Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اعتراض ایرانیان و ايران شناسان به حذف نام خلیج فارس در موزه توکیو

Persian Gulf
Persian Gulf
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تغیر نام خلیج فارس به خیلج یا خلیج عرب از دهه ۶۰ میلادی، در برخی از کشورهای عربی و از سوی ملی‌گرایان عرب شروع شد. حتی در نقشه‌هایی که در کشورهای عربی در دهه ۵۰ میلادی یا پیشتر منتشر شده، نام خلیج فارس بکار رفته است.

آگهی

ایرانیان و ايران شناسان ژاپن به اقدام موزه ملی توکيو، در استفاده از نام خليج به جای خليج در نقشه‌هايی که به نمایش گذاشته شده است، اعتراض کردند.

این مساله در زمان برپايی نمايشگاه ويژه عربستان سعودی، رخ داد و نام خلیج در نقشه‌هايی که از سوی این موزه برای بازدید علاقه‌مندان در معرض نمایش رار داده شده است، به چشم می‌خورد.

به گزارش سرويس بين‌الملل خبرگزاری صدا و سيما ايرانيان مقيم توکيو به نشانه اعتراض به اين اقدام در حال تهيه نامه و دادخواستی انتقادی هستند تا مراتب اعتراض خود را نسبت به این مساله به گوش مسئولان موزه ملی توکيو برسانند.

خلیج فارس در طول تاریخ و از سده‌های پیشین به این سو به همین نام خوانده شده است. این نام را حتی می‌توان در نقشه‌هایی که توسط استرابو و بطلیموس، تاریخ‌نگاران، جغرافیدانان و اخترشناس یونان باستان کشیده شد، مشاهده کرد.

نقشه متعلق به قرن ۱۸ میلادی به زبان فرانسوی که در آن نام خلیج فارس نوشته شده است
نام خلیج فارس در نقشه ایران که در قرن ۱۸ میلادی ترسیم شده به چشم میخورد
آبراهام اورتلیوس، جغرافیدان و نقشه‌نگار فلامان در قرن ۱۶ میلادی در ترسیم نقشه ایران و عراق از خلیج فارس نام برده‌ است

بیشتر بخوانید:

با این حال، به دنبال شدت یافتن احساسات ملی‌گرایانه در کشورهای عربی در دهه ۶۰ میلادی، در برخی از کشورهای عربی و از سوی میهن‌پرستان عرب واژگانی چون «خلیج»، «خلیج عربی» و «خلیج بصره» بجای خلیج فارس بکار رفت. اما با مراجعه به نقشه‌هایی که در کشورهای عربی در دهه ۵۰ میلادی یا پیشتر منتشر شدند، می‌توان نام خلیج فارس را یافت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصویر مجسمه «ونوس ویلندورف» از فیسبوک حذف شد

شهرداری توکیو برای افزایش نرخ زاد و ولد اپلیکیشن دوستیابی راه‌اندازی می‌کند

پیام‌آوران صلح؛ درختانی که از بمب اتمی در هیروشیما جان سالم به در بردند