طالبان مانع خروج دانشجویان دختر از افغانستان برای تحصیل در دبی شد

دختران دانشجوی افغان مقابل یکی از دروازه‌های دانشگاه کابل، صف کشیده‌اند
دختران دانشجوی افغان مقابل یکی از دروازه‌های دانشگاه کابل، صف کشیده‌اند Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طالبان از زمان تسلط دوباره بر افغانستان، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های زیادی را علیه زنان اعمال کرده است و به سرکوب زنان مخالف می‌پردازد؛ این ممنوعیت‌ها اکنون به مانعی جدی برای دختران جوان تبدیل شده که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند.

آگهی

طالبان پیش از این سفر به‌تنهایی را برای زنان ممنوع کرده بود و به آنها اجازه داده بود که صرفا با همراهی شوهران یا دیگر خویشاوندان مرد محرم خود به خارج از کشور بروند.

از دسامبر ۲۰۲۲ میلادی پس از اینکه ممنوعیت تحصیل زنان توسط طالبان اعلام شد، بورسیه‌های تحصیلی متعددی از سوی کشورهای مختلف و در خارج از این کشور برای زنان افغان فراهم شد که یکی از آنها، بورسیه‌ تحصیلی در دانشگاه دبی است. 

به گزارش بی‌بی‌سی جهانی تا کنون در مجموع ۱۰۰ دختر افغان در کسب این بورسیه‌ها موفق بوده‌اند اما عکس‌هایی که بی‌بی‌سی به تازگی منتشر کرده، شماری از آنها را نشان می‌دهد که پس از برخورد طالبان با آنها در فرودگاه، با حجاب یا روسری مشکی کنار چمدان‌های خود در شوک و ناراحتی به سر می‌برند.

ناتکای، دانشجوی ۲۰ ساله افغان می‌گوید: «بعد از اینکه طالبان دانشگاه‌ها را برای زنان ممنوع کرد، تنها امید من دریافت بورسیه تحصیلی در خارج از کشور بود.» 

او سرانجام موفق به کسب این بورسیه شد و با خانواده خود خدافظی کرد و به سمت فرودگاه رفت. اما مقامات طالبان وقتی بلیت و ویزای دانشجویی او را دیدند، اعلام کردند که دختران با ویزای دانشجویی اجازه خروج از افغانستان را ندارند. 

ناتکای یکی از حداقل ۶۰ دختری بود که از فرودگاه برگشتند. اما این پایان ماجرا نبود و ناتکای می‌گوید: «مقامات طالبان، سه دختری که مرد محرم در داخل هواپیما کنارشان بودند را هم پیاده کردند.» دانشگاه دبی تایید کرده‌اند که این دختران به این دانشگاه نرسیده‌اند.

واکنش‌های بین‌المللی چه بود؟

اقدام اخیر طالبان باعث ایجاد نگرانی در میان گروه‌های حقوق بشری شده است و هیدر بار، معاون بخش حقوق زنان در سازمان دیده بان حقوق بشر می‌گوید: «این یک گام مهم و هشداردهنده فراتر از سطح فوق‌العاده ظلم است. این اقدام باعث زندانی کردن زنان می‌شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طالبان هیچ بیانیه یا توضیحی در این باره نداده است و محمدصادق عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان می‌گوید که از این ماجرا بی‌اطلاع است. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی ارشد طالبان هم از اظهارنظر خودداری کرده و گفته است که در سفر است و اطلاعی ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد

غارت میراث فرهنگی افغانستان؛ گنجینه‌های باستانی در ۱۶۲ مکان با بولدوزر تخریب شد

سازمان ملل اعدام‌های در ملاءعام افغانستان را به شدت محکوم کرد