Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

اعتراض‌ها در فرانسه در پی محاکمه یک زن به دلیل قدم زدن با بالاتنه برهنه

تظاهرات در فرانسه به مناسبت روز جهانی زن با پلاکارد «مرگ بر پدرسالاری»
تظاهرات در فرانسه به مناسبت روز جهانی زن با پلاکارد «مرگ بر پدرسالاری» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این زن که «مارینا» نام دارد، توسط پلیس به «بدن‌نمایی جنسی» متهم شده است.

آگهی

صدها تن از ساکنان و گردشگران تابستانی شهر اوریاک در جنوب فرانسه روز شنبه ۲۶ اوت (۴ شهریور) در حمایت از زنی که به دلیل قدم زدن با بالاتنه برهنه تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است، دست به راهپیمایی زدند.

شماری از این مردان و زنان معترض که بالاتنه خود را برهنه ساخته بودند، با تجمع در برابر دادگاه شهر شعارهایی در پشتیبانی از حق زنان برای رفت و آمد با بالاتنه برهنه سر دادند. 

عده‌ای از تظاهرکنندگان نیز با اشاره به حق مردان در قدم زدن بدون پوشاندن بالاتنه، با ماژیک روی پوست خود نوشته بودند «چه فرقی می‌کند؟».

حادثه مورد بحث روز چهارشنبه هفته گذشته زمانی رخ داد که جشنواره سالانه تئاتر و هنر خیابانی اوریاک با حضور هزاران بازدیدکننده در حال برگزاری بود.

خانم مارینا به رسانه‌های محلی گفت که هوا «فوق‌العاده داغ» بوده و او می‌خواسته همان کاری را انجام دهد که «نیمی از مردان در آن روز انجام داده بودند و هیچ تی‌شرتی به تن نداشتند».

افسران پلیس پس از اینکه وی از عمل به درخواست آنها برای پوشاندن بالاتنه خود خودداری کرد، او را دستگیر کردند.

مقامات فرانسه می‌گویند تجمع روز شنبه در حمایت از این زن هرچند در ابتدا به طور مسالمت‌آمیز آغاز شد، با این حال پس از آن که برخی از معترضان پرچم‌های فرانسه را آتش زدند و شروع به شکستن و سوزاندن برخی اموال اتاق انتظار دادگاه کردند، به خشونت کشیده شد.

سرانجام در پی حضور پیر ماتونیه، شهردار سوسیالیست شهر در جمع معترضان، آرامش به تجمع بازگشت.

آقای ماتونیر گفت که از هدف این زن حمایت می‌کند، با این حال او نسبت به خسارات وارد شده توسط برخی از معترضان ابراز نارضایتی کرد و غارت اموال دادگاه را «غیرقابل قبول» و خدشه‌دار کننده «وجهه جمهوری» و «جشنواره در حال برگزاری» خواند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی به تلویزیون «بی‌اف‌ام» فرانسه گفت: «برابری بین زن و مرد یک اصل است و طبق آن زنان باید اجازه داشته باشند سینه‌های خود را مانند مردان نمایش دهند.»

پیش‌تر در سال ۲۰۲۰ میلادی درخواست ماموران پلیس فرانسه از سه زن برای پوشاندن بالاتنه برهنه خود در ساحلی در نزدیکی شهر پرپینیان در جنوب این کشور بحث‌برانگیز شده بود. 

ژرار دارمنن، وزیر کشور وقت فرانسه در واکنش به این رویداد گفته بود که درخواست ماموران ژاندارمری قانونی نبوده و حضور زنان با بالاتنه برهنه در سواحل فرانسه مصداق جرم «بدن‌نمایی جنسی» محسوب نمی‌شود.

مدافعان حقوق زنان در فرانسه بر این باور هستند که زنان باید بتوانند مانند مردان با بالاتنه برهنه در سواحل حضور یابند. به گفته آنها سینه‌های زنان اندام جنسی محسوب نمی‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنان آرژانتینی با بدن برهنه به خشونت علیه خود اعتراض کردند

اینستاگرام قوانین انتشار عکس‌های برهنه را پس از کارزار یک مدل تغییر داد

حمله با چاقو در مترو لیونِ فرانسه چهار زخمی به جا گذاشت؛ حال دو تن از مجروحان وخیم است