امانوئل ماکرون: حکومت نظامی نیجر سفیر فرانسه را گروگان گرفته است

سفارت فرانسه در نیجر
سفارت فرانسه در نیجر Copyright AFP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد که سفیر این کشور در نیجر به دست کودتا‌چیان این کشور به گروگان گرفته شده است. رهبران کودتای نظامی این کشور پیشتر سفیر فرانسه را اخراج کرده و خواستار خروج او از کشور شده بود

آگهی

حکومت نظامی نیجر که در کودتای ۲۶ ژوئيه با برکنار کردن محمد بازوم، رئیس جمهوری این کشور قدرت را به دست گرفت، پیشتر در روز جمعه ۲۵ اوت اعلام کرده بود که به سیلون ایته، سفیر فرانسه دستور داده است ظرف ۴۸ ساعت کشور را ترک کند. 

کودتاچیان همچنین در روز پنجشنبه ۳۱ اوت و پس از ضرب‌الاجل پیشین اعلام کردند که به پلیس این کشور دستور داده‌اند تا سفیر فرانسه را اخراج کند.

دولت فرانسه حکومت نظامی نیجر را به رسمیت نمی‌شناسد و محمد بازوم را همچنان رئیس جمهوری قانونی این کشور می‌داند. 

رئیس دولت فرانسه روز جمعه ۱۵ سپتامبر در جریان سفر خود به کوت-دور در شمال این کشور اعلام کرد: «اکنون که با شما صحبت می‌کنم سفیر ما در نیجر در سفارت فرانسه گروگان گرفته شده است.»

آقای ماکرون تاکید کرد که سیلون ایته در حال حاضر نمی‌تواند از سفارت خارج شود و «از جیره غذای نظامی» استفاده می‌کند. 

او درباره احتمال بازگشت سفیر به پاریس گفت: «من آن کاری را را که با محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر توافق کرده‌ایم انجام می دهم. چون او مرجع قانونی است و من هر روز با او صحبت می‌کنم.»

این درحالی است که یک منبع آگاه دیپلماتیک می‌گوید که سفیر فرانسه از ۲۸ اوت در سفارت این کشورگیر افتاده و نمی‌تواند خارج شود. در نتیجه او «در سفارت خود گروگان گرفته شده است و اگر خارج شود، بازداشت می‌شود.»

این مرجع دیپلماتیک تاکید کرد: «هیچ اتفاق جدیدی نیفتاده و اوضاع تنها بدتر و بدتر شده است. پیشتر غذا در یخچال سفارت وجود داشت. اما کارکنان آن را خوردند و اکنون سفیر تنها می‌تواند از جیره غذای نظامی استفاده کند.»

دولت فرانسه اعلام کرد که سفیر «مشغول به کار است» و «هیج اتفاق جدیدی نیفتادها است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابراز علاقه رئيسی برای همکاری اقتصادی با کودتاگران نیجر

فشار بر فرانسه برای خروج دیپلمات‌هایش از نیجر؛ ماکرون می‌گوید سفیر در سمت خود فعال است

مقامات غربی: کودتاچیان نیجر تهدید کردند در صورت مداخله نظامی رئیس جمهور مخلوع را خواهند کشت