استولتنبرگ در کی‌یف: اوکراین بیش از همیشه به ناتو نزدیک است

کنفرانس خبری مشترک دبیر کل ناتو و رئیس جمهوری اوکراین در کی‌یف
کنفرانس خبری مشترک دبیر کل ناتو و رئیس جمهوری اوکراین در کی‌یف Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سران کشورهای بزرگ عضو پیمان آتلانتیک شمالی در حال حاضر با پیوستن اوکراین به این ائتلاف موافق نیستند و این موضوع را به آینده و پایان تهاجم نظامی روسیه به این کشور منوط کرده‌اند.

آگهی

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی می‌گوید که اوکراین بیش از همیشه به پیوستن به ناتو نزدیک شده است.

آقای استولتنبرگ این سخنان را روز پنجشنبه در جریان سفری غیرمنتظره و از پیش اعلام نشده به کی‌یف ایراد کرد.

وی در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ولودیمیر زلنسکی، اوکراین را که از فوریه ۲۰۲۲ در حال دفاع در برابر تهاجم نظامی روسیه است، بیش از هر زمان دیگری نزدیک به ناتو دانست.

از سوی دیگر، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نیز پیوستن کشورش به ناتو را قطعی خواند و تاکید کرد که اکنون تنها مسئله زمان در این مطرح است.

مسکو پیش‌تر ابراز تمایل اوکراین برای پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی را تهدیدی‌ بالقوه علیه روسیه و یکی از دلایل تهاجم نظامی علیه این کشور عنوان کرده بود.

دبیر کل ناتو ماه گذشته میلادی حمایت نظامی از اوکراین را در تقابل با روسیه تنها راه حل کنونی بحران جاری خوانده و تاکید کرده بود که برای دستیبابی به صلح پایدار و عادلانه تنها باید از اوکراین حمایت نظامی کرد.

وی همچنین یادآور شده بود که این بر عهده اوکراین است تا در باره زمان انجام مذاکره تصمیم بگیرد اما تا آن موقع وظیفه کشورهای عضو ناتو تنها حمایت از این کشور است.

این در حالیست که روسیه اعلام کرده قصد دارد هزینه های نظامی خود را در سال ۲۰۲۴ نزدیک به ۷۰ درصد افزایش دهد؛ موضوعی که حکایت از عزم این کشور برای ادامه مداخله نظامی در اوکراین است.

سران کشورهای بزرگ عضو پیمان آتلانتیک شمالی در حال حاضر با پیوستن اوکراین به این ائتلاف موافق نیستند و این موضوع را به پایان تهاجم نظامی روسیه به این کشور منوط کرده‌اند.

هر چند که تعهدات امنیتی بلند مدت قدرت‌های بزرگ ناتو به اوکراین در چارچوب برنامه‌ای موسوم به «اقدام عضویت» بیش از عضویت قطعی و رسمی این کشور در آینده نزدیک محتمل به نظر می‌رسد.

ولودیمیر زلنسکی نیز پیش‌تر در همین راستا قبل از برپایی نشست سران ناتو در ویلنیوس، خواستار تعهدات واضح و آشکار ناتو در خصوص چشم‌انداز عضویت کشورش در پیمان آتلانتیک شمالی پس از پایان یافتن تهاجم نظامی روسیه شده بود.

اعضای ناتو در نشست ویلنیوس متعهد شدند در صورت فراهم شدن شرایط به سرعت از اوکراین برای پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی دعوت به عمل آورند و کلیه موانع دست و پا گیر اداری را در این میان کنار بزنند.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار غیرمنتظره زلنسکی از مقر ناتو در بروکسل؛ تلاش برای دریافت سلاح‌های بیشتر قبل از آغاز زمستان

کریدور «سووالکی»، نقطه ضعف بزرگ ناتو در برابر روسیه؛ اشتباه محاسباتی مسکو و تدبیر ناتو چه بود؟

زلنسکی خواستار شتاب در روند اجرایی شدن مصوبه کمک نظامی آمریکا به اوکراین شد