانسور می‌کند. چندی پیش فیسبوک حساب یک کاربر فرانسوی که عکسی از تابلوی ‌«منشاء جهان» اثر «گوستاو کوربه» را به اشتراک گذاشته بود، بست. این کاربر فرانسوی که استاد تاریخ هنر است از فیسبوک به علت «سانسور و محدود کردن آزادی بیان» شکایت کرده است. وکیل این کاربر معتقد است که تابلوی ‌«منشاء جهان» یک میراث فرهنگی است و باید از حق انتشار آن دفاع کرد. ‌

Carroy [Public domain], via Wikimedia Commons
تابلوی ‌«منشاء جهان» اثر «گوستاو کوربه» در موزه اورسی پاریسCarroy [Public domain], via Wikimedia Commons

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیکاسو در نیویورک چمن کوتاه می‌کند

اعتراض ایرانیان و ايران شناسان به حذف نام خلیج فارس در موزه توکیو

دولت چین حرف «N» را در جستجوهای اینترنتی سانسور کرد