Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پرفروش‌های هالیوود در انتظار نمایش؛ تیغ سانسور چین بر گردن هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ
هنگ‌کنگ Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تقریبا تمامی بازداشت‌شدگان تحت قانون تازه، فعالان دموکراسی‌خواه هستند و مقامات قضایی هنگ‌کنگ مشخصا به تأثیر مستندهای حاوی «تجلیل» از تظاهرات و یا «تحریک» مردم به اعتراض اشاره کرده‌اند.

آگهی

مقامات هنگ‌کنگ اعلام کرده‌اند که تحت قانون تازهٔ ممیزی در این شهر، محصولات سینمایی، اعم از قدیمی و جدید، به منظور بررسی احتمال «نقض امنیت ملی» بازبینی می‌شوند.

ادوارد یائو، وزیر تجارت هنگ‌کنگ اعلام کرد: «نمایش هر فیلمی اعم از ساخته‌های قبلی، کنونی یا آینده، برای نیازمند مجوز است.»

طبق این مصوبه، نمایش فیلم‌های غیرقانونی، برای متخلفان حداکثر ۱۳۰ هزار دلار جریمه و ۳ سال زندان دربر دارد. این در حالی است که هنگ‌کنگ خود علاوه بر سینماگران مطرح، سینمادوستان بسیاری دارد و از دیرباز لوکیشن محبوبی هم برای فیلمسازان بوده است.

بند تازه‌ای از قانون ممیزی محصولات فرهنگی که روز چهارشنبه در هنگ‌کنگ اجرایی شد، اقدام دیگری در راستای سرکوب مخالفان پکن و دموکراسی‌خواهان در هنگ‌کنگ شمرده می‌شود.

کنشگران می‌گویند تقریبا تمامی کسانی که تحت قانون جدید بازداشت شده‌اند فعالان دموکراسی‌خواه هستند و مقامات قضایی هنگ‌کنگ در این رابطه، مشخصا به تأثیر فیلم‌های مستند‌ی اشاره کرده‌اند که حاوی «تجلیل» از تظاهرات و یا «تحریک» مردم به اعتراض بوده است.

آسیوشیتد پرس
ورودی یک سینما در هنگ‌کنگآسیوشیتد پرس

کارزار ممیزی در پکن؛ کابوس هالیوودی که به بازار چین چشم داشت

قانون اخیر اوضاع بازار محصولات فرهنگی را در هنگ‌گنگ هرچه بیشتر به چین شبیه می‌کند، جایی که طبق کارزار تازهٔ ممیزی، تمامی محصولات فرهنگی با شدّتی بیش‌ازپیش از زیر تیغ سانسور می‌گذرند، از بازی‌های ویدئویی و آهنگ‌های پاپ گرفته تا سرویس‌های پخش آنلاین و فیلم‌های سینمایی.

چین نزدیک به یک دهه است که با عنوان حمایت از سینمای ملی، و با هدف کنترل تأثیر غرب، سالانه فقط به ۳۴ فیلم خارجی، و گاه با تأخیری چند هفته‌ای نسبت به نمایش جهانی آنها، اجازه نمایش می‌دهد، در حالی که فقط ۲۵ درصد از فروش بلیط نصیب استودیوهای سازنده این فیلم‌ها می‌شود.

این در حالی است که، نت فیلیکس و دیگر شبکه‌های نمایش خانگی تا کنون نتوانسته‌اند از مرز قوانین سخت‌گیرانه چین بگذرند و در بازار پرسود محصولات فرهنگی آن جایی بیابند.

قوانین ممیزی در چین که به‌تازگی سخت‌گیرانه‌تر هم شده‌اند، سبب تقویت استودیوهای فیلمسازی داخلی شده است. برای نمونه، پرفروش‌ترین فیلم امسال این کشور محصولی داخلی به نام «مامان سلام» است که تا کنون طبق اعلام سایت «باکس آفیس موجو» ۸۲۲ میلیون دلار در گیشته فروخته و عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال جهان را یدک می‌کشد.

این در حالی است که گیشه‌پُرکن‌های هالیوودی نظیر «بیوهٔ سیاه» یا «گشت‌وگذار در جنگل» (هر دو محصول شرکت دیزنی) که مدتی است پخش جهانی‌شان آغاز شده، هنوز در چین منتظرند تا نوبت نمایش‌شان برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«بروس‌لی افغانستان» رویای هالیوودی‌اش را تحقق می‌بخشد

چین پخش تصاویر مردانِ زن‌سان و دارای زیبایی‌های زنانه را از تلویزیون ممنوع کرد

نخستین اکران «قهرمان» جدیدترین فیلم فرهادی در بخش رقابتی جشنواره فیلم کن