Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

پاپ فرانسیس خواستار سازوکاری برای تسهیل شرایط پذیرش و حفظ کرامت انسانی مهاجران در اروپا شد

دیدار پاپ فرانسیس با امانوئل ماکرون در جریان سفر به مارسی
دیدار پاپ فرانسیس با امانوئل ماکرون در جریان سفر به مارسی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر کاتولیک‌های جهان می‌گوید مهاجرت «واقعیت زمانه» است و طرح موضوع «وضعیت اضطراری» تنها به «تبلیغات هشداردهنده» دامن می‌زند.

آگهی

رهبر کاتولیک‌های جهان در دومین روز از سفر از پیش برنامه‌ریزی شده خود به شهر مارسی فرانسه بر اهمیت نگاه و برخورد انسانی کشورهای اروپایی با مهاجران تاکید کرد.

پاپ فرانسیس در سخنانی که روز شنبه در مرکز همایش‌های شهر مارسی، محل برپایی نشست اسقف‌های کاتولیک منطقه مدیترانه ایراد شد از مهاجرت به عنوان «واقعیت زمانه ما» نام برد و تاکید کرد که این پدیده دیگر ماهیت «وضعیت اضطراری» خود را از دست داده است.

رهبر کاتولیک‌های جهان در این خصوص تصریح کرد صحبت در مورد «وضعیت اضطراری» مهاجرت تنها به «تبلیغات هشداردهنده» دامن می‌زند و ترس مردم را برمی‌انگیزد.

وی در این نشست امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و دیگر رهبران اروپایی را که سعی در بستن بنادر خود به روی مهاجران گریخته از فقر و سختی دارند، به چالش کشید و خواستار برخورد انسانی دولت‌های انسانی در این خصوص شد.

پاپ فرانسیس در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: «در مواجهه با پدیده وحشتناک استثمار انسان‌ها، راه حل، زدن دست رد نیست، بلکه هر یک از کشورها باید بر حسب امکانات خود شماری قابل قبول از مهاجران را به صورت قانونی و منظم بپذیرد.»

وی ضمن ابراز تاسف از بسته شدن چند بندر مدیترانه به روی مهاجران، از طنین‌انداز شدن دو کلمه «تهاجم» و «اضطرار» به عنوان روشی برای برانگیختن بیم و هراس در میان مردم یاد کرد و گفت افرادی که جان خود را در دریا به خطر می اندازند تهاجم نمی کنند و به دنبال اشغال نیستند، آنها نباید باری برای تحمل تلقی شوند.

پاپ بار دیگر در سفری به خارج از واتیکان موضوع مهاجرت را محور سخنان خود قرار داده است که همواره نشان داده به آن توجه ویژه‌ای دارد.

وی در شرایطی به موضوع پذیرش مهاجران از سوی کشورها پرداخته است که در پی ورود هزاران مهاجر به جزیره لامپدوسای ایتالیا طی روزهای اخیر، همبستگی کشورهای اروپا برای مواجه با این بحران در بوته آزمایش قرار گرفته است.

در حالی که جریان‌‌های راست و راست افراطی در فرانسه «غرق شدن این کشور زیر بار پذیرش مهاجرن را به باد انتقاد گرفته‌ا‌ند، ژرار دارمنن، وزیر کشور فرانسه تاکید کرده است که کشورش مهاجرانی را از جزیره ایتالیا نخواهد پذیرفت.

رهبر کاتولیک‌های جهان با ابراز بیم و هراس از تبدیل «مدیترانه، مهد تمدن» به «گورستان کرامت» بار دیگر از مسئولان کشورهای اروپایی خواست که چشمان خود را به روی واقعیت موجود نبندند.

این سخنان در حالیی ایراد شد که علاوه بر امانوئل ماکرون،چند رهبر و مسئول اروپایی از جمله معاون کمیسیون اروپا در امور مهاجرت نیز در جمع حاضران نشست دیده می‌شدند.

عالی‌ترین رهبر مذهبی کاتولیک همچنین خواستار تطبیق‌پذیری و ادغام مهاجران درکشورهای مقصد به جای «همسان‌ سازی» شد که به اعتقاد وی سبب نادیده انگاشتن تفاوت‌ها و افزایش فاصله طبقاتی می‌شود ضمن آنکه خطر خصومت و نیز تحمل ناپذیری را بالا می‌برد.

پاپ فرانسیس در حاشیه نشست اسقف‌های کاتولیک مدیترانه با امانوئل ماکرون نیز دیدار و گفتگویی انجام داد.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازیگوشی پاپ و راکی در واتیکان؛ فرانسیس، سیلوستر استالونه را به حضور پذیرفت

دیدار پاپ با کاتولیک‌ها در کشور بودیست‌ها؛ فرانسیس از مغلولستان به چین درود فرستاد

اظهارات جنجالی پاپ فرانسیس خطاب به جوانان کاتولیک روسیه؛ از مسرت مسکو تا تاسف کی‌یف