Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شش زن مهاجر با ارسال پیام برای خبرنگاران از داخل یک کامیون یخچال‌دار نجات یافتند

France Police
France Police Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شش زن مهاجر شامل چهار تبعه ویتنام و دو عراقی که بیش از ۱۰ ساعت را در فضای تنگ و مملو از جعبه‌های موز در پشت یک کامیون یخچال‌دار گذرانده بودند، توانستند با ارسال پیامک به خبرنگاران شبکه بی‌بی‌سی جهانی و لوموند، از دامی که برایشان پهن شده بود نجات یابند.

آگهی

این حادثه روز چهارشنبه ۲۷ سپتامبر روی داد و این شش زن مهاجر که امیدوار بودند با کامیون به بریتانیا یا ایرلند بروند، وقتی متوجه شدند که کامیون در جهت مخالف در حال حرکت است، به شدت ترسیدند و تقلا برای یافتن راهی برای نجات خود را آغاز کردند.

تلاش آنها برای یافتن راه نجات نیز در حالی بود که دمای محفظه کوچک کامیون یخچال‌دار رو به کاهش بود. درنهایت یکی از زنان ویتنامی توانست با یکی از خبرنگاران بخش ویتنام بی‌بی سی جهانی در لندن ارتباط برقرار کند و پیامکی برای خانم «خوئه بی‌لو» بفرستد.

او در این پیام نوشت: «خیلی سرد است و کولر کامیون نیز کار می‌کند.» او در این پیام افزود که درهای کامیون با میله آهنی مهر و موم شده که به این معنی است که زنان به دام افتاده‌اند.

این مهاجر همچنین دو ویدئوی کوتاه برای خانم «لو» فرستاد که فضایی مملو از جعبه‌ها را نشان می‌داد و تنها محیطی بسیار کوچک به وسعت چند سانتی‌متر برای زنان باقی می‌گذاشت. در یک ویدئو نیز صدای زنی شنیده می‌شد که به انگلیسی می‌گفت: «نمی‌توانم نفس بکشم».

اگرچه پلاک، مکان و مسیر کامیون مشخص نبود اما پیام‌دهنده توانست موقعیت مکانی جی‌پی‌اس خود را به اشتراک بگذارد که به خانم «لو» امکان داد موقعیت کامیون را در نزدیکی شهر لیون فرانسه پیدا کند.

او به سرعت دست به کار شد و به همکارانش در فرانسه پیام داد. او همچنین متوجه شد که زنان مهاجر توانستند با خبرنگاری از نشریه لوموند که در شهر لندن زندگی می‌کند نیز تماس بگیرند و از او کمک بخواهند. خبرنگار لوموند نیز پلیس فرانسه را در جریان این واقعه گذاشته بود.

به این ترتیب، نزدیک‌ترین ایستگاه پلیس فرانسه به محل حرکت کامیون، در جریان واقعه قرار گرفت و تمام جزئیاتی که خانم «لو» جمع آوری کرده بود نیز در اختیار پلیس گذاشته شد.

خانم «لو» به ردیابی کامیون ادامه داد تا زمانی که نیروهای پلیس فرانسه موفق شدند آن را پیدا کنند. او همزمان ارتباط خود با مهاجران داخل کامیون را نیز حفظ کرد و به آنها اطمینان داد که پلیس فرانسه مطلع شده و در جستجوی آنهاست.

خانم «لو» می‌گوید که این حادثه، برای او یادآور ماجرای مرگ ۳۹ شهروند ویتنامی در سال ۲۰۱۹ در یک کامیون در اسکس بریتانیا بود که همگی خفه شده بودند.

حرکت از دانکرک

پلیس فرانسه موفق به رهگیری کامیون و دستگیری راننده آن شد و اعلام کرد که تحقیقات در این باره به ظن قاچاق انسان آغاز شده است.

پلیس همچنین افزود که این زنان را در حالی پیدا کرده که دمای داخل کامیون ۶ درجه سانتیگراد بوده است.

این زنان در پیامهایشان توضیح داده بودند که حدود نیمه‌شب در شهر دانکرک واقع در شمال فرانسه سوار این کامیون شده بودند؛ با این امید که به بریتانیا یا ایرلند بروند. اما وقتی اطلاعات جی‌پی‌اس نشان می‌دهد که آنها در مسیری کاملا مخالف و به سمت جنوب فرانسه در حرکت هستند، نگران می‌شوند و به فکر راه نجات می‌افتند.

یک دادستان در فرانسه نیز اعلام کرد که این وسیله نقلیه متعلق به کشور لیتوانی بوده و راننده تحت بازجویی قرار دارد. دادستان گفت که هر شش زن از کامیون نجات یافتند که یکی از آنها نیز بسیار کوچک (پایین‌تر از سن قانونی) بوده است.

دادستان همچنین اعلام کرد که این شش زن آزاد شده‌اند؛ چهار نفر از آنها باید خاک فرانسه را ترک کنند و دو نفر دیگر می‌توانند برای ارائه درخواست پناهندگی در فرانسه بمانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

متهمان کامیون مرگ مهاجران ویتنامی در بریتانیا به ۷۸ سال حبس محکوم شدند

مراسم خاکسپاری دو جوان ویتنامی از سرنشینان «کامیون مرگ»

پلیس بریتانیا: همه ۳۹ سرنشین «کامیون مرگ» ویتنامی بودند