انتقاد از وزیر فرانسوی به دلیل حرف‌های درگوشی درباره خبرنگاران زن: «هوا گرم بود چرا تاپ‌لس نکردند؟»

وزیر دادگستری فرانسه
وزیر دادگستری فرانسه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اریک دوپون-مورتی، وزیر دادگستری فرانسه، به دلیل به زبان آوردن سخنانی درباره خبرنگاران زن، پس از برگزاری کنفرانس مطبوعاتی درباره پیگرد قضایی انتقادبرانگیز زنی به اتهام نمایش اندام جنسی، موجی از انتقاد روزنامه‌نگاران و خبرنگاران فرانسوی را علیه خود برانگیخت.

آگهی

مطابق شهادت چند خبرنگار، آقای دوپون-مورتی پس از کنفرانس خبری عصر دوشنبه به نزدیکان خود گفته که مگر هوا امروز هم خیلی گرم نبود، پس چرا هیچ‌یک از خبرنگاران زنِ حاضر در نشست خبری، تاپ‌لس نکردند و با بالای تنه برهنه و لخت در جلسه حاضر نشدند؟

پرسش درگوشی آقای وزیر از نزدیکانش در واقع کنایه‌ای به استدلال زنی به نام مارینا است که با بالاتنه برهنه یا تاپ‌لس در انظار عمومی ظاهر شده و پس از تحت پیگیر قرار گرفتن، استدلال کرده که به دلیل گرمای شدید هوا حق داشته همچون مردان با بالا تنه برهنه در خیابان راه برود. 

پیگرد قانونی مارینا موجب به راه افتادن تجمعات و اعتراض‌های حامیان برابری جنسیتی شده است؛ افرادی که خواستار لغو برداشت رایج اندام جنسی از پستان‌ها و سینه‌های زنان همچون مردان هستند.  

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

اظهارات وزیر دادگستری فرانسه با محکومیت گسترده اتحادیه‌های صنفی روزنامه‌نگاران مواجه شده که آن را «نامناسب» و «جنسیت‌زده» خواندند، اگرچه منابع نزدیک به وزیر می‌گویند سخنان او «تحریف شده است.»

آقای دوپون-مورتی روز دوشنبه به اوریلاک (کانتال)، محل پیاده‌روی تاپ‌لس مارینا سفر کرده بود تا ضمن بازدید از خسارت ۲۵۰ هزار یورویی که تظاهرکنندگان حامی مارینا به اماکن عمومی از جمله ساختمان دادگاه این شهر وارد کرده‌اند، با خبرنگاران در مورد پرونده او صحبت کند و آرامش را به این شهر بازگرداند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ابزار اعتراض»؛ هنرمندان زن در اسپانیا از حق هنرنمایی با بالاتنه برهنه دفاع می‌کنند

سرو نوشیدنی با بیکینی و تاپ؛ شهری در آمریکا ۵۰۰ هزار دلار برای «سکس‌پرسو» غرامت پرداخت

پیروزی زن فرانسوی در دعوی حقوقی؛ شنای تاپلس زنان در استخرهای عمومی برلین قانونی شد