پیش‌گیری اجباری بارداری در گرینلند؛ زنان بومی از «دانمارکِ استعمارگر» غرامت می‌طلبند

یکی از زنان بومی گرینلند و از قربانیان سیاست دانمارک در خصوص پیشگیری از بارداری
یکی از زنان بومی گرینلند و از قربانیان سیاست دانمارک در خصوص پیشگیری از بارداری Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وکیل این افراد روز دوشنبه خبر داد که گروهی از زنان بومی گرینلند به دلیل اینکه دانمارک در دهه ۱۹۶۰ میلادی بدون آگاهی آن‌ها اقدام به راه‌اندازی یک کارزار پیشگیری از بارداری کرده بود، درخواست پرداخت غرامت دارند.

آگهی

با توجه به اینکه قرار نیست نتیجه تحقیقات رسمی دولت گرینلند و استعمارگر سابق آن یعنی دانمارک تا قبل از ماه مه سال ۲۰۲۵ میلادی منتشر شود، این گروه از زنان گرینلندی همین حالا طلب دریافت غرامت‌های خود را دارند، چرا که برخی از این زنان در حال حاضر در سنین هفتاد و هشتاد سال به سر می‌برند.

«نایا لیبرت»، یکی از زنانی که به دنبال دریافت این غرامت است به خبرگزاری رویترز گفت: «وقتی به وضوح می دانیم که قانون و حقوق بشر نقض شده است، با این وجود به چه چیزی دیگری احتیاج است.»

این رسوایی زمانی برملا شد که شبکه تلویزیونی «دی.آر.» دانمارک سال گذشته میلادی گزارشی تهیه کرد که بر طبق آن، بین سال‌های ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۰، تعداد ۴۵۰۰ دستگاه داخل رحمی آی.یو.دی. بدون اطلاع یا رضایت افراد بومی، در زنان و دخترانی به کم سن و سالی ۱۳ ساله جای گذاری شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پس از انتشار این گزارش، دولت‌های دانمارک و گرینلند گروهی از محققان را مأمور کردند تا میزان گسترگی این پرونده‌ها و فرآیندی که منجر به اجرای «کارزار پیشگیری از بارداری بدون رضایت افراد» بین سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۱ میلادی شده است را بررسی کنند.

این کارزار تنها زمانی خاتمه یافت که گرینلند در سال ۱۹۹۱ توانست کنترل اداره و نظارت بر نظام مراقبت‌های بهداشتی خود را به دست آورد.

«مادز پرامینگ»، وکیل این زنان به رویترز گفت که این زنان به دنبال ۳۰۰ هزار کرون دانمارکی (معادل تقریبی ۴۲ هزار دلار) هستند.

او روز دوشنبه این ادعای مطرح شده را به نمایندگی از زنان به دفتر مته فردریکسن، نخست وزیری دانمارک فرستاد. دفتر نخست وزیری دانمارک به درخواست رویترز برای اظهار نظر در این مورد پاسخی نداد.

آسوشیتدپرس
نمونه‌هایی از دستگاه پیش‌گیری آی.یو.دیآسوشیتدپرس

گرینلند تا سال ۱۹۵۳ مستعمره دانمارک بود، اما اکنون به عنوان قلمرو نیمه مستقل دانمارک محسوب می‌شود و تنها ۵۷ هزار نفر جمعیت دارد.

در سال‌های اخیر اتهامات دیگری هم در مورد سوء رفتار مقامات دانمارکی علیه مردمان بومی این مستعمره‌نشین سابق در گرینلند مطرح شده است.

همین سال گذشته بود که دانمارک علنا از شش نفر از قربانیان بازمانده از یک آزمایش اجتماعی که در سال ۱۹۵۰ انجام شده بود عذرخواهی کرد. در آن سال، ۲۲ کودک گرینلندی از خانواده‌هایشان گرفته شدند و به دانمارک فرستاده شدند تا در جامعه دانمارک ادغام شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ روسیه با اوکراین؛ آتش سنگین توپخانه و بمباران مداوم طرفین را از پیشروی باز داشته است

نتایج یک تحقیق؛ تاثیرات قرص‌های ضدبارداری بر ابتلای زنان به افسردگی در سنین مختلف چگونه است؟

حمایت فرانسه از «حق سقط جنین» زنان آواره اوکراینی؛ ۶۰ هزار یورو به ختم داوطلبانه بارداری اختصاص یافت