Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پیش‌بینی تازه از رشد اقتصادی روسیه و اوکراین؛ مسکو برخلاف انتظارها رونق را حاکم کرد

روسیه
روسیه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) روز چهارشنبه اعلام کرد که خزانه دولتی مسکو در پی افزایش قیمت جهانی نفت و شکل‌گیری بازارهای صادرات ی جدید، به ویژه در چین و هند، تقویت شده است.

آگهی

پس از تهاجم نظامی مسکو به خاک اوکراین، غرب مجموعه‌ای از تحریم‌ها را علیه روسیه اعمال کرد که از دوره جنگ سرد به این سو، بی‌سابقه بوده است. 

با این حال، کارشناسان در ماه اوت به یورونیوز گفتند که شکاف‌ها میان برخی کشورهای مجری، نقاط کور و حفره‌های رژیم تحریم‌ها، همچنان مانع از تاثیرگذاری کامل آنها بر محدود‌سازی عایدی مالی مسکو شده‌ است.

در چنین شرایطی، بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) با اصلاح پیش‌بینی قبلی خود مبنی بر رکود اقتصاد روسیه در سال جاری میلادی، برآورد کرد که اقتصاد روسیه طی سال ۲۰۲۳ شاهد رشد ۱.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی باشد.  

گزارش روز چهارشنبه بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) نشان می‌دهد که رشد اقتصادی روسیه بیش از همه مرهون حمایت دولت از حفظ سطح مصرف خانوارها و نیز افزایش مخارج دولت به دلیل افزایش هزینه‌های جنگ بوده است.

با این حال، بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) همچنان معتقد است که رشد اقتصادی روسیه در سال آینده میلادی کاهش خواهد یافت. 

نتایج نظرسنجی اخیر موسسه اوپن مایندز (Open Minds) حاکیست که ۸۰ درصد مردم روسیه نگران وضعیت مالی خود هستند و آینده‌ای تاریک‌تر را پیشِ رویِ خود می‌بینند. 

بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) رشد اقتصادی کشورهای اروپای مرکزی و شرقی را نیز در سال جاری میلادی ۲.۴ درصد و نرخ رشد اقتصادی اوکراین را هم در سال جاری ۱ درصد و در سال ۲۰۲۴، ۳ درصد تخمین زده است.

به ایکس یورونیوز فارسی بپیوندید

بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) در سال ۱۹۹۱ برای کمک به کشورهای بلوک شوروی سابق برای گذار از اقتصاد دولتی به اقتصاد مبتنی بر بازار آزاد تأسیس شد ولی سپس دامنه فعالیت آن تا کشورهای خاورمیانه، آسیای مرکزی و شمال آفریقا گسترش یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«روسیه گاز می‌دهد و پول خون جنگ اوکراین را می‌ستاند»؛ اتریش نماینده اتحادیه اروپا را احضار کرد

تلاش‌های اروپا برای ممانعت از همکاری‌های روسیه و امارات؛ فن در لاین به ابوظبی سفر کرد

سقوط ادامه‌دار روبل روسیه در مقابل دلار آمریکا؛ مشاور پوتین: بانک مرکزی مقصر است