دومینوی کودتا علیه متحدان آفریقایی فرانسه؛ پاریس سرنگونی علی بونگو در گابن را محکوم کرد

علی بونگو در کنار امانوئل ماکرون (ماه ژوئن سال ۲۰۲۳)
علی بونگو در کنار امانوئل ماکرون (ماه ژوئن سال ۲۰۲۳) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه روز چهارشنبه کودتای نظامی علیه علی بونگو، رئیس‌جمهوری گابن را که روابط نزدیکی با پاریس داشت محکوم کرد.

آگهی

اولیویه وران، سخنگوی دولت فرانسه گفت که کشورش «با توجه زیاد» شرایط در گابن را دنبال می‌کند. وی همچنین خواستار احترام به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری روز شنبه در گابن شد.

نتیجه رسمی انتخابات مناقشه برانگیز گابن از پیروزی علی بونگو و انتخاب او برای سومین دوره ریاست‌جمهوری حکایت دارد. این در حالی است که نظامیان در پی اعلام نتیجه انتخابات علیه علی بونگو کودتا کردند. 

حدود ۴۰۰ نظامی فرانسه به طور دائمی در گابن مستقر هستند. از سوی دیگر پاریس روابط اقتصادی گسترده‌ای با گابن به ویژه در حوزه‌های معدن و نفت دارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کودتای نظامی در گابن به معنای سقوط یکی دیگر از حکومت‌های متحد پاریس در کشورهای فرانسوی زبان آفریقا است. پاریس پیش از این شاهد ظهور حکومت‌هایی با مواضع خصمانه در قبال پاریس در مالی، بورکینافاسو و نیجر بود. 

کودتاچی‌ها در گابن اعلام کرده‌اند که علی بونگو در خانه «تحت نظر» است. این در حالی است که گزارش‌ها از بازداشت یکی از پسران علی بونگو حکایت دارد. رئیس‌جمهوری سرنگون شده گابن در ویدئویی که به وضوح در آن نگران به نظر می‌رسد از هواداران خود خواست که ساکت نمانند. 

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز دوشنبه در جریان سخنرانی برای سفرای کشورش از «همه‌گیری کودتا» در کشورهای منطقه غرب آفریقا ابراز نگرانی کرده بود. 

فرانسه طی سال‌های گذشته شاهد کاهش نفوذش در کشورهای آفریقایی همزمان با افزایش نفوذ چین و روسیه در این کشورها بوده است. سابقه استعمارگری و حمایت از رهبران فاسد و اقتدارگرا در آفریقا باعث شده است که فرانسه شاهد کاهش اقبال عمومی نسبت به خود در کشورهای آفریقایی باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اهدای کمک‌های بشر دوستانه فرانسه به منطقه قره‌ باغ کوهستانی؛ آذربایجان مانع شد

کودتا در نیجر؛ حکومت نظامیان سفیر فرانسه را اخراج کرد

شرکت فرانسوی توتال از بازنگری آمایش سرزمینی در پروژه‌های بحث‌برانگیز در اوگاندا و تانزانیا خبر داد