رویترز: زغال سنگ مناطق اشغال شده اوکراین به ترکیه صادر می‌شود

عکس آرشیوی از معادن رغال سنگ مناطق شرقی اوکراین
عکس آرشیوی از معادن رغال سنگ مناطق شرقی اوکراین Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترکیه بزرگترین مقصد صادرات زغال سنگ تولید شده در مناطق اشغالی و الحاق شده اوکراین به خاک روسیه است به نحوی که حدود ۹۵ درصد تولیدات در دوره زمانی فوریه تا ژوئیه گذشته به این کشور صادر شده است.

آگهی

رویترز روز سه‌شنبه در گزارشی مدعی شد که زغال‌سنگ تولید شده در مناطق تحت اشغال روسیه در خاک اوکراین در ترکیه به فروش می‌رسد.

بر اساس این گزارش، دست کم ۱۴.۳ میلیون دلار زغال سنگ تولید شده در معادن بخش‌های ضمیمه شده اوکراین به خاک روسیه طی سال جاری به ترکیه، کشور عضو ناتو صادر شده است.

رویترز با استناد به داده‌های گمرکات روسیه در این گزارش آورده است که حدود ۱۶۰ هزار و چهارصد تن زغال سنگ استخراج شده از معادن دو منطقه الحاق شده دونتسک و لوهانسک طی ماه‌های فوریه و ژوئیه سال جاری میلادی برای فروش به ترکیه ارسال شده است.

سه شرکت تولیدکننده زغال سنگ که نام آنها در فهرست داده‌های گمرک روسیه آمده است نیز تایید کرده‌اند که در دوره زمانی یاد شده اقدام به صادرات تولیدات معادن دونتسک و لوهانسک به ترکیه کرده‌‌اند.

ترکیه بر خلاف ایالات متحده و اتحادیه اروپا که از دیگر شرکای پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو به شمار می‌روند تجارت با روسیه و یا مناطق تحت کنترل مسکو در اوکراین را محدود نکرده است.

واشنگتن پیش‌تر به شرکت‌ها و نهاد‌های دیگر کشورها هشدار داده بود که به روسیه در تهاجم نظامی علیه اوکراین و یا دور زدن تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور کمک نکنند.

آنکارا از زمانی که مسکو تهاجم نظامی خود را در فوریه ۲۰۲۲ آغاز کرد بارها اعلام کرده است که تمامیت ارضی اوکراین را به رسمیت می شناسد.

ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو که مدعی است از تلاش‌های کی‌یف برای عقب راندن روسیه حمایت می کند پیش‌تر نقشی کلیدی در میانجی‌گری برای حصول یک توافق مهم میان طرفین مخاصمه بر سر صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه ایفا کرده است.

وزارت بازرگانی و اداره گمرک ترکیه هنوز به ادعای رویترز در این خصوص واکنشی نشان نداده‌اند؛ با این حال بر اساس گزارش یاد شده، داده‌های به دست آمده در این خصوص نشان می‌دهد که محموله‌های زغال سنگ دست کم ۱۰ تولید کننده بین ماه های فوریه و ژوئیه سال جاری به ترکیه ارسال شده است.

این ارقام نشان می دهد که ترکیه بزرگترین مقصد صادرات زغال سنگ تولید شده در مناطق اشغالی و الحاق شده اوکراین به خاک روسیه است به نحوی که حدود ۹۵ درصد تولیدات در دوره زمانی یاد شده به این کشور صادر شده است.

به ادعای خبرنگاران رویترز، ترکیه به عنوان یک مصرف کننده و واردکننده بزرگ زغال سنگ، بر خلاف رویه جهانی، سهم این سوخت فسیلی در تولید برق را افزایش داده است.

داده‌های رسمی در این خصوص نشان می دهد که این کشور در نیمه نخست سال جاری ۳۱.۵ میلیون مگاوات ساعت برق با استفاده از زغال سنگ وارداتی تولید کرده است؛ رقمی که نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ یک چهارم افزایش داشته است.

بر اساس اطلاعاتی که رویترز مدعی است از گمرکات روسیه به دست آورده، خریداران زغال سنگ تولیدی در بخش‌های اشغالی اوکراین را اغلب شرکت‌هایی تشکیل می‌دهند که در هنگ کنگ، امارات متحده عربی و حوزه‌های فراساحلی نظیر بلیز و جزایر ویرجین بریتانیا ثبت شده‌اند؛ به رغم صارات تولیدات یاد شده به کشور ترکیه اما نام هیچ شرکت ترکیه‌ای در لیست خریداران این محصولات دیده نمی‌شود.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ در شرق اوکراین اوج می‌گیرد؛ شبه‌نظامیان واگنر در پی تصرف معادن باهموت و سولدار

چرا کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای تحریم نفت و زغال سنگ صادراتی روسیه به توافق نرسیدند؟

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد